Kane & Lynch: Dead Men

Drahá Jenny, tento list som sa ti snažil napísať už štrnásť rokov. Dnes mám poslednú šancu. Popoludní zaplatím za svoje chyby životom. Tak to má byť. Ak si čítala noviny, iste vieš o mojom žoldnierskom živote a všetkej tej bolesti, ktorú som spôsobil. Väčšina z toho je pravda. Mal by som sa báť smrti, malo by mi to všetko byť ľúto, ale nie je. Nemôže. Jediný pocit, ktorý mi zostal, je žiaľ, že ťa nikdy nebudem môcť spoznať. Si jediné, na čom záleží. Prepáč, že som tomu nikdy nerozumel. Tvoj otec, Kane.

Výrobca: IO Interactive
Vydavateľ: EIDOS Interactive
Dátum vydania v EU: 23. november 2007
Žáner: strieľačka z pohľadu tretej osoby
ESRB rating: M (pre dospelých 18+)
Webstránka: http://www.kaneandlynch.com
Minimálne požiadavky: Windows XP SP2, 2.0 GHz Intel Pentium 4 alebo AMD Athlon XP 1800+, 1GB RAM, 128 MB NVIDIA 6600 alebo ATI X1300, zvuková karta kompatibilná s DirectX 7, 7GB voľného miesta na disku, DirectX 9c

Príbeh starnúceho žoldniera Adama ‚Kane‘ Marcusa začína vo chvíli, kedy očakáva koniec. Konečne sa mu podarilo napísať list svojej milovanej dcére, pre ktorú by urobil všetko na svete a bolo na čase, pretože o pár minút sa už ocitá v obrnenom transportéry, ktorý ho má odviezť na popravu, nakoľko bol odsúdený za vraždu. Z pochmúrnych myšlienok na svoju dcéru, ktorú ani poriadne nepozná, ho vytrhne hlas spoluväzňa, ktorý mu radí: „Pán Kane, pozor na hlavu.“ Kým sa pán Kane spamätá, do transportéra vrazí druhé auto a už stráca vedomie, aby sa za krátko na to prebral a zistil že je voľný, pretože ich oslobodila jednotka žoldnierov, ktorá im pomôže v úteku. Tušíte správne – spoluväzňom z auta nie je nikto iný ako James ‚Seth‘ Lynch.

Pán Kane…
Celá kampaň hry sa točí hlavne okolo Kanea. Radosť z jeho nečakane získanej slobody dlho netrvá, pretože je žoldniermi odvedený pred päticu mužov, ktorí si hovoria „The7“ a nie sú Kaneovi, čoby zradcovi ktorý ich nechal pred pár rokmi napospas osudu vo Venezuele, priateľsky naklonení. Dávajú mu tri týždne na to, aby im vrátil peniaze ktoré ukradol, inak si to odnesú jeho žena a dcéra. Kane teda nemá na výber a hoci sám peniaze neukradol, vie kto to bol a kde ich má. Začínajú sa akciou a streľbou nabité preteky s časom a ako sa ukáže, zohnať prachy nebude vôbec také jednoduché.

…Pán Lynch…
Samozrejme The7 nie sú celkom padnutí na hlavu a nenechajú Kanea len tak behať po slobode, preto do príbehu vstupuje Lynch, ktorý má každý deň hlásiť The7 ako sa im darí a či ide všetko podľa plánu. Všetko by bolo v najlepšom poriadku, nebyť malých bielych tabletiek, ktoré Lynch potrebuje, aby bolo naozaj všetko v poriadku. Stresové situácie, výšky, lietadlo, množstvo ľudí… to všetko sú faktory ktoré Lynchovi na psychickej podobe nepridávajú a tak netrvá dlho, kým sa prejavia prvé príznaky psychopatického vyšinutia a tie poriadne zamávajú Kaneovými narýchlo zbúchanými plánmi. Čo už – niekto je astmatik, niekto je psychopatický vyšinutý násilník – ľudia sme rôzni.

