GP4 F1 2008 (Jan Frajbiš)

Se simulátory to není nijak valné(ne s fotbalisty) a obzvlášť s těmi ze světa F1. Poslední díl F1 od EA vyšel v roce 2002 a ve stejném roce vyšlo ještě konkurenční GP4. A tomu se právě budeme dnes věnovat. Ne že by se autoři zmiňovaného kousku rozhoupali a udělali další díl, ale zkušení čeští vývojáři si ho vzali do parády a udělali z něj samostatnou hru z F1 pro sezónu 2008. Více o nich v rozhovoru pod článkem.

Nyní trocha historie:
1999-2002 – Vychází F1 od EA
2002 – GP4
2005 – Vychází první soubory od českých vývojářů
2006 – Legendární Michael Schumacher odchází z F1, avšak stále spolupracuje se stájí Ferarri
2007 – Kompletní první verze, samostatně spustitelná
2007 – Konec roku 2007, vychází zřejmě nejlepší verze, na kterou jsou sami vývojáři nejvíce hrdí
2008 – Květen 2008, vychází první verze pro rok 2008(nyní recenzovaná již s drobnými úpravami)

Hned v menu na Vás dýchne, hudba ze známé série Kill Bill, ale to Vás ani trochu nezajímá, takže next. Zvolíte si jezdce, trať a jdete na věc. Ale hned po vyjetí na trať si uvědomíte, že něco tady není tak jak má být. A tou špatnou věcí je ovládání. A teď to opravdu nemyslím jako špatný žert, ale v defaultním ovládání je plyn na klávese A,a brzda na Y. Raději se ani neptejte, čím se zatáčí. Takže volant je jednoznačnou volbou, jednak tam máte pedály a budete mít citlivěji zatáčet,ale také budete moci volit vlastní stopu, což je na klávesnici zablokováno a podle vývojářů Vám to má pomáhat držet nejlepší stopu. Jak jsem tedy řekl, volant je pro tuto hru nejlepší, kdo ho má tak už to ví, a kdo ho nemá tak ví, že si ho má jít koupit.

GRAFIKA
Další věc u které se zastavíme, je grafika. Autoři nám luxusně servírují hned tři verze textur(podle rozlišení) a to 512×512, 1024×1024, ale také 2048×2048, což je na lepším počítači opravdu nádhera(viz. screeny). Za lepší počítač v tomto případě považujte:
P4 2,4 Ghz
1 GB RAM
256 MB Graf. karta
Okruhy jsou zpracovány vcelku detailně, a hodnověrně. To tedy znamená, že ve Spa uvidíme novou šikanu(ne tu dětskou) před cílovou rovinkou, na Monze uvidíme všechny letošní reklamy a dočkáme se i Valencie, která je ale v rozpracované verzi.
Auta jsou také provedena velice dobře, s nejnovějšími aktualizacemi, můžeme vidět díru na nosu Ferarri, ony ,,parohy“ na Hondě či Red Bullu, nebo také prodloužený kryt motoru u Renaultu.

FELIPPE FASSA ?
Možná už si myslíte, že jsem se zbláznil. Ale ne. Pokud jste si mysleli, že autoři si budou vymýšlet jiná jména kvůli licencím, jste na omylu. Stejně je tomu tak i u týmů. Nalezneme tedy Jensona Buttona u Hondy, Massu u Ferarri a Hamiltona u McLarenu.

INTERFACE
Zde jen krátce. Pokud řídíte z pohledu kamery uvidíte to samé co v televizi. Tedy odstupy, zastávky v boxech, čas zastávky na výměnu pneumatik, prostě vše, co se dá měřit. Na různých místech na trati uvidíte mezičas mezi Vámi a Vaším soupeřem, ale to už je taková drobnost, spíše samozřejmost.

ZAPLAŤ A DOSTANEŠ VÍC!
Ovšem za takto luxusní služby autoři také požadují nějaké peníze. Ty ale nejdou do vývoje jak by si někdo mohl myslet, ale do placení webu. Pokud se tedy stanete členem komunity, zaplatíte drobný poplatek(50 Kč) a dostanete se do tzv. VIP sekce, odkud si můžete stáhnout dokončenou verzi z roku 2007, letošní verzi pro rok 2008 a můžete se také dostat k exkluzivní brněnské trati a věřte, že není nic lepšího než prohnat Ferarri po Masarykově okruhu.

VERDIKT
Pamatujete na to, kdy vyšel poslední Patch pro Diablo 2 ? Před měsícem, téměř po osmi letech po vydání! To je nečekaný luxus a něco podobného provozují i tito velice talentovaní vývojáři. Každému vyjdou vstříc a snaží se, aby všem hra klapala na jejich stroji optimálně, díky různým texturám apod. I přes to, že má hra stále nějaké ty chybky, za to, že si s tím kluci takto vyhráli hodnocení přesáhne 80%. Mají stále čas to dodělat do příštího updatu, a i když příští rok pravděpodobně nebudou schopni konkurovat formulím od Codermasters stejně si je u nás v redakci budeme pamatovat. Pokud tedy budete mít zájem, určitě se podívejte na adresu www.gp4fans.com/forum/index.php a tam se dozvíte víc!

+ Grafika modelů aut, česká lokalizace, vycházející updaty
– Špatné ovládání na klávesnici
= 86%
Jan Frajbiš

POKEC S VÝVOJÁŘI

Hned na úvod bych se chtěl zeptat, kolik verzí máte už vlastně za sebou. Podle kvality verze 2008 soudím, že už s vytvářením musíte mít nějaké zkušenosti.
Úpravy pro GP4 jsme začínali v roce 2005, pro rok 2006 už bylo k dispozici několik souborů na našem starém fóru. Sezóna 2008 je tedy naším třetím počinem.

