LOTR: Battle for Middleearth 2

Kniha je prvá vec, čo na seba upúta pozornosť. Za ňou nasleduje film, čo má pripútať k sebe fanúšikov knihy a zároveň prinútiť ďaľších, aby si to prečítali. No a nakoniec väčšinu niekto vyrobí druhotridnu hru pre zarytých fanúšikov knihy a filmu. Presne takto dopadol Eragon, hra je teda značný podpriemer. Prečo to ale hovorím? No predsa – hrám podľa veľdiela majstra Tolkiena sa niečo takéto nemôže stať, hlavne ak sa ich ujme EA.

Výrobca: EA Pacific
Vydávateľ: EA
Zem pôvodu: USA
Požiadavky: CPU 2,4 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Web: www.ea.com/official/lordoftherings/bfme2/us/home.jsp

Battle for Middle Earth bola v dobe svojho vydania najlepšou stratégiou, bezpochyby. Bezkonkurečný základ z filmu Petera Jacksona obohatila prenádherná grafika s nevtieravou a chytľavou hrateľnosťiu a už recenzisti valili deviatkové až desiatkové hodnotenia. EA vedia, že treba čerpať z úspešného hitu a tak skombinovali knihu s ich nápadmi. Veď v Stredozemi mohli prebiehať boje aj mimo hlavnú dejovú líniu. Nielen Gandalf a Aragorn sa činili, ale i Elrond či Dain bojovali proti silám temna. Mohlo to tak byť. BfME2 mal byť lepší, obsiahlejši a krajší ako jeho starší braček. Podarilo sa?
Čakajú na vás dve kampane (pôvodne som chcel povedať megakampane, ale slabé číslo 10 misii pre jednu kampaň nestačí k adjektívu mega). V prvej si vyskúšate rolu Gloina, čo je Gimliho otec a Glorfindela, to je Elrondov syn. Títo dvaja hrdinovia sa budú snažiť zjednotiť elfov a trpaslíkov v boji proti Sauronovým vojskám. V kampani za dobro si užijete obraňovanie Šedých prístavov pred umbarskými korzármi, záchranu trpaslíkov spod Železnej Hory, ničenie draka v Modrých vrchoch a aj dobývanie Dol Gulduru. Až posledná misia za dobro je naozaj veľkolepá a už samotný pohľad na nedobytnú pevnosť zla, postavenú na juhu Temnohvozdu je úžasný.

Kampaň za zlo je omnoho príťažlivejšia a nebojím sa povedať, že aj lepšia. V jednotke to bolo naopak a tak teraz zlo dominuje a hrať za Sauronových služobníkov je pocta. Ujmeme sa role nazgúlov a Úst Sauronových a budeme napádať Šedé Prístavy, Grófstvo, Lorién, elskú ríšu v Temnohvozde a všetko vyvrcholí vo veľkom finále vo Vododole, kde nápor zlých hrdinov zmetie o sveta všetkých dobrákov. Finále ako sa patrí, padne Gandalf, Galadriel, Elrond, Arwen, Aragorn, Pipin, Sam, Chichi, Legolas, Gimli i ďaľší elfovia a trpaslíci.
Načase, aby sme si rozobrali, ako sa zmenilo postavenie strán konfliktu, aké pribudli, aké nové jednotky, budovy… Prvým sa budem venovať ľudom. Táto frakcia vzišla spojením Rohanu a Gondoru. Budovy sú prevažne gondorské a zostali len rohanské stajne. Ako sa zistilo v jednotke, tak rohirromovia sú najlepšia jazda na svete a tu to dokazujú. Môžu si prepínať medzi lukmi či mečmi a dajú sa vybaviť lepšími ostriami či zápalnými šípmi, tvoria jadro armády. Zostali takisto gondorské katapulty, pešiaci, lučistníci a strážcovia Bielej Citadely. Celkovo tu nenastala žiadna výrazná zmena. Hrdinovia tejto frakcie sú Boromir, Faramir, Aragorn a Gandalf. Ľudí si neužijete v hlavnej kampani.