… a niekoľko Mŕtvych mužov
Motto „Never nikomu“ je pre príbeh tejto hry príznačné a po udalostiach na stavbe sa Kane aj s Lynchom ocitajú na jednej lodi a ch jediným cieľom je zničiť The7 skôr, ako sa stihnú dostať ku Kaneovej dcére Jenny a spraviť jej niečo naozaj škaredé. Kane preto nemá inú možnosť iba vyhľadať žoldnierov, ktorí sa v minulosti dostali do nemilosti The7 a sformuje z nich skupinu s príznačným názvom „Dead Men“ a s ich pomocou sa snaží všetko to raz a navždy ukončiť.

Počas príbehu sa ukazuje Kaneova pravá povaha, jeho rebríček hodnôt a Lynch tu vystupuje iba ako doplnok, ktorý však tiež dokáže prehovoriť do duše, musíte to však spomedzi všetkých tých nadávok najprv vyselektovať. Na príbehu sa mi páčilo aj to, že v dialógoch sa vyskytujú narážky na minulosť, ktorá nie je nikde bližšie vysvetlená a tak dostáva priestor naša predstavivosť a môžeme sami hádať, ako to asi bolo v skutočnosti a čo sa „tam“ naozaj stalo (ako jedna z večných otázok – kto zlomil Kaneovi nos a prečo :-)).

Hrateľnosť
Hra naberie rýchle tempo hneď od vášho prvého pohybu, kedy kľučkujete pomedzi spriatelených žoldnierov a policajné guľky, pričom s hrateľnosťou som nemal najmenší problém. Okrem klasických pohybov ako choď, skrč sa, vylez a utekaj, hra ponúka niekoľko zaujímavých možností. Prvou je dnes už klasické krytie sa za prekážkami v teréne (sudy, stromy, stĺpy, rohy stien), odkiaľ sa môžete vykloniť, zamieriť a strieľať. Novinkou je možnosť „streľby naslepo“, kedy len určíte približný smer nepriateľa a bez zamierenia vysuniete z krytu zbraň a pálite ako sa dá. Trafiť tak niekoho je samozrejme skoro nemožné, ale donútite tým nepriateľa zaliezť do krytu, čím získate čas a priestor presunúť sa a doraziť ho z druhej strany. Šikovnou vychytávkou je aj zlaňovanie, vďaka ktorému dokážete prekonať výšky v priebehu pár sekúnd. Samozrejme na to musí byť vhodné prostredie, ale na to sme si už pri akčných hrách zvykli.

Kooperácia s UI
Počas hrania je s vami všadeprítomný Lynch (a občas aj iní žoldnieri), ktorému môžete veliť. Pozná tri povely – ísť za vami, strieľať na vybrané miesto/na vybraného nepriateľa a strážiť daný priestor. Počas hry je to nesmierne užitočné, najmä keď potrebujete kryciu paľbu, alebo proti vám stojí viacero nepriateľov. Počas divokých prestreliek, kedy vás partner kryje paľbou a vy zatiaľ máte čas sa vykloniť a hodiť na nepriateľov granát, alebo prebehnúť do lepšieho úkrytu, sa budete skutočne cítiť ako v akčnom filme. Spriatelené postavy vám zároveň nezavadzajú v pohybe a tak sa vám nikdy nestane, že by ste sa zasekli a nevedeli odniekiaľ dostať.

