Tomb Raider: Legend (Shood)

Návrat legendy, alebo rozpačité pokračovanie? Dospie Lara konečne? Tak takéto, ale aj mnohé iné otázky výrili v hlavách hráčov, fanúšikov, ale aj celej hernej verejnosti po oznámení siedmeho pokračovania jednej z komerčne, ale aj celkovo najúspešnejších sérii hernej histórie. Nečudo, veď šiesty diel The Angel of Darkness prepadol na plnej čiare, a vývojári v ňom pokazili čo sa len pokaziť dalo. My sa však poďme pozrieť do histórie tejto hernej série hlbšie a dôkladnejšie.

Autor recenzie: Shood
Výrobca: Crystal Dynamics
Vydavateľ: Eidos
Typ hry: akčná adventúra
Min. požiadavky: CPU 1 GHz, 256 MB RAM, 64 MB GFX
Dop. požiadavky: CPU 3 GHz, 1024 MB RAM, 128 MB GFX

Popis:
Návrat legendy, alebo rozpačité pokračovanie? Dospie Lara konečne? Tak takéto, ale aj mnohé iné otázky výrili v hlavách hráčov, fanúšikov, ale aj celej hernej verejnosti po oznámení siedmeho pokračovania jednej z komerčne, ale aj celkovo najúspešnejších sérii hernej histórie. Nečudo, veď šiesty diel The Angel of Darkness prepadol na plnej čiare, a vývojári v ňom pokazili čo sa len pokaziť dalo. My sa však poďme pozrieť do histórie tejto hernej série hlbšie a dôkladnejšie. Prvý diel, to bolo zjavenie, dar z nebies, bola to hra, ktorá spĺňala všetky požiadavky hráčov, priniesla perfektné hádanky, ovládanie, hrateľnosť a na tú dobu aj pomerne slušné technické spracovanie, no proste, vývojári z Core Design vytvorili pred desiatimi rokmi hru hodnú do pomyselnej hernej siene slávy. Dvojka pokračovala v superlatívoch jednotky a navyše urobila z Lary Croft ženskú variantu Jamesa Bonda. Trojka taktiež nebola zlá, no vývojári v nej značne prepískli pomyselnú laťku obtiažnosti. Po týchto troch dieloch však Lare začal dochádzať dych. Štvorka, zasadená do Egypta, dopadla ľahko nadpriemerne, a päťka na tom bola podobne. Nuž a posledný diel Tomb Raider: Angels of Darkness dopadol katasrofálne. Tvorcom jednoducho začali dochádzať nápady a na ďalšie pokračovanie sa už nezmohli. Hernému vydavateľstvu Eidos sa kritické recenzie taktiež vôbec nepozdávali, a tak sa výrazne podpísal pri skrachovaní Core Design. Tak to v hernom priemysle chodí. Škoda.

Zákazku na siedmy diel dostal skúsený vývojársky tým Crystal Dynamics, štúdio známe predovšetkým konzolovými hrami, ako napríklad Blood Omen, Gex či Legacy of Kain. Nuž a či sa k nám vrátila legenda, alebo máme dočinenie s ďalším rozporuplným pokračovaním, sa dozviete v tejto recenzii.
Povolanie architekta je síce zaujímavé, no zároveň aj veľmi nebezpečné, napríklad taký Indiana Jones by vám o tom mohol rozprávať hodiny. Náplň ich práce spočíva v hľadaní, skúmaní a objavovaní pozostatkov starých civilizácií, či mocných a legendami opradených artefaktov. Lenže, ako býva zvykom, pri hľadaní nikdy nie sú sami, vždy sa objavia akýsi zamaskovaní a ozbrojení muži, ktorých ciele nie sú nepodobné tým vaším, takže okrem prekonávania rôznych prírodov a inými činiteľmi vytvorených pascí musíte prekonať aj častokrát niekoľkonásobnú presilu tvrdých chlapíkov. Navyše sa neskôr ukáže, že daná organizácia má v pláne ovládnuť, poprípade zničiť svet, čomu samozrejme vy musíte zabrániť. A podľa podobnej šablóny sa odvíja i príbeh Tomb Raider: Legend. Cieľom je okrem množstva menej významných artefaktov, sošiek, modelov… vyberte si sami, vypátrať hlavne legendárny meč kráľa Artuša, ktorý v sebe skrýva neuveriteľnú moc atď. Takúto zápletku sme videli stokrát, a nie je nijak extra zaujímavá. Ale, čo iné sa dá vymyslieť do third-person akčnej adventúry? K hľadaniu, pátraniua skúmaniu sa podujala, kto iný, ako najznámejšia žena herného priemyslu a najznámejšia archeologička…. Lara Croft. Mimochodom, príbeh nám v jednej časti umožňuje zahrať si za Laru spred niekoľkých rokov.

Lara sa oproti Lare v Tomb Raider: Angel of Darkness zmenila, čo zistíte hneď po prvom zhliadnutí úvodného veľmi efektného videa. Začneme pekne odhora. Larina tvár je omnoho opálenejšia, jej vlasy majú tmavší odtieň, a Lara výrazne zmenila makeup, používa svetlejšie odtiene a tmavšie tiene, akoby sa opäť vrátila do prírody. Objem hrudníka sa síce zmenšil, no na celkovom Larinom zjave to skôr pridáva, ako uberá, a aspoň nevyzerá, ako po návšteve plastického chirurga. Nová Lara má širší pas a dlhšie nohy. Čo sa týka oblečenia, tak v tom je to návrat ku klasike, základ tvoria tesné archeologické šortky a khaki tričko. Samozrejme sa v jej šatníku nájde viacero pekných kúskov, napríklad v Japonsku rada nosí tesné čierne šaty, jednoducho povedané, Lara má vkus. Všetky vyššie menované fakty prispievajú k jednej zásadnej vlastnosti hlavnej hrdinky Tomb Raider: Legend, a to k jej prirodzenosti, vďaka čomu je hra za Laru opäť skvelá a zžijete sa s ňou behom prvej polhodinky hrania. Počas troch rokov vývoja na sebe Lara poriadne zapracovala! Jej pohybové nadanie sa v pohode vyrovná aj takému princovi perskému, či samotnému agentovi 007. Lara dokáže šplhať, skákať, liezť, plávať, potápať sa a vyvádzať rôzne iné triky a fintičky. Všetky tieto pohyby sú navyše úžasne ladné a prirodzené. Nečudo, veď na nich pracoval jeden jediný človek, čo síce dlhšie trvalo, no výsledok stojí za to. Lara Croft je výrazný charakter!! Úžasný dabing a perfektné hlášky hlavnej hrdinky na vás urobia dojem. Za všetky uvediem jednu: ,, What are that soldiers doing here?“ Lara vytiahla pištole a zahlásila: ,, They´re getting into trouble!“. Keď Lara vykročí z vody, pochvalne ju okomentuje, keď sa vyšplhá na obzvlášť vysokú skalu, odfúkne si a niečo si zamrlmle popod nos, a jej hlášky v častých cutscénach sú skutočne perfektné. Hrať za Laru Croft je proste perfektné, úžasné, neopakovateľné atď. Jednou z Lariných noviniek je vystreľovací hák, ktorý sa môže dostať aj na vyvýšené miesta, či inak nedostupné lokácie. Hák sa zachytí vždy len na predom daných miestach, ktoré sa lesknú, alebo sú nejak inak zvýraznené, takže si nemyslite, že sa pomocou neho všade dostanete.

Okrem vystreľovacieho háku obsahuje Larin inventár aj lekarničky, ktore môže mať Lara u seba maximálne tri naraz, ďalej baterka, ktorá darujé svetlo každému tmavému kútu, PDA, ktoré poskytuje presné informácie všade o všetkom a samozrejme neodmysliteľné dve pištole, ktoré majú neobmedzený počet nábojov. Lara môže používať aj mnohé iné zbrane. Určite si vyberie z množstva samopaľov, či útočných pušiek, a do rúk sa jej dostane aj brokovnica a granáty.
Lara nás pri svojich dobrodružstvách zavedie do množstva pekne vymodelovaných lokácií, napríklad do Bolívie, Japonska, Peru či Ruska a zamierime aj do Západnej Afriky, do Himalájí a inde. Všade na vás čaká rozmanitá príroda a plno zaujímavých menších či väčších rébusov. Vývojári z Crystal Dynamics vzali tvorbu hádanok veľmi vážne a zodpovedne, a spravili dobre, pretože v tejto oblasti Tomb Raider: Legend exceluje. Obzvlášť zaujímavé sú najmä rébusy v prírode. Väčšinou sa jedná o jednu obrovskú hádanku zloženú z množstva hádanok menších. Čo je na nich však úplne najsamlepšie, je to, že sú založené na fyzikálnom princípe a sú až prekvapivo logické. Občas sa mi síce stalo, že som takzvane ,,zakysol“, a jednoducho som nevedel, kam ďalej, a ako vyriešiť danú hádanku, čo však nie je zapríčinené tým, že by boli veľmi zložité. Bude to skôr tým, že moja maličkosť veľa adventúr neprekonala. V každom prípade je ich riešenie zábavné a pri troche preháňania sa dá povedať, že vás Lara naučí fyziku, takže sa môžete pochváliť, že ste sa perfektne zabavili a pritom ste sa čoto aj naučili, a to je perfektné, čo poviete?

Tomb Raider: Legend je akčná adventúra. Inak povedané, v hre dôjde aj na nespočetné množstvo súbojov, či iných adrenalínových zábaviek. Hlavne pri streľbe zažijete kopec zábavy, pretože je veľmi jednoduchá, no zároveň vysoko chytľavá. Ny výber máte z dvoch módov streľby. Prvý je automatické zamerovanie cieľov, pričom medzi nimi môžete jednoducho prepínať. Druhým je manuálne zamerovanie, ktoré však nájde využitie len málokedy, pretože sa pri ňom nemôžete pohybovať a je príliš citlivé. Prestrelky sú perfektne spracované, niekedy sa počas nich objaví čarovná ikonka, ktorá vás upozorní na možnosť interakcie s prostredím, čo vám pomôže pri likvidácií nepriateľov. Napríklad taká kamenná lavína, ledva sa držiaci kamenný stĺp, či výbušný sud dokážu narobiť nepriateľom poriadne problémy. Tieto ikonky sú využité aj inde. Keď niekde skočíte príliš skoro, tak sa Lara zachytí iba jednou rukou, a keď sa na to budete iba tak nečinne prizerať, tak Lara čoskoro spadne a vás čaká Loading. Často sa stane, že odkvapová rúra neudrží Larinu hmotnosť, na čo vás opäť upozorní aktívna ikonka, pričom s tým musíte niečo rýchlo urobiť, inak Laru čaká smrť. Na to, že je Lara žena, dokáže viesť niekoľkostokoňové mašinky až prekvapivo dobre, hlavne boj na motorkách je úžasný. Umelá inteligencia je v Tomb Raider: Legend na pomerne vysokej úrovni. Nepriatelia sa dokážu kryť, dostať ich granátom je fuška, no ich celková likvidácia nie je až tak zložitá.