Nová rasa sú trpaslíci. Usilovní baníci hlboko v horách na severe Stredozeme prišli ukázať svoju silu proti silám temna. Ich skvelá mechanika im dovoľuje pomáhať si v boji druhou najlepšou ťažkou technikou v hre. Ich katapulty sú riadne silné a povozy nemajú chyby, pretože sa dajú dovybaviť akýmkoľvek typom vojakov. Medzi jednotkami sa, ale ničím neskvejú, majú trpaslíkov so sekerami, kopijami, hádzacími sekerami a mužov s lukmi. Ich hrdinami sú kráľ Dain, Gloin a Gimli.(také rodinné stretnutie, kedže Gimli je Gloinov syn a Dain je ich bratranec).
Takisto dobru pribudli elfovia. Vznešení národ nesmrteľných vystrkuje svoje špicaté uši. Ako tomu bolo vo filme, tak aj tu sú elfovia vo všeobecnosti najlepšími lučistními a ich temnohvozdskí hraničiary prebodávajú ohyzdov oštepmi rýchlosťou Alonsovej formule1. Okrem toho vlastnia aj staré známe jednotky a to šermiarov, kopijníkov a alfskú jazdu. Ničím neohúria ani neprekvapia. Takisto majú možnosť postaviť entské zhromaždenie a povolať do boja pastierov lesa na čele so Stromobradom. Ich hrdinami sú Glorfindel, Arwen, Legolas a Elrond.

No, ako ste si mohli všimnúť, strany dobra sú v pohode, ale absolútne ničím vás nepripútajú k monitoru typu: „Wow, to je absolútne cool.“ Práve takýto dojem na mňa urobili strany zla. Zostal Isengard a jeho skurut-haiovia, najmocnejší ohyzdi krížení s ľudmi. Už samotná ich pechota je riadne silná a k tomu majú vo svojich radách bersekera. Sarumanovi služobníci perfektne jazdia na wargoch, dokazuje to nová budova – hliadka wargov a tiež hrdina, ktorým je kapitán wargských jazdcov. Zároveň má Saruman vynikajúce dobývacie zbrane, jeho mechanickým kušiam sa vyrovná len máločo. K dvojici hrdinov Saruman a Lurtz pribudol môj obľúbený Gríma, so schopnosťou premeniť jednotky nepriateľov na vlastné. Isengard si bohužiaľ v kampani neužijete.
Mordor je vôbec najlepšou stranou, za ktorú sa dá hrať. Úplne zmenil svoje jednotky a hrdinov. Stále môže vyrábať slabých mordorských ohyzdov, ale noví umbarský korzári sú omnoho lepší a dokážu vrhať molotovy. Vojaci z Rhúnu sú neoceniteľnými kopijníkmi a južanskí lučistníci majú zas silu elfov. 20 metrový olifant rozosieva hrôzu po celom kraji už len svojou veľkosti a pri chôdzi len tak mimochodom udupáva všetko, čo mu stojí v ceste. Obrnení trolovia by nemali chýbať v žiadnej armáde a ich ničivá sila je neoceniteľná hlavne v boji s mnohými menšími jednotkami, pod údermi ich kyjaku odlietavajú slabší vojaci na 100 metrov do diaľky. Mordorské katapulty majú málo života, ale kompenzuje to ich útočná sila a rýchlosť strieľania. Katapult je najsilnejšiou obliehaciou zbraňou v hre. Väčšinou stačí postaviť tri katapulty, chrániť ich niekoľkými trolami a Rhúňanmi a nerpiateľská pevnosť padne pod paľbou katapultov. Medzi hrdinami dominujú nazgúli, či už na koňoch, alebo na nositeľoch (tie dráčiky). Samozrejme je tu aj witch-king a moje obľúbené – Ústa Sauronove. Tento týpek si nečistil zuby už pár storočí a scéna, kde sa rozpráva s Gandalfom (Návrat Kráľa, rozšírená edícia) je jednou z najlepších v celom filme. Ich hrdinom je aj Opucha, obrovský pavúk a samotný mocný Sauron.

Treťou stranou zlých zloduchov sú horskí škriatkovia (z Morie, Hmlistých hôr…), ktorí sa rozhodli slúžiť Sauronovi. Ich základné jednotky sú extrémne slabé. Ale vlastnia pavúčich jazdcov, ktorí sa svojimi vlastnosťami skoro vyrovnávajú rohanskej jazde a taktiež im slúžia Opuchine deti, malí pavúci. Vďaka genetickým experimentom vytvorili polotrolov, vďaka sile trolov a prechytralosti ohyzdov sú najchýrnejšími kopijníkmi. Jaskynní trolovia sú multifunkčnou zbraňou, ktorá sa dá využiť na hádzanie skál, mlátenie rukami či kmeňom stromu. Nakoniec horskí obri sú živou obliehaciou zbraňou. Vrhajú dvojtonovými skalami a elfské domčeky sa zosypávajú ako domčeky z karát. Ich hrdinovia nie sú nič moc. Gorki, ohyzdí kráľ padne rýchlo k zemi a jeho špeciálne schopnosti príliš nevyužijete a Forngolh, drak je len slabým odvarom jeho predchodcu Smauga a ide len o väčšiu lietajúcu jaštericu.