Zbraňový arzenál
Do rúk sa vám okrem pištolí dostanú klasické „mestské“ zbrane ako brokovnica, MP5, karabína M-14 a podobne, ale neskôr budete môcť využiť palebnú silu aj takých vecí ako sú RPG, granátomet či ostreľovacia puška. Ďalšou skvelou vychytávkou je možnosť vyzbrojiť vašich spolubojovníkov vami zvolenou zbraňou, čo je užitočné hlavne pri Lynchovi, ktorého primárnou zbraňou je brokovnica, ktorá vám v určitých pasážach veľmi nepomôže, preto sa hodí možnosť dať mu do rúk automat. O náboje sa báť netreba – nepriateľov je všade plno, takže pokiaľ používate ich zbrane, o náboje máte postarané a samozrejme v prípade, že by ste zostali na suchu, náboje vám ochotne doplní niektorý zo spolubojovníkov. Na záver ešte spomeniem výbušný granát a slzný plyn, ktoré robia prestrelky v budovách a uzavretých priestoroch ešte atraktívnejšie.

Samozrejme aby ste sa naučili všetky pohyby a odhalili možnosti spolupráce so svojimi UI partnermi, musíte si na začiatku prejsť – ako to už býva zvykom – tutoriálom. Tento tutoriál je však zaujímavý, pretože konečne po rokoch hrania nie ste vy tým hlupákom, ktorého treba všetko naučiť, ale vy sám ukazujete v opustenej garáži svojmu parťákovi Lynchovi, ako sa má kryť, strieľať na slepo alebo strieľať na cieľ. Bol som z toho tak nadšený, že mi tutoriál utiekol ako voda, kým mi ho nezmarila banda federálov prilákaných streľbou…

Svoje zdravie síce nemôžete sledovať v prehľadnom číselnom stĺpčeku, preto niekedy je ťažké vyhnúť sa smrti, pretože hoci obrazovka už pomaly černie, stále máte pocit, že „tú jednu guľku ešte znesiete“ a dovtedy toho bastarda dorazíte sám. AK padnete, ostáva jediné – dúfať že niektorý zo spolubojovníkov je nablízku a včas vám pichne adrenalín, ktorý vás znova postaví na nohy. Nesmiete to však s umieraním preháňať, pretože po tretej dávke za sebou nastáva smrť predávkovaním. A aby ste sa počas čkania na smrť/injekciu nenudili, zaleje vás biele svetlo a v hlave počujete hlasy a dialógy z predošlých udalostí, čo dotvára dokonalú kulisu vašej neblahej situácii. Po tejto skúsenosti môžem povedať, že ešte nikdy ma tak nebavilo umierať, ako v tejto hre.

Grafika
Dnes je už ťažké natrafiť na slabú grafiku, zvlášť pre mňa, hráča, ktorý si na ňu 2x nepotrpí, musím však priznať, že efekty sú tu zapracované naozaj dobre, zničiteľné prostredie pridáva hre na reálnosti (rozstrieľané sklá, steny, drevené priečky, zničený nábytok, …) a celkový vizuálny dojem je viac než dobrý aj napriek tomu, že dnes sa už jedná o trojročnú hru. Zaujímavá bola pre mňa aj možnosť čiastočne otáčať kamerou počas dejových sekvencií, kedy som si mohol kameru natočiť inde ako sa pozerá hlavná postava a sledovať tak okolie, či tváre ostatných zúčastnených. Perličkou na záver je art director hry – Martin Guldbaeg – ktorý si kvôli reálnosti prostredia prezrel niekoľko stoviek fotografií z miest, ktoré naši hrdinova navštívili, aby dokázal ich svet priblížiť čo najviac nášmu. Ako sa mu to podarilo už musíte posúdiť sami…

Hudba
Skvelá hudba upúta už v hlavnej ponuke počas upravovania nastavení a má ju na svedomí pán Jesper Kyd, ktorý robil hudbu aj pre sériu Hitman a hru Freedom Fighters. Oficiálne nebol vydaný žiadny soundtrack, majitelia špeciálnej Kane & Lynch edície však doma v poličke majú vyložené extra DVD so šiestimi skladbami z tejto hry.

Co-op
V ranných fázach tvorby bola zahrnutá možnosť online kooperácie v rámci príbehu, tá však bola neskôr zamietnutá kvôli náročnosti prevedenia. Napriek tomu, pokiaľ nájdete nadšeného priateľa tejto zabijáckej dvojice, môžete si vychutnať spoluprácu aspoň offline, kedy hra naberá úplne novú dimenziu. Nielen že sa môžete so spoluhráčom dohodnúť na presnej taktike, ten z vás, ktorý hrá za Lyncha, bude mať možnosť vidieť svet očami psychopatického zabijáka, nakoľko počas hrania postava pár krát prepadne záchvatom, kedy všetkých okolo seba začne vidieť ako policajtov, alebo ľudí so zvieracími hlavami. No nepostrieľajte to všetko na jednu kopu….

Hra viacerých hráčov
Ak vydavateľ chce, aby akčná hra plná streľby a vulgarizmov mala skutočnú šancu na úspech, multiplayer je preňho povinnosťou. Tu však nejde o obyčajné prestrelky, každá partia má totiž „vyšší zmysel“. Režim Fragile Alliance (Krehké spojenectvo) vás hodí do role lupičov, ktorí majú 4 minúty na to, aby ukradli 4 milióny dolárov a zdrhli do bezpečia. Každý kto prežije, dostane rovný podiel zo všetkých peňazí, ktoré zlodeji odnesú. A akoby nestačilo, že im v tom budú brániť po zuby ozbrojení policajti, zrada číha na každom kroku, pretože ak vy ako zlodej niekoho z vášho gangu zastrelíte a vezmete jeho prachy, zmenšíte tým počet dielov, na ktoré sa lup bude deliť. A polovica bude vždy viac ako štvrtina… :-))) Na výber sú ešte ďalšie režimy, ktoré som nemal možnosť vyskúšať, ani vidieť, tiež však zahŕňajú peniaze, streľbu a ľudskú chamtivosť.

Ak by ste sa báli, že vám pri výbere hernej postavičky niekto uchmatne vášho obľúbeného Kanea alebo Lyncha, nemusíte sa báť – za nich môžu hrať len tí najlepší a na začiatku všetci vyzeráte ako obyčajní, neznámi zlodeji. Na výber máte jednu zo štyroch hrateľných máp, ktoré boli časom doplnené o ďalšie štyri, v rámci DLC balíčka „Dope Bag“, ktorý sa dá stiahnuť zadarmo.

Nakoľko nechcem prezrádzať veľa z príbehu, ktorý je jedným z ťahúňov tejto hry, nebudem celú vec dlhšie naťahovať a poviem iba toľko, že som sa pri tejto hre skutočne bavil, užíval som si ako dialógy, tak akciu a všetko okolo až do samotného konca – nech už hra skončí akokoľvek (keďže na výber sú dve možné zakončenia). Ak máte radi podobný štýl hier určite by ste ho nemali prehliadnuť, rovnako ako by ste nemali prehliadnuť už vydané pokračovanie s názvom Kane & Lynch: Dog Days.

A pomaly sa môžeme začať tešiť na filmovú verziu s Bruceom Willisom ako Kaneom! 😉

Plusy
+ originálny pútavý príbeh
+ hutná akcia
+ grafika
+ hra dvoch hráčov naraz
+ Lynchove psychostavy
+ zaujímavé režimy hry pre viacerých hráčov

Mínusy
– niekoľko bugov a neexistujúci patch na hru
– Lynch nemá v príbehu dosť priestoru

Celkové hodnotenie: 90%
Táto hra u mňa jednoznačne víťazí príbehom, spádom, akciou a vôbec všetkým, jediné čo mi tu trochu chýbalo boli nejaké tie akčné pohyby ako skákanie do bokov či vrhanie sa k zemi počas streľby a pár bugov, ktoré zamrzia o to viac, že na ne nie je patch (našťastie hra sa dá prejsť celá až do konca). Kane a Lynch sú skrátka starí, ale jarí. Škoda zbytočných slov.

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.