Na hranie tejto hry potrebujete skutočne srdce z kameňa. Alebo aspoň nervy zo železa. Alebo aspoň veľa peňazí. Pozývam vás na strastiplnú cestu hrou, ktorá sa tvári ako free to play, ale v skutočnosti je to nechutný podvod, ktorý vás vycucia buďto z peňazí – alebo z osobného života a psychickej pohody. Tento nechutný šmejd od Blizzardu naozaj stojí za to, aby som vás pred ním varoval.
Názov: Hearthstone: Heroes of Warcraft
Dátum vydania: 11.3.2014
Vývoj: Blizzard Entertainment
Vydavateľ: Blizzard Entertainment
Žáner: Digitálna zberateľská kartová hra
PEGI rating: 7
ESRB rating: Teen (pre mládež)
Min. požiadavky: Windows XP, Intel Pentium D/AMD Athlon 64 X2, GeForce 6800/Radeon X1600 Pro, 2GB RAM, 3GB miesta na disku, myš a klávesnica, pripojenie na internet
…hru zadarmo mu sľubujú. Na prvý pohľad je Hearthstone skutočne geniálna hra. Zbierate si karty, vylepšujete balíky, máte na výber z niekoľkých hrdinov a všetko sa to nesie v štýle obľúbeného Warcraftu. Nemusíte za to nič platiť a na svoje si prídu ako občasní hráči, tak aj tí, ktorí hre prepadnú. Všetko podčiarkuje kompetitívny rebríček a najlepší z najlepších dokonca môžu hrať na turnajoch o ozajstné peniaze. A ak náhodou nemáte čas – séria sa reštartuje každý mesiac a ak sa dostanete aspoň na rank 20 (čo nie je skutočne žiadny problém), dostanete za odmenu nový chrbát na vaše karty, ktorý si môžete v nastaveniach hry meniť.
Z kariet, ktoré vlastníte, si môžete postaviť až 9 osobitných balíkov po 30 kariet a každému prisúdiť jedného hrdinu, s ktorým budete daný balík hrať. Na výber je niekoľko postáv zo sveta Warcraftu, ako napríklad Jaina Proudmoore, Rexxar, Garrosh Hellscream a podobne. Každý hrdina má vlastnú špeciálnu schopnosť, a set vlastných kariet, ktoré môže hrať iba on (alebo ona).
Začiatok hrania je zábavný a navnadí vás na hru samotnú. Za každú hru dostanete istý počet skúsenostných bodov a môžete si tak levelovať jednotlivých hrdinov. Zo začiatku budete hrať prevažne proti Innkeeperovi (počítaču), aby ste sa naučili základy a hlavne – odomkli si základné karty. Do úrovne 10 si na každom druhom levely odomknete jednu zo základných kariet zadarmo a dovtedy sa naučíte ako hra funguje a s ktorým hrdinom chcete hrávať najčastejšie. Na internete je množstvo návodov, ako si postaviť solídny balík zo základných kariet, s ktorým by ste mali mať šancu uspieť aj proti ľudským protihráčom. Dokonca som našiel stránku, kde sú vysvetlené klady a zápory jednotlivých hrdinov, ich stratégie a ako hrať proti nim… dalo mi to trochu času, ale kým som si odomkol všetky karty, všetko som si prečítal a mal som dobrú predstavu ako hrať a cesta k hraniu proti skutočným protivníkom bola otvorená. Doteraz som nezaplatil ani cent a všetko vyzeralo nádejne, sviežo, farebne a optimisticky…
Poďme teda na to. Počas levelovania som si obľúbil hrdinu Anduina. Je to Priest (kňaz) a jeho špeciálna schopnosť je liečenie. Dokáže vyliečiť 2 body života hociktorej jednotke alebo sebe. Postavil som mu základný balík a hor sa do sveta on-line zápolenia.
Na výber máte dva režimy – ranked a casual. Ranked je súťažný rebríček, kde chcete ukázať svoje schopnosti a vyhrať, aby ste postúpili vyššie. Začínate na úrovni 25 a stúpate k číslu 1. Casual je určený pre tých, ktorí si chcú zahrať bez stresu, prípadne vyskúšať nejaký nový balík alebo novú taktiku, bez strachu o to, že v prípade prehry stratíte svoju pozíciu. Pretože od levelu 20 môžete za prehru klesnúť nižšie, čo nikto z nás nechce. Ďalšou dobrou správou je, že jeden zápas trvá približne 10-20 minút. Čo je naozaj málo a to je dobre.
Hra začína tak, že dostanete na ruku niekoľko náhodných kariet z vášho zvoleného balíčku, ktoré môžete (ale nemusíte) vymeniť za náhodné iné. Začínate s jedným mana krištáľom. Na začiatku kola dostanete na ruku jednu novú kartu a v prípade, že máte kartu ktorá vyžaduje 0 alebo 1 mana krištáľ, môžete ju použiť. Ak nič vhodné nemáte, ukončíte ťah a nasleduje váš protihráč. Po každom kole, v ktorom každý z dvoch hráčov urobí ťah, sa ukončí kolo a obom pribudne nový krištáľ. V desiatom kole dostanete posledný, desiaty, čo je herné maximum.
Prvých pár hier je skvelých. Niečo vyhráte, niečo prehráte, celkovo si užívate atmosféru boja proti skutočnému človeku niekde na druhej strane internetu. Ale časom nadšenie opadne a vy zistíte, že začínate čoraz viac prehrávať. Hearthstone je 70% o tom kto má lepšie karty, 25% je čisté šťastie a zvyšných 5% je o tom, kto je lepší taktik. Už ani neviem, koľko zápasov som prehral len preto, lebo mne prišli na ruku karty použiteľné až v neskoršom štádiu hry – do ktorého sme sa vôbec nedostali. Alebo nepriateľovi prišli zaradom karty, ktorými zničil moje. Ale to by ešte nebolo také hrozné. Aj mne občas prišli na ruku presne také karty, ako som práve potreboval a vyhral som hru v piatich kolách.
No za chvíľu si uvedomíte, že počet prehier začína rásť do nesmiernych výšin. A ak ste ako ja a začnete hľadať problém, zistíte jedného spoločného menovateľa – máte len trápne, základné karty zadarmo! V posledných dňoch hrania tejto bezbožnej peňazocucky, som vo viac ako polovici mojich zápasov musel po štvrtom kole odkliknúť tlačidlo Concede (Vzdať sa) pretože som nemal najmenšiu šancu. Proti mne hrali hráči so vzácnymi, dokonca legendárnymi kartami, proti ktorým som si ani neškrtol a bolo by zbytočné takou hrou strácať čas. Vrhol som sa hneď na ďalšiu hru, len aby som zase chytil protivníka s lepšími kartami a neostávalo mi nič iné, ako si plieskať hlavu o stôl.
A ak náhodou patríte k hráčom, ktorí sa nikdy nevzdávajú – tu musíte. Dôvod je jednoduchý – pretože je to strata času. Ak hru prehráte, nedostanete nič okrem pár skúsenostných bodov, ktoré sú vám po dosiahnutí desiateho levelu úplne na nič. Nedostanete nič nové, neodomknete si nič úžasné ani hru zlepšujúce… a nedostanete ani len 1 gold. Tak prečo zabiť 10 minút hrou, z ktorej nič nemám? Ušetríte tak čas sebe, aj súperovi.
Ale ešte stále som nezúfal. Identifikoval som problém a rozhodol som sa ho vyriešiť – získať lepšie karty. A tak začala cesta králičou norou, ktorá ma na konci vypľula rozžutého ako krave z pysku, s úplne zničenou morálkou a nádejami. Blizzard totiž urobil hnusnú vec, kedy vám pred nosom ukazuje všetky pochúťky, ale keď sa za nimi načiahnete, hneď ich schová. A vy, navnadení na to všetko krásne, strávite v hre ďalšie úmorné hodiny alebo zaplatíte tvrdou menou. Rád vám vysvetlím, ako tento zderský systém funguje.
Karty sú rozdelené do niekoľkých kategórií. Prvou sú karty s označením Free (zadarmo). To sú tie, ktoré máte od začiatku, prípadne po dosiahnutí desiatej úrovne s hrdinom. Nasledujú Common (bežné) s bielou slzičkou uprostred, Rare (vzácne) s modrou, Epic (epické) s fialovou a Legendary (legendárne) so zlatou. A ako získate teda tie ostatné?
