Recenzia: našlapanej MXGP3: The Official Motocross Video Game

Aké slangové označenie. Našlapaná hra bola vždy hrou, ktorá oplývala zaujímavým obsahom a skvelou hrateľnosťou. Môže byť našlapanou hrou športová? MXGP3 áno. Najnovšie konzoly majú technológie, aby sa s ňou vyhrali a poriadny počítač z nej získa rovnako tak skvelý nástroj pre skvelý zážitok.

  • Distribútor: Milestone S.r.l
  • Dátum vydania: 30. Máj
  • Jazyky: EN, DE, ES, IT, BR-PT
  • Počet hráčov: Single player aj online multiplayer
  • Platforma: PC, XBOX One, PS4

Vývojári z Milestone S.r.l vytvorili ďalšieho pokračovateľa série MXGP, MXGP3 a pýšiť sa môže rôznymi prednosťami. Tak napríklad:

Výborná hrateľnosť MXGP3

MXGP3 je simulátor motokrosových motoriek, ktoré sú známe tým, že sa pri nich dá poriadne dolámať. Veľa času počas pretekov strávite vo vzduchu vo výskokoch a pri rôznych manévroch. Skočiť len tak do vzduchu tiež nie je len tak. Dopadnúť sa dá zle a zletieť z motorky rovnako tak ľahko. Chce to preto nakloniť motorku presne tak, aby dosadla na zem vhodným spôsobom. Celé graficky dobre zvládnuté prostredie hry s jej hrateľnosťou musí hráča potešiť. Režim kariéry odštartuje sériu pretekov, skutočné okruhy, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach vo svete, na exotických polostrovoch, vo vnútrozemí, ale aj na miestach, kde by ste vôbec oficiálne trate ako neznalci motocrossu ani nečakali. Žiadne komplikované nastavenia, ale skôr priama hra. Kto chce, dokáže sa vyhrať a vyblázniť pri vytváraní vlastnej motorky a jednotlivých úprav. Aj nastavenie hráča ponúkne množstvo produktov a výrobkov, ktoré je možné obliecť, či nasadiť.

Výborná grafika

Jasné, grafika je našlapaná. Ak práve nejde o slabý počítač, alebo si ju užívate na konzolách, potom je to zážitkom. MXGP3 vás vtiahne do herného prostredia. Technológia pomerne dobre známa z mnohých hitoviek, len mne osobne je novinkou, že je použiteľná aj pre tento typ hier. Jednotlivé trate majú viacero detailov, najmä v širšom okolitom svete alebo v okolí tratí samotných. Stromy, príroda, trate, reklamné tabule, či drobné stavby a technika. Viacero drobností dotvára celkový vzhľad a v mnohom sa podobá na realitu. Snaží sa a v niektorých momentoch tento dojem vytvára pomerne úspešne. Ľudia v okolí trate nie sú všade a tam kde sú  možno ani nevynikajú nejako extrémne dobrou grafikou. Lenže títo ľudia sa po sekunde stratia, pretože vy nezostávate na mieste, ale ste uprostred pretekov. Ak náhodou preteky končia a prechádzate cieľovou páskou, finálny moment vidíte na spomalenom zábere. Napríklad aj preto, keby sa na rovnaké miesto hnal aj niekto ďalší.

MXGP3 - motocrossová počítačová hra

S grafikou súvisí aj nastavenie, prehľadnosť hry, priechod medzi funkciami a spustenie hry. Hra sa nesnaží hráča zdržať prehnanými nastaveniami a funkciami, ktorým hoci len jednoduchý konzument hernej zábavy ani nemusí rozumieť. Všetko je jasné, prehľadné. Menu rýchle. Hra samotná hladká a pochopiteľná. Na vizuálnom spracovaní nie je nič, čo by sa dalo zásadne vytknúť, alebo skritizovať. Pretekárska hra si plní najmä svoj zmysle pretekárskej hry a to dokonca na výbornú.