Jak dlouho se vlastně vytváří jedna instalace hry ?
Přípravy GP4 2008 začínaly kolem Vánoc, první soubory byly uvolněny na konci května. Pomáháme si i daty, která jsou k sehnání na internetu u podobných nadšenců jako jsme my. Ty se potom upravují pro naši potřebu. Finální data pro rok 2008 budou ale k dispozici asi v listopadu, soubory se průběžně aktualizují podle dané sezóny. Potřebovali bychom další posilu několika dobrovolníků, tímto tempem se to nedá delší dobu udržet, tak kdo se hlásí? (opět pište na adrece www.gp4fans.com/forum/index.php pozn. red)

Odkdy máte spuštěné Vaše fórum. Již nyní máte něco okolo 900 uživatelů, to je celkem úspěch ne ?
Toto fórum běží od srpna 2007. Dříve bylo na … hostingu, ale s tím byly jen problémy. V současné době je největší radostí asi zprovoznění právě probíhajícího šampionátu na fóru. Vedou se velmi tuhé a vyrovnané souboje. Na to, že jde o hru skoro 7 let starou(její základ), považujeme 900 uživatelů za úspěch.

Co jste říkali na Codermasters, když ohlásili, že v roce 2009 vyjde simulátor F1 ?
Jsme zvědaví co z toho bude. Už se moc těšíme. A pro nás je taky důležité, aby byly brzo k dispozici různé editory pro úpravy hry.

Jsou Vaše instalace volně ke stažení, nebo je třeba zaplatit nějaký poplatek, jak tomu bývá třeba v jiných hrách ?
Jelikož sami platíme za doménu, pronájem a zálohování serveru, apod., jsme rádi, pokud někdo dobrovolně alespoň minimální částkou přispěje. Těmto uživatelům je poskytnuta větší podpora a mají. k dispozici více dat ke stažení. Takže si můžou zajezdit třeba VC České Republiky na okruhu v Brně.

Myslím si, že pro čtenáře je důležité vědět, zda budou moci rozjet tuto hru bez použití základní hry z roku 2002. Je možné ji tedy spustit samostatně ?
My vytváříme modifikace pro danou sezónu, tedy například auta, tratě, helmy, nové menu apod. Každý by měl mít zakoupenou originální hru, jelikož toto je pouze úprava některých souborů. Výměnou těchto souborů v originální hře se pak dosáhne efektu změny sezóny např. na rok 2007 nebo 2008. (Instalace 2007 i 2008 jde ale spustit bez orig. hry pozn. red)

Pro srovnání jsem si vyhledal i poslední verzi z roku 2007. Jak ji hodnotíte vy ?
Záleží jakou verzi 2007 máte namysli. Na internetu je jich více, naši samozřejmě hodnotíme jako nejlepší , už jen z důvodu češtiny a hlavně u naší úpravy GP4 2007 jako snad u jediné z mnoha variant, je ten efekt, že s ubývajícím palivem se dají zajíždět rychlejší časy. V jiných instalacích je to (bohužel) naopak, tak jak tomu skutečně bylo v roce vydání hry. V naší úpravě hry jsou časy na kolo i max. rychlosti co nejvíce přiblížené skutečnosti.
Jinak, co se týká porovnání zpracování a grafiky, to bude asi dosti podobné, většina těchto updatů totiž vychází z hodně podobných dat.
Mimochodem rok 2007 považujeme za mnohem lepší, nežli zatím rozpracovanou a nedokončenou sezónu 2008.

Je pravda, že verze 2008 je na hardware náročnější než verze 2007? Pro hráče se starším počítačem by to mohl být problém. Máte např. třeba různé verze textur, nebo spoléháte na snižování rozlišení ?
Ano, je to pravda. Jen soubor s texturou a tvarem aut má v nejlepším rozlišení cca 200MB a některé tratě se blíží k metě 80MB. Ale soubor s texturou a tvarem aut je ve třech verzích. Nyní se pracuje ještě na jeho dalším zmenšení. Osobně ale radši jezdíme rok 2007. U GP4 2008 je ještě několik chyb, pár drobností u aut a nejsou všechny nové tratě. S vydáních jsme ale nechtěli dlouho čekat (příznivci už byli dost netrpěliví) a tak třeba chybí nová městská trať ve Valencii(nyní je již součástí, pozn. red). Ale i ta je dnes už k sehnání samostatně a lze ji do instalace snadno doplnit.

Jaké jsou hardwarové nároky na verzi 2008?
Doporučené jsou 1GB RAM, 256MB na grafické kartě a procesor 2,0GHz.

Máte nějakou veselou historku z vývoje jakékoliv části hry?
Veselou? Spíš neobvyklou. Trochu se nepovedlo BMW Sauber a při havárii se ve hře nezničí, ale naopak se naklonuje a jede jich pak víc. Aspoň takto to popisovalo několik testerů.

A poslední otázka. Koho tipujete, že se stane mistrem světa pro rok 2008?
Pokud jde o skutečnou F1, tipujeme to, že to dotáhne k titulu L. Hamilton. Ale pokud myslíte v našem šampionátu na fóru, tak tam jedeme šampionát podle roku 2007 a favorit se už rýsuje. Soutěžící s nickem Groll2.

Díky moc, za odpovědi a doufám, že se Vám bude dařit dále.
Jen dodám, že fórum naleznete na adrese http://www.gp4fans.com/forum/index.php

Za redakci se ptal Jan Frajbiš

Online kníhkupectvo BUX.sk