Lákajú vás motorky a Valentino Rossi? Táto hra potom stojí za to!

Valentino Rossi je vo všeobecnosti známy ako najlepší pretekár na motorkách všetkých čias. Stále aktívny športovec má známu tvár, náušnicu v uchu a toľko víťazstiev za sebou, že aj keď poslednú sezónu stojí na stupienku s číslom 2 alebo 3, stále je najlepší. Najnovšie s jeho menom vychádza hra MotoGP nie pod názvom Moto GP, ale pod názvom Valentino Rossi The Game. AK teda náhodou milujete motorky a fandíte Rossimu, skúste si ju zahrať. Dá sa to na PS4, Xbox one a počítači. A nečakajte len tak bezduché krútenie sa v zákrutách a pridávanie plynu na dlhých.

Valentino Rossi the game

Kariéra Valentina Rossiho

Počas svojho kariérneho vývoja Valentino prešiel viacerými kategóriami a venoval sa motokáram, či malým motorkám. Prechádzal niekoľko rôznych kategórií cestných motocyklov. Vyhrával rôzne podujatia a kľúčovým bol okruh v českej republike, ktorý ho preslávil ako majstra tohto umenia. V hre vlastne zažívate to isté. Idete postupne od jeho začiatkov až po veľké podujatia. Nie ste priamo ním, ale svojho hráča si vyberiete hneď priamo na začiatku. S ním potom môžete prechádzať to isté, čím si prešiel aj Rossi. Práve pestrosť jeho života a kariéry prinesie aj pestrosť do hry a to je fajn. Prechádzate totiž nie jedným druhom pretekov, ale vyskúšate si všetko. Priam ako keby jeho kariéru písal premýšľavý scenárista.

Race Academy výukový režim hráča pripraví na to, čo ho čaká. Prechádzate niekoľkými režimami, súťažíte proti ostatným motorkárom v rôzne veľkých počtoch. Celé okolie tratí, aj grafika iných hráčov je veľmi pekne zvládnutá a hoci mnohé závisí od hardware počítača, aj pri slabšom stroji ne ja čo pozerať. Potešujúce je správanie ostatných na trati, pri predbiehaní, pri ťahaní rýchlosti, výborná je fyzika, ktorá motorku drží na vozovka, alebo naopak nedrží, keď si to podmienky a jazda vyžiadajú. Ak vás prvé spustenie hry odrádzalo pre zdĺhavé nastavenie, môže za to trochu aj dizajn, v ktorom som ja napríklad nemal hneď jasno, či je voľba zapnutá, alebo sa k nej len dostávam. Ďalšie spustenia sú už jasnejšie a hlavne ak raz nastavíte svoju postavu, máte ju už vybratú. Valentino originál so svojim hlasom občas prehovorí a niečo hráčovi vysvetlí. Ešte keby ho tak niekto naučil po slovensky, či po česky a bude tým hra ešte viac dostupnejšia pre kohokoľvek u nás.

Očakávania a realita

Pôvodne som naozaj čakal, že si to celé preskákam v úlohe ValentinaRossiho sám. Vskutočnosti je však len školiteľ v pozadí, pod ktorého taktovkou sa konajú všetky preteky a podujatia. Sú rovnaké a stroje rovnako tak, aké zažil počas svojho rastu samotný Rossi. S tým sú spojené aj achievementy získané za splnenie úloh a špeciálnych úloh. Väčšina je priamo spojená s úspechmi originálneho jazdca a jeho kariéry. Ak ste raz sledovali jeho kariéru a aj všetky tie kubatúry pod ktorými ovládnutá trať patrila len jemu musí byť pre takého fanúšika a diváka zážitkom skúsiť si to celé, alebo len okúsiť atmosféru a stavbu týchto tratí, ako známy športovec.

Jedno z očakávaní bolo, že na strednom notebook, ktorý dnes už dávno nie je výkonovo stredným, ale slabým, nepošliape nič. Hra napriek tomu funguje, síce na menších detailoch, ale dostatočne. Hlavne však nejde len o Moto GP, ako by sa zdalo. V hre je po VR Academy režime dostupných niekoľko rôznych kategórií. Nezabudlo sa dokonca ani na Rally jazdenie. Rossi je totiž jazdcom aj na Rally a tak sa môžete tešiť aj na automobilové preteky. Tam síce nedosahuje žiadne prvenstvá, no umiestnením patrí medzi lepšiu dvadsiatku sveta.

Motorka a jazda podľa gusta

Už v časti výberu postavy, motorky a vlastností je k dispozícií prvá možnosť, ktorá bude pre neskúsených novinkou. Ide o štýl jazdy a nakláňania. Ako hráč si môžete vybrať, ktoré nakláňanie v zákrutách budete preferovať. S detailmi, ktoré môžu ovplyvňovať vašu jazdu, no najmä váš štýl, to nekončí. Pred spustením pretekov je možné v prípade spustenia detailných nastavení v ponuke možností otvoriť aj ponuku ďalších nastavení motorky, ktoré ak ste lajk, tvoria španielsku dedinku… či presnejšie taliansku dedinku. Vtedy máte možnosť sa pojmy naučiť a byť tak múdrejší vo svete motoriek, alebo ich nechať na automatických hodnotách. Práve pri nastaveniach niektorých vlastností a povypínanie automaticky na poloautomatiku, či manuálne nastavenia, prinášajú ďalšie extra VR body. VR body v závere sú tak vyššie, ak ste vyhrali pomocou týchto bonusových bodov. VR body sú pritom to hlavné, čo predstavuje váš výherný zisk. VR pochopiteľne znamená dvojici iniciálok jazdca, ktorému je zasvätená celá hra.

Plusy:

 • Výborný športový zážitok
 • Zdanlivo nekončiace preteky a rôzne výzvy
 • Pestrosť disciplín
 • Množstvo možných nastavení a body navyše za realistickejšiu jazdu
 • Kto je fanúšikom Valentina Rossiho, hru už má mať doma
 • Precízny prierez Rossiho kariéry, vyzdvihnutie úspechov
 • Slušná grafika aj fyzika… aj zvuk
 • Hráčovi dodá to, čo očakáva od hier tohto žánru a ešte k tomu pridá niečo naviac.

Mínusy:

 • Kto nemá rád Valentina Rossiho, je možné, že toto Moto GP vynechá
 • Mne osobne nie hneď jasné niektoré prvky nastavenia a absencia priamej prístupnosti zmeny ovládania jazdy
 • Ak hru spúšťate s tým, že očakávate preteky na motorkách a možno ešte niečom inom, už nenachádzam iné mínus. Možno z pohľadu masovejších hráčov chýba preklad do SK alebo CZ.
Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.