Výborné zážitky

Pri športových hrách sú zážitky najmä keď sa vyhráva. Vyhrať sa v MXGP3 dá, ak pôjdete naplno a využijete správne pohyby v zákrutách. Vo svoj prospech sa dá použiť protihráč, no samotné zákruty predstavujú príležitosť aj na iné ťahy. Zážitkami sú prelety cez finálové pásky, no taktiež jednotlivé výskoky. Zlý dopad znamená zlé následky, pád, alebo zdržanie. Väzy sa vám tu nepodarí zlomiť, ale v zápale pretekov aj malé zdržanie môže znamenať pri vyrovnaných silách problém. Zážitkom je v hre premenlivosť počasia, hra svetla, slnka, oblohy aj prostredia okolo vás. Dážď zmení prostredie a z hliny je blato. Podmienky sú horšie. Jazda je viac kĺzavejšia, ale hra si celkom neberie príklad z reálnej blatistej dráhy.

MXGP3 - motocrossová počítačová hra

Kým v realite sa dejú aj hromadné havárie, všetci majú blato pomaly aj medzi zubami a sem tam sa niektoré koleso do blata zaborí, až tak veľmi detailná hra nie je. Hnevalo by, keby sa niečo také stalo, no zároveň je veľmi komplikované vytvoriť podmienky z pohľadu vývojára k niečomu takému, aby to hráč nebral ako zámer. Možno sa teda vývojári vyhli cielene až tak presným detailom. V každom prípade pri dobrej grafike je aj blatistá trať efektná, vidieť vo vode a v mokrej trati odrazy svetiel, kochať sa dá aj na spracovanie jednotlivých motoriek, či jazdcov. Ak sa čo i len trochu vyznáte v športovom oblečení tohto vrcholového športu, nasledovná časť bude možno ešte lákavejšia.

Veľké množstvo licencovaných produktov a možnosti v hre

Na realite si hra aj zakladá vo svojich heslách. Poaziť to mohli nereálne a neexistujúce modely motoriek, kombinéz, prilieb a mnoho iného. Táto hra však je oficiálna hra motocrossového vrcholového športu, postarala sa o všetky spolupráce a licencie, takže môže používať logá, modely, ale aj funkcie motorov, vzhľad, dizajn, a taktiež farby a vzhľad kombinéz, prilieb, okuliarov… rôznych dielov a podobne. Výsledkom je už v úvode a aj v neskôr prístupnom móde otvorená možnosť úprav motorky, dokúpenia nových dielov, ale tiež možnosť úprav jazdca samotného. Toho svojho môžete obliecť do značkových odevov, vybrať prilbu z pomedzi niekoľkých výrobcov a sledovať aj rôzne vlastnosti výrobkov. Podobne je to aj pri motorkách a jednotlivých dielov. Ide o vylepšenia a ak si aj hráč nie je istý tým, čo kupuje, zobrazuje sa to na motorke priamo.

Hodnotenie

Do úvahy si zoberieme tri základné fakty. Po tejto hre siahne určite človek, ktorý má rád preteky a rád súťaží. Tento milovník hier bude mať rád rýchlosť a adrenalín. To sa hre celkom darí a tak si príde na svoje. Naraziť na ňu môže konzument športových a pretekárskych hier len občasný. Nadšený však musí byť aj on. Jednoducho preto, že MXGP3 ponúkne naozaj perfektnú grafiku a hráča vtiahne do deja pretekov, do celej atmosféry hučiacich motorov a lietania vo vzduchu. Ono možno práve to lietanie športovcov v tomto odvetví uchvacuje a je ho teda poriadne veľa. Súťaží sa pritom na celom svete a tak trate nemusia byť tak ľahko jednotvárne a nudné. Ani hru ničím nadprirodzeným neozvláštňujú. Pôsobí dobre, hráča zaujme a prinesie očakávaný zážitok. Aj preto:

90 %

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.