Magických schopností opäť pribudlo. Top 3 schopnosti za dobro sú Healing – liečenie. Základné kúzlo, stojí len jeden bodík, ale budete ho využívať najčastejšie. Mocný Manwe zošle ozdravanenie na svojich zverencov, ktorí sa na bojisku pohybujú bez končatín, tí ožijú a nepriateľská armáda, čo si myslela, že už vyhrala čelí novej armády plnej sily. Veľmi ma potešila možnosť vyvolať Toma Bombadila. Vo filme ho mechutne vynechali, tak je aspoň v hre. Po bojisku sa pohybuje štýlom disco, nadskakuje, pospevuje si a sonickými útokmi odhadzuje ohyzdov na metre do vzduchu. Určite si každý spomenie na záplavu, ktorá zlikvidovala nazgúlov v Spoločenstve prsteňa. Nevyvolala ju Arwen, len elfovia vypustili priehrada a Gandalf tam pridal tie kone. Tu ju môžte vyvolať a s efektom bielych koní zmetie z povrchu zemského celú nepriateľskú armádu.
V jednotke malo zlo strašne slabé schopnosti a v dvojke sa role vymenili. Sily dobra majú schopnosti tuctové a ľahko na ne zabudne, ale zlo sa môže pýšiť peknou várkou super kúziel. Vyvolanie wyrma je naozaj super. Obrovský červ pripomína časy Duny, akurát tu požiera elfov a trpaslíkov. Pripomenieme si časy, keď po Stredozemi chodili draci a vyvolanie ozajstného draka je skutočne pamätný moment, jeho pekelne horúci dych spaľuje absolútne všetko. Z jednotky zostal Balrog. Pôvodne to bol jeden z mnohých Maiar, ktori zradili Valarov a pridali sa k Morothovi, v dávnych dobách bolo tisíce Balrogov, ale v prvom veku ich vo vojne skoro všetkých vyhladili. Gandalf je tiež jeden z Maiar a do Stredozeme prišiel ako posledná pomoc Valarom obyvateľom Stredozeme spolu s ostatnými štyrmi čarodejníkmi. (to len tak na okraj) Nezabudlo sa ani na tajomného Pozorovateľa pred bránami Morie, ktorý zachytil Froda. Obrovskú chobotnicu je možné vyvolať kdekoľvek an mape, v okamihu rozpráši nepriateľských vojakov a zvyšných dorazí útokmi s chápadlami. A hviezdnu päticu uzatvára oheň Hory Osudu. Spaľujúca sopka je niečo ako menšia atomovka za pár sekúnd zruinuje celý elfský tábor spolu s jeho posádkou.

Zmenil sa spôsob stavania. Zatiaľ čo v jednotke bolo možné postaviť budovy, len na vopred určených miestach, tu sa dajú stavať kdekoľvek (chvalabohu) na mape, samozrejme ak tam nie je rieka alebo pohorie. Zlo aj dobro majú k dispozícii hradby. V jednotke ma dožieralo, že vojská Rohanu a Gondoru mali opevnené pevnosti a Isengard a Mordor nemali žiadnu obranu proti nájazdom protivných ľudí. Samotná základná budova má mnoho možností obrany a opevnenia, dajú sa od nej vystavať podporné hradby, umiestniť na ňu kanóny, katapulty, liahne obrovských pavúkov…
Príjemným spestrením je tvorba vlastného hrdinu. V špeciálnom móde si hráč môže vytvoriť svojho avatara. Na výber sú všetky rasy a povolania. Hrdina môže byť hraničiar zo severu, elf zo Zlatého lesa, bielohorský trpaslík, mocný čarodejník, hnusný ohyzd, podlý vojak východných armád, či obrovský trol. Nasleduje výber vizáže, pár druhov brnenia a niekoľkých štatistík ako sila, výdrž, životy, rýchlosť a iné. A konečne priradíme hrdinom desať bojových schopností. Na každý level jednu schopnosť. Voľných slotov je šesť, čiže neiktoré schopnosti sa dajú vylepšiť na vyšší level a sú tým účinejšie. Od povolania závisí aj výber schopností, ktoré hrdina dostane do vienku. S kompletne vytvorením avatarom sa hráč môže pustiť do skrimishu či multiplayeru.