Na prvý pohľad je všetko krásne. Ak nechcete platiť reálne peniaze, za smiešnych 100 goldov si môžete kúpiť mini balík, ktorý obsahuje 5 náhodných kariet, z čoho minimálne 1 bude zaručene Rare alebo lepšia. Z mojich skúseností je šanca na viac ako jednu lepšiu kartu v balíku asi 15%, a že to bude lepšie ako Rare je šanca tak okolo 10%. Väčšinou vám tam padnú šmejdy a karty, ktoré aj tak nepoužijete.
Tu sa na rad dostáva crafting. Je to režim, v ktorom môžete rozobrať a „speňažiť“ ktorúkoľvek zo svojich kariet (okrem tých zadarmo) a zmeniť ju na tzv. Arcane Dust. Napríklad rozobraním Common karty dostanete 5 jednotiek Arcane Dustu. Keď nazbierate tohto prachu dosť, môžete si zaň vyrobiť inú kartu. Cena výroby Common karty sa pohybuje v okolí 40 jednotiek Arcane Dustu. Vidíte ten nepomer? Aby ste si mohli vyrobiť jednu Common kartu, ktorú potrebujete, musíte rozložiť 8 iných Common kariet, čo vás vyjde na 200 goldov. (O tom, ako „ľahko“ sa zarábajú spomínané goldy si povieme neskôr, aby ste neprišli o všetku zábavu). A predstavte si, že by ste chceli nejakú tú Rare alebo Legendary, kde sa cena pohybuje bez problémov v hodnote 400 alebo 700 Arcane Dust. A aby som nezabudol – ak chcete kartu použiť v hre dva krát, musíte ju aj dva krát vyrobiť. Takže na dve legendárky potrebujete tak cca 1400 Arcane Dustu. Začína sa vám točiť hlava? Tak čítajte ďalej, lebo kolotoč sa práve rozbieha!
Tak vy si myslíte, že mamonu chtivému Blizzardu prejdete cez rozum a zarobíte si na kartičky poctivým grindom? Hahaha, nebuďte smiešni! Aby som vám ušetril kalkulačky a ceruzky, dal som dokopy pár čísiel. Mohli by vás zaujímať.
Zarobiť goldy môžete dvoma spôsobmi. Prostredníctvom vyhrávania hier alebo dennou úlohou (tzv. daily quest). Za každé 3 výhry (nemusia ísť za sebou) dostanete odmenu 10 goldov. Denný limit je maximálne 100 goldov za vyhrané hry. Druhý spôsob sú daily questy, kedy dostanete úlohu, ktorú treba splniť. Narazil som na asi 5 typov úloh – vyhrajte 2 hry s istým hrdinom, vyhrajte 5 hier s istým hrdinom, vyložte na stôl X jednotiek v hodnote 0-2 mana (nie v jednej hre), zabite X nepriateľských jednotiek (nie v jednej hre) a podobne. Ak úlohu nesplníte, nezúfajte. Môžete mať aktívne až 3 naraz.
Za daily quest môžete získať 40 alebo 60 goldov. Ak by ste chceli zarobiť 100 na nový balík, musíte VYHRAŤ 12-18 zápasov. Každý zápas trvá v priemere 15 minút. Takže ak nechcete platiť, musíte stráviť hraním Hearthstonu minimálne 3 hodiny denne – a to v lepšom prípade, že ste dostali quest za 60 goldov a vyhrali by ste všetkých 12 hier. Čo je nemožné! Takže kľudne rátajte s tým, že ak chcete zarobiť 100 goldov s kartami zadarmo, skysnete pri PC na aspoň 4-6 hodín. A to zvládnete iba vtedy, ak ste no-lifer bez súkromného života, závislý gembler alebo veľmi smutný, osamelý človek bez práce/školy. Je to čistý grind a keď k tomu prirátate frustráciu z hier, ktoré jednoducho nemáte šancu vyhrať, človek by od zúfalstva zlomil klávesnicu.