A čo ovládanie a kamera, toľko kritizované v Angel pf darkness? Tak túto problematiku zvládli vývojári z Crystal Dynamics na jedničku. Ovládanie síce využíva pomerne veľa kláves klávesnice, no behom prvej hodinky hrania sa vám dostane do krvi, a niečo iné si ani nebudete vedieť predstaviť. Samozrejme, menu poskytuje široké možnosti nastavenia, takže si ho môžete nastaviť podľa vlastného gusta. Kamera je stokrát a viac lepšie, než v Angel of Darkness. Chytro reaguje na zmenu smeru, či pohľadu hlavnej hrdinky, no niekedy zaberá Laru príliš zblízka, hlavne v malých miestnostiach, či úzkych priestoroch, takže vám niekedy úspešne pokazí dôležitý skok, či iný manéver.
Na Tomb Raider: Legend vás nepríjemne prekvapí hlavne dĺžka hracej doby. Tak perfektné a logické hádanky a rébusy, tak úžasné prestrelky a súboje, no pritom si to všetko nebudete môcť užiť do sýtosti, práve naopak, zhruba 15 hodín je veľmi málo. Navyše Tomb Raider: Legend je viecmenej lineárna hra, takže pri opakovanom hraní sa veľa nových udalostí neudeje, škoda.

Audiovizuálne spracovanie vyhráva na všetkých frontoch. O grafickú stránku hry sa stará vylepšený 3D engine Defiance, ktorý dokáže vykúzliť nádherné svetelné efekty. Každá lokalita, do ktorej Lara zablúdi je nádherná a do detailu spracovaná. Špeciálne veľké priestranstva a chrámy vypadajú nádherne. Animácie vody a jej pohyb si tiež zasluhuje pochvalu, je taká, jednoducho prirodzená. Ako to už v Tomb Raider hrách býva, hlavná hrdinka umiera pomerne často, no rag-doll efekty robia aj zo smrti krásne divadlo. Príjemne poteší vývojársky dôraz na detail, Ak máte v inventári 3 granáty, tak tri granáty aj budú zavesené na Lariných šortkách, a to platí aj pre ostatné položky inventára. Ďalšia vec, ktorá poteší hlavne majiteľov starších počítačov, je perfektná vyváženosť enginu. Na minimálnej zostave si v pohode zahráte na 800*600 s niektorými strednými detailami bez jediného seknutia!! A žiadna konkurenčná hra vám na najnižších detailoch neposkytne tak nádhernú grafiku, ako Tomb Raider: Legend. Perfektná je takisto aj fyzika, tak dôležitá pri riešení rébusov a hádaniek. Keď sa vám podarí nejaký husársky kúsok, môžete si ho vychutnať v perfektne spracovanom bullet-time, ktorý je skoro taký dobrý, ako tomu bolo napríklad v hre Max Payne. Zvuková stránka hry ide ruka v ruke s tou grafickou. Úžasná hudba perfektne podchycuje archeologickú atmosféru hry. Dabing je na jedničku, hlavne ten Larin je perfektný, a zvukové efekty zbraní, vozidiel, zurčiacej vody, či kameňov sýpajúcich sa zo skaly vášmu uchu polahodia tak, ako nikde inde.

Lara Croft sa vrátila, aby dala pocítiť princovi perzskému chuť tvrdej konkurencie. Perfektné fyzikálne hádanky, ešte lepšie súboje a audiovizuálne spracovanie, to všetko sa však skončí až priskoro, pričom príbeh, ale aj kamera nie sú také ideálne. V celku je však Tom Raider: Legend úžasne zábavná hra, ktorá vás perfektne pobaví od začiatku do konca. Je to návrat ku klasike. Čo dodať? Snáď len, legenda sa vracia!!!!!! Verdikt: 91%

Plusy a mínusy:
+ nová Lara vypadá skvele a je to výrazná charizma
+ perfektné hádanky a rébusy na fyzikálnych princípoch
+ novinky v Larinom inventári: vystreľovací hák a iné
+ množstvo krásne vymodelovaných lokácií
+ streľba a súboje
+ ovládanie
+ perfektná grafika
+ hru spustíte aj na starých strojoch
+ perfektná fyzika a rag-doll efekty
+ zvuky, dabing a hudba
– poslabší príbeh
– kamera
– krátka herná doba

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.