Company of Heroes

Hrám chýba originalita. Hrám chýba originalita. Hrám chýba originalita. Ospravedlňujeme sa neustále opakovanie, ale práve to by si mali uvedomiť ľudia, ktorí si myslia, že druhá svetová je stále absolútne prevratný nápad na hru a že hráči si vždy radi niečo také zahrajú. Kedy sa konečne odpútame od WWII?

Výrobca: Relic Entertainment
Vydávateľ: THQ
Požiadavky: CPU 3 GHz, 1 GB RAM, 256 MB GFX
Web: http://www.companyofheroesgame.com/

Relic Entertainment nie sú neznámi medzi hráčmi stratégii a najmä úspešná multiplayerová stratégie (recenzia tiež tu na webe) Warhammer 40 000: Dawn of War potvrdzuje ich úspechy v oblasti podobných hier. Tentoraz si nešťastne vybrali tématiku druhej svetovej vojny, čoho som sa hneď na začiatku bál.
Ak je niekto oboznámený so systémom zaberania strategických bodov bude sa v CoH cítiť ako doma. Strategická mapa je rozdelená na niekoľko sektorov a na každom je jeden strategický bod. Jeho obsadením môžete na území stavať budovy, máte teritoriálne bonusy a hlavne vám na konto pribúdajú suroviny (tri typy podľa toho aký bod obsadíte). Územia produkujú suroviny, len ak sú spojené s vaším hlavným územím. Normálne NPC nie je dosť chytré, ale v multiplayeri si každý hráč domyslí ak obsadí most, ktorý prepojuje vašu základňu s územiami tak automaticky prídete o stabilný prísun surovín a tým pádom aj možnosť vyrábať nové jednotky.

Budovy sa dajú postaviť kdekoľvek na vašom území. Dokážu ich stavať len technici a menej pokročilé budovy dokáže zbúchať aj tlupa pechoty. Základne vojakov či továrne na tanky vyzerajú v strede rozbombardovaných ulíc dosť nezvykle (misie sa odohrávajú v mestách), ale pre účel hry postačí aj tento zmiešaný dojem. Naviac k tomu pechota obsadzuje rozbombardované budovy a premieňa ich na menšie dočasné základne, čím si zaistíte prísun vojska bližšie k bojisku.
Jednotky sú už klasické ako poznáme z každej stratégie, ktorú nám téma druhej svetovej ponúklo. Jednotky je možné vybaviť upgradmi, za nejaké tie suroviny, ako je lepšie brnenie pre tank či raketomet pre pechotu. Technici majú za úlohu stavať budovy, opravovať tanky a tiež disponujú plameňometom, silným nástrojom proti nemeckej pechote. Klasická pechota bude vašou najčastejšou jednotkou, vďaka ich univerzalite, keďže obsadzujú body, majú v rukách pušky, samopale i raketomety (podľa upgradu), granáty a lepiace bomby. Títo chlapíci dokážu obsadiť neutrálne budovy a postaviť základne opevnenia ako bunkre či vrecia s pieskom, za ktoré sa dá dobre schovať. Sniper dáva dobré headshoty, machinegun tým kropí všetkých príchodzích železnými včeličkami a mínometčíci vedia dobre podkúriť. Okrem svojich predom daných úlohoch nevedia nič naviac, no vždy je dobre mať v zálohe snipera či machinegun na obranu základne.

