LEGO Star Wars

Nie neľakajte sa slovíčka LEGO v názvu hry! Neodchádzajte! Určite si vravíte, že čo to bude preboha za blbosť, že to má v názve obľúbené stavebnicové kocečky. Inu, vývojári s Travellers Tale zobrali postavičky a príbeh zo Star Wars I, II, a III prerobili ho do sveta LEGO a svetu div sa, ono sa to dá hrať!

Výrobca: Travellers Tales
Vydávateľ: Eidos Interactive
Požiadavky: CPU 2,4 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Web: www.lego.com/eng/starwars/videogame/

Od príbehu nič nečakajte, ak nepoznáte trilógiu budete v ňom asi stratení, lebo na začiatku každej misie sa vám v pár vetičkách vysvetlí situácia a potom už nič. Žiadne hovorené slovo, postavičky nevypustia počas hry ani hlásku. Misii je kompletne 17 a sú v nich zobrazené hlavné udalosti príbehu ako konflikt na Naboo, preteky na Tatooine, prvá vojna klonov na Geonosise alebo obliehanie Corusantu.

Cez ruky vám prejdú všetky postavičky, ktoré poznáme z trilógie. Zo začiatku sa zmocníme ovládania Quaj–ko–inna (asi tak nejak, ten názov je hrozne ťažký na zapamätovanie) a Obi Wana, ktorý sa snažia (neúspešne) vyjednať mier s obchodnou fedéraciou. Úsmevná animácia ma uvedie do hry a ja zisťujem, že všetko je z LEGA. Postavičky, stoličky, stena, absolútne všetko. A všetko sa dá rozsekať pomocou svetelných mečov na základné kocky. Naviac Jediovia môžu poúžívať na určité objekty Silu a tým preskupiť kocky do iného útvaru, napríklad na schody, ktoré vedú na inak neprístupné miesto. Takto behám po lodi federácie, ničím droidy a objekty pomocou Sily či laserových mečov a získavam bodíky vo forme malých kocečiek (o nich neskôr). Do mojej party pribudne ak protokálny droid. Dokáže otvoriž zamknuté dvere. Medzi postavičkami sa dá v pohode prepínať a využívať ich špeciálne schopnosti.
Tých postavičiek je okolo päťdesiat, všetko známi z prvej trilógie. Každý je niečím výnimočný – Jediovia ako Obi Wan, Mace Windoo majú neoceniteľnú Silu, C3PO otvára zapečatené dvere, Jar.Jar vyskakuje dvakrát vyššie ako iné postavičky, gróf Dooku a Darth Maul používajú Temnú Silu, princezná Amidala má pištoľku a vystreľovací hák – dostane sa na iným uzamknuté miesta, R2-D2 môže preletieť krátku vzdialenosť, Jango Fett má dva blastery a jetpack a mnoho ďaľších. Najbláznivejšia postavička je Yoda, zo starčka, čo sa ledva opiera o paličku je behom stlačenia tačítka rytier Jedi, ktorý robí vo vzduchu 4 saltá a seká mečom rýchlejšie ako Bruce Lee.

Tu nastáva zaujímavá kooperácia postavičiek, ktorá sa môže zdať jednoduchá, ale v skutočnosti ide o veľmi prepracovaný systém. Jedi vyzdvihne pomocou Sily R2-D2, ten preletí kúsok cesty k spínaču a cesta ďalej je voľná. Amidala sa vyzdvihne hákom na plošinku, kde strelí do terčíku, ktorý otvorí bránu a Jar-Jar doskačí na balkónik, kde je ďaľší spínač. Jednoduché, ale v postate zábavné.
Na škodu je fakt, že sa v hre nedá umrieť. Aj keď vám nepriatelia minú všetky srdiečka zdravia, postavička sa rozpadne, stratí pár bodíkov, ale znovu sa poskladá a ide ďalej. Menších to možno príde vhod a odstráni to frustráciu, ale pre nás dospelejších harcovíkov, ktorí už prešli nejed Half Life či Commandos to bude pripadať ako legalizácia cheatov.
Frustrácie nastanú len v závodnych pasážach, ktoré sú vďakabohu len tri. Musíte bez jedinej chyby preletieť závod, alebo postrielať z lode nepriateľských droidov. Jediná chyba znamená reštart. Často sa zapne aj hnusný časový limit. Nechápem, keď som jednu sekundu pred cieľom, všetkých som predbehol, ale hra mi pár centimetrov od cieľovej čiary povie, že mi vypršal čas. Však aj keby došiel benzín, či čo, doletelo by to tam už zotrvačnosťou. Našťastie tie pasáže nie sú dlhé.

Hru môžu hrať dvaja hráči pri jednej klávesnici, čo je výhoda, aká sa na PC nevidí každý deň. Pomocou dohromady 8 klávesnic pre každého si užijete kopec zábavy. Je to omnoho lepšie hrať s niekým, kto sedí vedľa vás a „nechtiac“ doňho sekať mečom ako proti niekomu na druhom konci sveta. Multiplayer chýba. Druhý hráč sa môže kedykoľvek počas hry pripojiť a keď ho hra omrzí za sekundu sa jednoducho odpojí. Žiadny load, pohodička.
Spomínané bodíky môžte utratiť v Dexter´s Diner (prechodná lokácie, kantína, kde si môžte po misii odpočinúť) za nákup nových postavičiek. Oplatí sa to, lebo potom môžte prebehnúť hocijakú misiu s vami vybranými postavičkami. Napríklad generál Grievous stojí 200 000 bodíkov, ale jeho štyri svetelné meče sú nenahraditeľné. Okrem zbierania bodíkov sa v každej misii nachádza desať skrytých bonusov, ktoré keď pozbierate získate modely stíhačiek. 17 stíhačiek + jedna bonusová, pre zberateľov sa teda oplatí behať po misiách a hľadať bonusy. Ak nie ste zberateľský typ, hra vám bohužiaľ ubehne príliš rýchlo.
Najväčšie problémy som mal s kamerou a hlavne v momentoch, keď sme hrali dvaja za jedným počítačom. Hra sa snaží kameru udržať na obidvoch postavičkách naraz, a nechce sa jej moc oddaľovať, takže sa na nich uzamkne, kým neprídu k sebe. Ja ak chcem niekde skočiť, doskočím meter, ale ďalej ma kamera nepustí, takže padám do jamy. Ak nemáte spoluhráča ochotného spolupracovať zažijete krušné chvíľky.

Grafika je taká, na akoby som to povedal, detská, hravá, malebná. No sú to kocky z LEGA, tak nemôžeme čakať niečo úchvatné, že? Ale hru spustíte aj na podpriemernej zostave. Prostredie je plne zničiteľné a hudba je taká istá ako vo filmoch, čiže dobrá.
LEGO Star Wars rozdelí hráčov na dve skupiny – niektorí hru zavrhnú pre prílišnú detskosť, blbé kocky a jednoduchosť. Druhí, dospelí i deti sa budú u hry baviť a užívať si postavičky zo Star Wars, zbierať kolekcie rakiet, a hrať hru so svojími deťmi, kamarátmi, babičkami, psami a čímkoľvek, čo prinútite aby dokázalo na klávesnici stláčať 8 tlačítiek.

Plusy:
ničiteľné prostredie
hudba a postavy zo Star Wars
kombinácia postáv
zberateľstvo
až dvaja hráči na jednom počítači

Mínusy: 
niekomu nemusí sadnúť štýl grafiky či celkovo hry
jednoduchosť
kamera, ktorá sa nedá pri hre dvoch ustrážiť

VERDIKT: 6,8/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk