LEGO Indiana Jones

Keď si spomeniem na LEGO Star Wars, práve nový hrateľný Indiana Jones poskladaný z LEGO kociek, ja rovnako zábavný, so zmyslom pre humor a naozaj neprekonateľnou atmosférou, ktorú majú len hry tohto typu, konkrétneho prevedenia. V čase keď sa Harrison Ford vracia vo svojej životnej úlohe opäť na plátna kín ako Indiana Jones, získava Indiana Jones okrme tej filmovej aj podobu hernú.

A kto hra spomínané LEGO Star Wars, zrejme pochopil, ak hru nevidel, prečo Hviezdne vojny spomínam. Nie že by preto, že si dôležitú úlohu H. Ford zahral aj tam, ale tým „LEGO“ v názve a v hre. Naozaj skvelá hra, na pobavenie nie len určitej vekovej kategórií. Možno pre animovanosť a charakter by sme hru hneď zaradili medzi detské, a pritom jej venujú pozornosť najmä starší, ktorí sa chcú najmä trochu odreagovať.

LEGO Indiana Jones máme v rukách zatiaľ len ako demo verziu. Tá je trochu prikrátka, odohráte ju za 10 minút, ale prídete jej na chuť zaručene. Hra nesľubovala pred vydaním nič prevratné a nič neprekonateľné. Sľúbila však zábavu a tak povediac „legovosť“. Obe stránky ako inak hra plní, aj keď z dema je málokedy vycítiť všetko. Vezmime si teda na mušku práve spomínanú demo verziu, ktorú si mimochodom môžete stiahnuť aj skrz tento web, v sekcii download pod L. Štyri stovky MB sa rýchlo stiahnu, nainštalujú a môžete začať. Ak spomínate na prvé filmový diel v Južnej Amerike, práve tam začína aj hra. Animácia, ktorá azda nikoho nijak neurazí vám predstaví výpravu putujúcu pralesom. Rôznymi nešťastiami sa však dopracujete k dvojčlennému tímu, to i tak postačí k celému hraniu.

 

 

Ovládanie
Ovládanie známe zo Star Wars zrejme niekomu pôjde ľahšie cez Gamepad. Hra je tak povediac robená na štýl Tomb Raider, aj niektorými úlohami a logickým myslením vám Laru bude Indiana pripomínať, nehovoriac o miestach, kade sa budete práve teraz túlať. Na ovládanie sa dá zvyknúť, nie vždy však preto budete mať presne náhľad kde vysí liana na ktorú skočiť, či je to pri bočnom putovaní meter pred postavou alebo meter pred a ďalší meter na bok. A potom nepekný pád a spŕška lego kociek rozprášených na okolo. Alebo aj prejsť po moste môže byť občas problém. Keď ale nakoniec postavička spadne, tak jej to odpustíme, nejde o nič, len o srandu. Na ovládanie spolu postačí aj sedem tlačidiel, ktoré si samozrejme môžete prenastaviť na vlastné. Klasické ovládanie WASD a k tomu tlačidlá pre skok U, prehodenie postavy K, a J pre vytiahnutie a použitie biču, lopaty, či poskladanie predmetu. Aspoň takto je tvorená prednastavená mapa tlačidiel. Ponuka menu a nastavenia sú celkom skromné, čo budú aj v plnej hre, nič viac ani netreba, celkom to postačí.

Načítanie, grafika, hra
Načítavanie a celkovo loading nie len prispustení, ale i pri misiach a animáciach mne sobne robil problem, aj keď nemám zlú konfiguráciu. Stalo sa, že hudba hrala, loading loadoval a mna už veselo domorodci niekde našli a zabíjali jedna radosť. Pritom je hra celkom rýchla. Grafika je výborná, nastaviteľná na vyššie rozlíšenia. I keď ide o hru v LEGOvom prevední, nečakajte z lego kociek celkom všetko. podarl os ami nájsť zopár názorov ešte na iné hry podobné Indianovi, že i ostatok mohol byť lego a mal by svoju originalitu. Tak ale snáď prepáčime tvorcom, že si dovolili krajinu a stromy spraviť trochu v inom štýle. Stále to zostane LEGO, aj keď je strom so zemou iný. Prepáčime to snáď aj v tejto hre. Pri rozbíjaní rôznych predmetov a odlietavaní kociek a bodov z týchto rozbitých predmetov sa dá načerpať nejaký ten život, to čoho celého všade robí grafika svoje efekty. V žiadnom prípade nejde o tichú hru, nejak jednotvárnu. Aj farby, jej pestrosť a zábavnosť ju robia jedinečnou a zrejme nikoho neprestane baviťlen tak rýchlo. Text v hre je veľkými nerušivými písmenami, je ho celkom minimum, takže náročnosť z jazykového hľadiska nepripadá do úvahy, aj keď i tak sa posnažím o slovenčinu. LEGO Star Wars 2 bol robený podobným štýlom, len súbory sú trochu odlišné, je to časová záležitosť, takže sa zatiaľ nevyjadrujem kedy. Preklad poteší najmenších a v plánoch je, odkedy vývojári sľubovali novú hru typu LEGO. Okrem Hviezdnych vojen a Indianu Jonesa sa môžeme tešiť na Batmana. O ňom si snáď povieme nabudúce, ak sa budem môcť dostať k hre.

Z počiatku so svojim domorodým sprievodcom prechádzate medzi roklinami, húpete sa cez liany a občas treba použiť hlavu k rukám na klávesnici či gamepade. Prehadzovanie postáv podľa ich schopností poznáme už zo StarWars, ak treba niečo vykopať, prehodíme na sprievodcu, čo nesie lopatu. Ak treba niečo vypráskať, alebo pritiahnuť, Indianov bič to zvládne hravo. Určite hru neprejdete s jednou postavou a to je na hre dôvod, ktorý prinúti hráča sa zamyslieť, „Ako to asi prejsť“. V podstate len stačí nezabúdať, že predmety sa dajú poskladať, zo zeme vykopať, lego kocky použiť, alebo len sledovať, kde sa dá čo potiahnuť a kam sa nenapichnúť. Občas potešia aj detaily, absolútne drobnosti, ktoré objavíte sami a bola by mi škoda o nich písať, lebo práve pri ich objavovaní má každý hráč svojím spôsobom radosť z neočakávaného, preto aninebduem teda kaziť túto malú hernú radosť.

Herný príbeh je príbehom založeným na tom filmovom. Dokreslený trochu vtipnejšími verziami. Zažijete slávnu scénku, kde namiesto zlatej sošky na podstavec pokladáte nejaký predmet z vaku, aby vyrovnal váhu. A keď Indiana výjde a obkľúči ho nepriateľ s kumpánmi, aby mu vydal zlatú sošku, vo vaku nájde hlavu pozláteného robota práve zo Star Wars a pár postavičiek na to sa tam zasmeje. Len málokedy totiž asi v jednej hre vidíme niečo typické pre inú hru, nebodaj vo filme z iného filmu, ak nejde o paródiu. Animácie sú riešené asi všetky tak, aby nevyzneli obyčajom, ale aby aspoň raz milo nevinne zabavili.

 

Indiana Jones
Nakoniec ak sa spýtate, či si to zahrať alebo nie. Istotne áno. Neviem presne aká bude cena hry. Snáď nepôjde o pálku vyššiu ako je 700 sk. Ideál a maximum, aj keď nejde v žiadnom prípade o brak, by som predsa len dal na takých 600 sk, kedy by som hru neváhal kúpiť si i ja. Myslím si, že ako darček hra neurazí nikoho a nepokazíte tým nič. Poteší každého hráča do takých 14 rokov, a starších podľa nálady, pritom zahrá si to každý. Občas nejakú hru v rodine darujem a viem, že hlavne tí, čo nimi lomcuje puberta sa pozrú s pohľadom „Čo si o mne myslíš, že som nejaké detsko na detské hry?“ Ale najbližšie dni ho neodtrhnete od počítača. Predpokladám, že ani mňa zrejme neodtrhnú od prehádzania plnej verzie LEGO Indiana Jones. Pri mojom sporadickom hraní a vyhradenosti len na určité tituly som rád, že ma niečo opäť upútalo, aj keď celkom milá, výzorovo detská hlúposť.

– Naetoo

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.