Z ťažkej mašinérie si užijete ľahké obrnené transportéry (len sa ma nepýtajte na presné pomenovanie), ktoré sú vhodné proti vojakom a naozaj masívne tanky Shermann a Crocodile. Shermann je klasický obrnenec s delom a v prípade upragu aj machinegunom proti vojakom. Crocodile plameňometom likviduje pechotu na okolí a odstraňuje z cesty míny či opevnenia Nemcov. Ku koncu kampane si užijete aj ľahkých tankov (zas tie mená), ktoré síce majú slabý pancier, ale ich rýchlosť a palebná sila sú veľkou devízou proti nemeckým Panzerom.
Misii v kampani je celkovo 15. Niekedy sa odohrávajú na tej istej mape (ak ste v jednej misii dobili mesto, v druhej ho musíte následne ubrániť). Bohužiaľ kampaň ponúka ako jedinú hrateľnú stranu Spojencov. Kto by chcel hrať za Nemcov či Sovietov má smolu. Druhá hrateľná strana – čiže Nemci sú prístupní len v multiplayeri. Náplň úloh je pekne rôznorodá, či už obrana kopcu pred Nemcami, kým neprídu posily, infiltrácia raketovej základne, zničenie tankového generála, likvidácia Nemeckého konvoja či už toľkokrát premieľané vylodenie v Normandii (to už nemôže ničím zaujmúť ani oslniť, tak načo ho všade trepať?). Zaujímavé sú taktiež vedľajšie úlohy, ktoré dostávate v priebehu misie a značne vám pomôžu v hlavnej misii, či za ne dostanete medailu (úplne je nanič, len pre dobrý pocit). Velenie vám zadá úlohy typu zničiť kanóni ohrozujúce spojencov, zabrať dotyčné územie v určitom čase….

CoH si zakladá hlavne na skvelej prezentácii, čo sa jej skutočne darí. Kampaň je prešpikovaná akčnými scénami, výbuchmi domov a tankov, rozhovormi vojakov a útočných akcii. Príbeh rozpráva o Dog a Able company (prvá je tanková zložka Americkej armády a druhá pechota) a paratrooperov. Ich vzájomnej spolupráci s vylodením vo Francúzsku a postupom cez celé Francúzsko, likvidovaním Nemcov a obsadzovaním miest.
V boji sa nestačí len spoľahnúť na svoje jednotky, ale treba patrične využiť aj bonusy, ktoré vám veliteľstvo poskytne. Za každého mŕtveho Nemca dostanete skúsenosti a potom si za ne môžete nakúpiť bonusové schopnosti, ktoré sa dajú v niekoľkokrát za misiu aktivovať. Dog company má bonusy na opravu tankov, ich okamžitú náhradu, zlepšenie a lepšiu obranu základne. Able môžu do boja privolať rangerov, zlepšiť vlastných vojakov a v núdzi pridať suroviny. Hlavným bonusom paratrooperov je privolanie leteckého útoku, či už machinegunom, alebo rovno bombami, ktorý je na nezaplatenie, hlavne ak sa na vás rúti celá nemecká armáda. Stačí privolať na určené miesto letecký nálet, lietadlo preletí oblasťou a pokropí Nemcov takou dávkou železa, že to nerozchodí ani sebelepší Panzer.

CoH vyzerá vcelku dobre ak teda máte dostatočne silné železo. Rozbombardované Francúzsko vás (opäť!) privíta svojou zlikvidovanou krásou. Jednotky sú vymodelované precízne a najlepšie sú na tom tanky a ich výbuchy. Nemôžem, ale povedať, že sa jedná o niečo neskutočne pekné. CoH len žmýka grafické karty na maximum a ukazuje vám všetky tie shadery a tak. V porovnaní s nedávno recenzovanou Joint Task Force je CoH na vyššej úrovní čo sa týka grafickej stránky i prezentácie.
CoH nie je zlá hra, naopak, hrá sa veľmi svižne a na konci kampane budete za 10-12 hodín. Prezentácia hrá na jej stranu, len bohužiaľ tématom druhej svetovej vojny ma neohúrila. Je to možno najlepšia stratégia z tohto obdobia, ale dnes by sme chceli niečo iné. Aspoň nie stále tie isté akcie (vylodenie v Normandii), ale čo takto Taliansky útok na Etiópiu? Obranu Berlína proti Rusom za Nemcov? Infiltráciu Nemcov do Anglického letectva. Proste by sme si radi zahrali za Nemcov či Talianov, nielen stále za tých dobrých, kedy to niekoho napadne spracovať? No dovtedy si zahrajte Company of Heroes.

Plusy:
prezentácia
rýchla akčná hrateľnosť
multiplayer, bonusy
systém podobný Warhammer 40 000: Dawn of War

Mínusy:
opäť a zase druhá svetová vojna
krátka kampaň iba za jednu stranu

VERDIKT: 7,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk