Basketbalová NBA je v plnom prúde, na palubovkách si to dennodenne rozdávajú steroidmi napumpované hviezdy a zanedlho si to rozdajú aj v Dallase, kde sa bude pod holým nebom konať All Star Game. My, hráči, sme aj túto sezónu obdržali novú dávku virtuálneho basketbalu. Je ročník 2K10 lepší ako ten predošlý? Čítajte ďalej!
Keď pred dvomi rokmi chlapci z EA Sports ohlásili koniec série NBA Live na počítačovej platforme, div som od smútku nezošalel. Ja, basketbalový maniak, čo dokáže vstať o 3:00 kvôli zápasu svojho obľúbeného tímu, budem rok bez basketbalu?! Môj nárek zrejme počuli v2K Sports a situáciu na trhu využili. Svoju na konzolách zavedenú sériu ročníkom 2k9 vypustili aj na PC a bola to trefa do čierneho. Hra okamžite zaujala svojou rozsiahlosťou, premakanou grafickou prezentáciou a reálnou hrateľnosťou. Samozrejme, neobišli ju chyby typické pre porty z konzol, najmä bugov by sme našli požehnane. NBA 2k10 mala už aj tak prepracovanú 2k9 ešte vyšperkovať a zbaviť technických nedostatkov. Podarilo sa?
Áno aj nie. Dočkali sme sa niekoľkých noviniek, ktoré však na hrateľnosť nemajú až na jednu nejaký zásadný vplyv. Prepracovania sa dočkal systém staminy, teda výdrže. Môžeme zabudnúť nato, ako sme minulý rok nepretržite držali tlačítko pre šprint a naším gerojom ubúdala energia veľmi pomaly. Tentoraz tu máme dva ukazovatele – celkovej a momentálnej energie. Momentálna ubúda hráčovi, iba ak šprintuje a môže byť čiastočne doplnená spomalením akcie, respektíve upokojením situácie. Celková naopak ubúda permanentne, no po malých častiach a na jej čiastočne doplnenie potrebujete oddych na lavičke. Túto novinku hodnotím ako fanúšik basketbalu kladne, pretože do hry prináša ďalší kúsok reality. Je koniec hrania rýchleho basketbalu s tímami, ktoré na to nemajú hráčov.
Tou zásadnou novinkou je využívanie tzv. Call Plays alias rýchlotaktík. Sú to v podstate nacvičené signály, ktoré dokážete použiť stlačením dvoch tlačidiel. Predstavte si situáciu – zistíte, že sa súperovi veľmi nedarí preberať vašich hráčov. Prečo to nevyužiť? Vyvoláte rýchlotaktiku, kde sa váš krídelník uvoľní cez clonu spoluhráča a strieľatrojku z jednoduchej pozície. Počet Call Plays sa zdvihol z pôvodných 8 na 24 a nie je zlý nápad najprvsi ich všetky pekne poprezerať. Verte mi, že ich použitie môže zvrátiť nejeden vyrovnaný zápas. Len vám ešte odporúčam dokúpiť si nejaký poriadny gamepad. Na klávesnici sa dá hrať celkom slušne, no na dokonalé zvládnutie Call Plays a rôznych druhov streľby je najvhodnejší xboxový ovládač s analógovou páčkou.
Z ďalších významnejších noviniek je treba spomenúť najmä mód My Player. Je to v podstate to isté ako mód Be A Pro známy z FIFY, len je trochu premakanejší. Tvorba hráča je veľkolepá, môžete nastaviť všetko od základných informácií až po štýl streľby trestných hodov či tetovanie na pravom členku. Následne sa musíte presadiť v tréningovom kempe niektorého z tímov NBA. Radím vám nepodceniť týchto päť zápasov a naplno hrať v každom okamihu, pretože tréneri druhé šance nedávajú. Pokazili ste zápas? Máte smolu, dostávate padáka. No ak sa svojej šance chopíte, môže prijsť ponuka na zmluvu. My Player je rozhodne zábavným módom a podarenou novinkou, potrebuje však isté doladenie. Predovšetkým vás občas budú iritovať spoluhráči. Či budetehrať za úradujúceho šampióna z Los Angeles, alebo za podpriemerných čarodejníkov z Washingtonu, vaši spoluhráči budú až na isté výnimky hlúpi.Namiesto prihrávky do rýchleho protiútoku pomaly čakajú, kým sa vrátite naspäť.Stojíte úplne voľný na trojkovom oblúku a loptu dostanete až vtedy, keď k vámpristúpi obranca. Vrcholom však bola situácia vo finále NBA – Jasonovi Kiddovisa podarilo trikrát za poslednú štvrtinu stratiť loptu tak, že sa svojimi fintami vytlačil mimo ihriska. Sám, bez pomoci súpera a na vlastnej polovici. Je to normálne?
Menších zmien doznali aj niektoré ďalšie herné režimy. The Association je akási obdobe Dynasty, kde riadite vybraný tím po dobu 15 sezón. Najnovšie budete môcť sledovať aj tzv. D-League,kde hrajú predovšetkým mladí a nádejní hráči. Máte problémy so zraneniami? Nieje problém podpísať niekoľkodňovú zmluvu s mladým talentom. Takisto boli masívne zníženie hodnotenia hráčov a aj výchova mladíkov je obtiažnejšia, takže vybudovanie superklubu z Gregov Odenov a Brandonov Jenningsov neprichádza do úvahy. Ostatné režimy sú prakticky identické. Môžete si zahrať súboj nováčikov proti druhoročiakom, jednu celú sezónu, celé playoff, nastaviť si konkrétnu situáciu či natrénovať si rôzne herné situácie.
Čo vám v inak pekne vynovenom menu určite udrie do očí, je položka NBA Today. Vďaka tejto feature si budete môcť každodenne aktualizovať súpisky a štatistiky hráčov NBA. Túto možnosť ocenia najmä basketbaloví maniac (=ja), ktorí si hru zapínajú pravidelne. Autori taktiež odstránili najväčšiu chybu, ktorá bola minulému ročníku vyčítaná – bol pridaný plnohodnotný multiplayer. Odhliadnuc od toho, že občas nefunguje takako má a výpadok spojenia minútu pred koncom stretnutia za vyrovnaného stavu je obzvlášť nepríjemný, je to fajn vec.
Grafický aspekt hry zostal nezmenený(=výborný), iba čo sa trošičku zdvihla hardvérová náročnosť. Tváre niektorý chhráčov sa podarili viac, niektorých menej, ale to sa predovšetkým pri tých menej známych dalo čakať. Začo si však autori rozhodne nezaslúžia pochvalu, jebetatest, ktorý bol viditeľne odfláknutý. Zamrzí najmä padanie hry a technické chyby. Občas sa tak stane, že namiesto vyhodenia lopty hry z autu hráč vytrvalo prihráva rozhodcovi, alebo sa hráči o seba zaseknú, prípadne rozhodcovia uznajú kôš, ktorý viditeľne nepadol. O švihnutej umelej inteligencii spoluhráčov som už vravel, zaujímavé je, že protihráči sú úplne v poriadku.
NBA 2K10 je vynikajúca hra.Fanúšikov basketbalu poteší, nováčikov zaučí. Len je treba si pripraviť slušnejšiu mašinku, gamepad a kopu času, pretože ak sa raz do hry zahryznete,už vás nepustí. PC verziu na na Slovensku žiaľbohu nezoženiete, preto vám odporúčam najmä Steam (20 Eur) alebo britské gameshopy (15 libier).
Plusy:
– Grafika
– Hrateľnosť
– Množstvo módov
– Call Plays
– Vysoká obtiažnosť
Mínusy:
– Hardvérová náročnosť
– Chyby v umelej inteligencii
– Všeobecná nedoladenosť niektorých aspektov hry
– Vysoká obtiažnosť
Hodnotenie: 85%
Pavol „Flynn“ Hirka
0 komentárov