Left 4 Dead (Jan Frajbiš)

Left 4 Dead ještě před vydáním na STEAMu překonal prodejnost The Orange Boxu. Vypadá to, že Valve zase jednou udělalo hru, která opět překoná svého předchůdce.

Začínáme
Oproti vánočním titulům vypadá Left 4 Dead jako outsider. Přeci jen jménům jako Fallout 3, GTA4 či snad Red Alert 3 nemůže nová značka moc konkurovat. Ale přichází příjemné překvapení. Left 4 Dead se totiž může pyšnit skvělým single playerem a se správnými lidmi ještě lepším multiplayerem. O všem zachvilku…

Už chceme hrát..
Pokud hru zakládáte, můžete si jako první vybrat postavu. Ty jsou ve hře 4 a kromě vzhledu v nich není žádný rozdíl. Celou hru hrajete kooperativně, což je tak nějak letošní trend, když se bez něj neobešlo ani Call of Duty: World at War. Ten je hlavní součástí hry a je také patrně nejzábavnější.

Hrát…
Ve hře se nachází tři módy. Zaprvé samotný singleplayer, který zde slouží spíše jako takové seznámení se hrou(ale také si užijete). Můžete v něm prjít sami celou kampaň, ale sám. Máme zde 4 možnosti obtížnosti, přičmž se mění podle toho, jestli na to jdete moc rychle, nebo jestli vám to moc nejde.

HRÁT!!
No dobře, jdeme už hrát. V multiplayeru si opět projdeme celou kampaň, avšak nyní s dalšími třemi hráči. Když už mluvíme o kampani, tak ta má čtyři kapitoly, která je rozdělena na několik částí. Začínáte vždy s pistolí a jednou primární zbraní, většinou brokovnicí či nějakou UZInou.Všichni máte také jednu lékárničku, kterou můžete použít buď na sobě, nebo ji můžete darovat někomu jinému z vaší čtveřice. Léčení ovšem nějakou chvíli trvá, proto zde přichází dilema, zda stihnete vyléčit parťáka dřív než se k vám dobelhají zombie, nebo je to váš společný konec. Jako další léčící prostředek tu jsou jakési prášky, sice vás nevyléčí, ale v kriické situaci si život na světě o chvíli prodloužíte. To nejzajíavější nás ale ovšem ještě čeká…

Versus
Versus je poslední mód, který je také nejzábavnější na celé hře. V něm totiž hraje čtveřice přeživšíh proti tzv. Boss Infected, tedy proti čtyřce speciálních zombie. Ty jsou následující:

Boomer:
Obrovská hromada blitek n jednom místě. Je jednoduché ho zabít, ale raději se od něj držte dál, protože jak si ho zabijete u těla, na chvíli budete ochromeni pohybem a navíc špatně uvidíte. Okrouhávání zdraví se samozřejmostí.

Hunter:
Patrně druhé nejnebezpečnější individuum ve hře. Jeho jediná zbraň je dost hnusný snad 15-ti metrový jazyk, kterým si svou obět přitáhne. Můžete se proti němu bránit pouze chviličku poté, co zaútočí, pak u je to jen na vašich spoluhráčích.

Smoker:
Nejslaší z Infected. Většinou se skrývá někde na střechách, poté vám skočí na záda a zane vás drápat do obličeje. Opět se můžete bránit pouze na začátku jeho útoku, no a pak už víte…

Tank:
A je to tu. Každá hra má svojí ultimátní zbraň. Zde je to právě tank, což je ultimátní mostrum, které navíc nejtě rychle běhá a má sakra silné pěsti. Jediné co ho zabije je palba všech čtyř účastníků z primárních zbraní.

Verdikt:
Vcelku vše co jsme od Left 4 Dead čekali, jsme dostali. Nástupce legendárního Counter-Strike se povedl, sice trochu jinak, než většina z nás čekala(další díl CSka), ale výsledek je více než uspokojivý.

89 %

Jan Frabiš

Online kníhkupectvo BUX.sk