Spočiatku som si myslel, že obmedzenie 100 goldov za výhry na deň bolo robené hlavne kvôli pro hráčom a streamerom. Ale potom som si to vyrátal – získať 100 goldov vyhrávaním hier, znamená vyhrať 30 hier! Pridajte k tomu faktor, že vyhrať 30 hier po sebe je nemožné a odrazu máte čo robiť na 8-10 hodín. Pre trápnych 100 goldov!! Naozaj. Makať 10 hodín denne aby ste zarobili v Hearthstone 140 alebo 160 goldov (v závislosti na tom, aký daily quest dostanete), je nereálne a do počítačového neba volajúce šialenstvo.
Takže nakoniec urobíte jednu z dvoch jediných možných vecí – zaplatíte alebo to odinštalujete. A keďže ma táto hra nenadchla natoľko, aby som na ňu míňal peniaze, vybral som si tú druhú možnosť.
Situáciu nezlepšuje ani Aréna, kde si môžete postaviť balík zo všetkých existujúcich kariet a hrať proti náhodným hráčom. Áno, za výhru dostanete drahé karty a môžete si tak rapídne prilepšiť.. ale nezabúdajte že tam môžete vychytať proti sebe profesinálneho hráča Hearthstonu a ani si neprdnete. A čerešničkou je vstupný poplatok – 100 goldov. A ak ste náhodou zabudli, ako „jednoducho“ a „rýchlo“ tých 100 goldov môžete získať, ešte raz si prečítajte pasáž o 3 odstavce vyššie.
Túto kartovú okrádačku som začal hrať v čase, keď bol vydaný „datadisk“ obsahujúci kampaň pre jedného hráča. Naxaraxaxaxa.. alebo akokoľvek sa ten traps volá, obsahuje 5 „podlaží“. Každé obsahuje 3 bossov, ktorých musíte poraziť a za ich porážku dostanete špeciálnu Rare kartu. Ak porazíte tretieho, odomknete si truhlicu s ďalšou Rare kartou, ktorou môžete obohatiť svoj balíček. Karty sú to naozaj zaujímavé, prvé podlažie je prístupné zadarmo každému. A ejha! Každé ďalšie podlažie stojí neuveriteľných 700 goldov!! Alebo obyčajných 20 dolárov, vyberte si. Poraziť jednotlivých bossov je jednoduché, sú hlúpi a nemusia vám ani poriadne ísť karty. Iba raz som hral jedného bossa na tri krát, lebo som mal fakt smolu.
A spomínal som vám, že každé poschodie stojí 700 goldov? Keby ste hrali Hearthstone 12 hodín denne, tak si môžete zadarmo odomknúť všetky podlažia v priebehu jedného mesiaca. Ak toto neznie ako „grind or pay“ schéma, tak potom už nič na svete.
V čase písania tejto recenzie je novinkou rozšírenie hry o nové karty s gnómami a goblinmi. Dostal som zadarmo 3 balíčky ktoré obsahovali výhradne tieto karty.. z 15 kariet mi padlo („nečakane“) 12 Common a nejaké tri akože Rare karty, ktoré som si ani poriadne nepozrel lebo v tomto štádiu som už rezignoval a padlo rozhodnutie vás verejne pred týmto zderstvom varovať a tento odporný zvratok odinštalovať.
Plusy
+ veľmi jednoduchá hra na naučenie
+ pekná hudba
Mínusy
– zabijak času alebo zlodej peňazí
– nemôžete vyhrať so základnými kartami
– frustrujúca hra proti reálnym hráčom
– za všetko musíte platiť časom alebo peniazmi
– každý zápas je o šťastí a o tom, kto má drahšie karty v balíku
– nepomer rozoberania a skladania kariet v Crafting mode
– nechutne predražený datadisk
Záver (1/10)
Táto hra sa tvári milo a priateľsky, ale akonáhle si prestanete dávať pozor, kopne vás do kolena a vypýta si krutú daň – všetok voľný čas alebo peniaze. Alebo vás pri občasnom hraní porazí od zlosti, pretože nemáte šancu vyhrať, kým do tejto šlamastiky neinvestujete keš alebo desiatky hodín hrania. Osobne ľutujem každú chvíľu strávenú za týmto zlodejským projektom od firmy, ktorá už dávno nemá za cieľ hráčov zabaviť, ale vytiahnuť z nich čo najviac prachov. Fuj, hanba Blizzardu. A nech vám ani nenapadne túto príšernosť vôbec inštalovať!!!
0 komentárov