V jednotke ma hrozne bavil systém príbehových misii posplietaných s nelineárnym dobývaním celej Stredozeme. Z výpočtu kampane ste mohli zistiť, že žiadne dobývanie sveta v kampani nie ej zastúpené, preto EA vybavili BfME2 módom War of the Ring. Na obrovskej mape je šesť frakcii a každá z nich musí zabrať čo najviac území a pritom poraziť ostatné frakcie. Takto pohybujete figúrkami armád po mapke, na územiach postavíte 2 až 4 budovy a obsadzujete. Ak sa stretnú dve armády, hra ponúkne automatický výpočet súboja, alebo priamy konflikt. Nedá mi poznamenať, že armáda, ktorú si v jednej bitke vytvoríte, do druhej nepostupuje a jedine čo na začiatku máte je hrdina na príslušnom leveli. Toto ma dožralo, lebo zakaždým bolo treba pracne stavať základňu a nové jednotky. V jedničke sa vám armáda presúvala z kola na kolo a nebolo nič krajšie ako v prvej minúte prevalcovať enemáka armádou rohanských jazdcov na piatej úrovní, kým si on ešte len staval základné budovy. Ak autory chceli predĺžiť hraciu dobu podarilo sa im to, ale za cenu zakrádajúceho sa stereotypu.
Multiplayer zato ponúka možnosti, povedal by som Warcraftu 3 podobné. Ak na nete nájdete hráča s dobrou mašinou, čiže mu BfME2 fičí (inak by to asi nehral) na jedničku, a tých tam nie je málo, užijete si vskutku adrenalínové so živým protívníkom, čo je rozhodne lepšie ako umelá inteligencia. V takejto hre sa využíva úplne všetko, od katapultov, cez úlisné taktiky hrdinov až po námorné boje.

Bitky na mori prezentovali EA ako jedno z hlavných lákadiel BfME2. Musím priznať, že pod mojou zostavou 3,3 GHz procesor, 1 GB RAM, GFX 6600 128 MB, bežala hra s nádhrným divadlom vĺn a všeobecného morského diania. Elfské loďstvo sa často obstreľovalo s umbarskými korábmi. Elfovia ako skúsení námorníci, ktorí preplávali z Valinoru do Stredozeme nejedenkrát sú jedinou záchranou pred námornými útokmi rodeným korzárov z Umbaru. Po zvrhnutí mordorskej ríše uzavrel narýchlo Umbar s Gondorom spojenectvo ako s víťazom vojny a začal naplno využívať obchodné povolenia a nových prisťahovalcov. Plán umbarskej mafie bol vytvoriť vojenskú flotilu gondorčanom rovno pod nosom a následne zabrať najdôležitejšie prístavy na hraniciach Gondoru a mora. Ako to dopadlo? To si nechám pre seba…….
Grafika je ako v prvom dielu úplnou špičkou vo svojom žánre a nadupané počítače dokážu z nej vytiahnuť maximum a posytnúť hráčom jedinečný zážitok. Naozaj máloktorá hra vyzerá a zvučí ako BfME2. Efekty, ktoré zažijete pri vyvolaní ohňov z Hory Osudu, či Elrondove účinné tornádo sú len špičkou ľadovca, riadne zmrznutého pokrytého hrubou vrstvou jahodovo vanilkovej zmrzliny s polevou, po ktorej sa vám budú zbiehať slinky.

V závere nemôžem byť tak pozitívny. BfME2 je určite skvelá graficky či už multiplayerovo orientovaná stratégia. Nesklamali ani nové národy, hrdinovia a schopnosti. Problém je v kratšej kampani a chýba dobývanie sveta spojené s príbehovými misiami. Okrem tejto chybičky nemám prečo neodporučiť BfME2 všetkým fanúšikom stratégii a diela J.R.R. Tolkiena.

Plusy:
nové rasy – trpaslíci, elfovia a horskí ohyzdi
noví hrdinovia a jednotky viz. Úlis, polotrolovia a pavúky
vylepšené schopnosti, hlavne za zlo
poriadne zábavná kampaň
grafický kabátik
multiplayerová zábava

Mínusy:
nedotiahnutý mód War of the Ring
HW nároky
dobro v mnohom zaostáva za Sauronovými služobníkmi

VERDIKT: 8,2/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.