Sam & Max Episode 4: Abe Lincoln Must Die!

Dvojica sadistických a bláznivých detektívov dáva o seba opäť vedieť a je vidno, že im len tak nedojde dych. Po kultúrnom šoku, účinkovaní v televízii a zlikvidovaní mafiánskeho kasína zamierili na najvyššie méty, a to rovno na prezidenta. A to nie tiež hocijakého, najobľúbenejšieho amerického prezidenta Abrahama Lincolna. A kedže sa ten nechce vzdať bez boja, tak Abe Lincoln musi umrieť!

Výrobca: Telltale Games
Typ hry: adventúra
Požiadavky: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 64 MB GFX
Web: www.telltalegames.com/samandmax

Sam a Max obkolesujú slúchadlo telefónu a využívajú svojho priateľa „voice modulator“ chrobáka, na nekalé žartíky:
„Zožeriem tvoju dušu a tvoje telo sa bude naveky páliť v plameňoch pekelných. Ty úbohý červ si nezaslúžiť kráčať po tomto svete. Roztrhám tvoje črevá ako obetu Satanovi.“
„Ešte dobre, že sme ho zobrali na ten exorcizmus minulú stredu.“ hovorí pobavene Sam.
„V tebe nepochybne, Max.“ z telefónu sa ozve nahnevaný hlas, tak si ho Sam priloží k uchu a prekvapene odvetí: „Áno, komisár. Samozrejme, komisár. Hneď sa do toho pustíme.“ a zavesil.
„Akým komplikovaným prípadom náš komisár poveril tentoraz, Sam?“
„Prezident Spojených Štátov sa zbláznil. Presadzuje nezmyselné zákony.“
„Človek v jeho postavení si občas môže dovoliť prekročiť zákony, to nie je nič výnimočné.“ odvetí ľahostajne Max.
„Vypúšťa z väzení sériových vrahov, ktorí teraz slobodne pobehujú po uliciach.“
„Vždy som mal tých chlapcov rád.“
„A snaží sa presadiť registráciu zbraní.“
Max má odrazu v ruke veľký kanón: „Ideme na prezidenta!“

Štvrtá epizóda začína príchodom Sama a Maxa do Bieleho domu. Dostať sa k prezidentovi nie je žiadna hračka a prvá prekážka, ktorá stojí detektívom v ceste je agent Superbowl. Ako sa ukáže je trochu prostoduchý a keď Sam a Max prídu do prezidentovej kancelárie zistia dve strašné skutočnosti. Osobná prezidentova stráž je agent Chuckles, ktorý pracoval aj v kasíne v tretej epizóde a prezident je iba robot, ktorý hypnotizuje celú Ameriku cez televízne vysielanie.
Po odstránení robota nastáva ešte väčší problém. Chuckles má záložný plán a oživí sochu Abrahama Lincolna, ktorý okamžite ide kandidovať za prezidenta. A koho zvoliť ako protikandidáta proti najobľúbenejšiemu prezidentovi, akého kedy Amerika mala? Voľba padá logicky na Maxa. Predstavte si, že sa americkým prezidentom stane nahý králik, ktorého sadistické a brutálne sklony presahujú všetok čierny humor na svete. Prvým rokom by Max pustil všetkých väzňov a z väzníc by urobil streľnice, kde by sa zadarmo mohli učiť obyvatelia Ameriky strieľať. Zbraň do každej domácnosti je povinnosťou. Druhý rok by šťastné a brutálne obyvateľstvo dalo do armády ešte viac peňazí ako dáva teraz (americký militárny ropočet je tri krát väčší ako rozpočet druhej, tretej a štvrtej krajiny, ktorej peniaze putujúce do zbraní a armády nie sú zanedbateľné sumy.) Tak Amerika dosiahne status militárného štátu. Tretí rok Max vyhlási vojnu každej krajine na svete. Štáty sveta budú zhrozené škodoradostnou brutalitou Maxových jednotiek. Štvrtý rok sa naša planta nevolá Zem, ale Max a pod velením nášho zbozňovaného tyrana dosiahneme galaktickej nadvlády. Hrozná predstava.

Prezidentské voľby v USA sú na spadnutie a možno sa prezidentom stane prvý černoch v dejinách a politická satira štvrtej epizódy Sama a Maxa padne v túto chvíľu vhod. Po skvelej druhej epizóde parodujúcej terajšie média Abe Lincoln Must Die! Vysoko prevyšuje tretiu epizódu a prináša chytľavý humor. Ak len trošku sledujete politickú situáciu vo svete budete sa skvele baviť. Kvalita humoru nemá s pribúdajúcimi epizódami klesajúcu tendenciu, práve naopak.
Medzi tými málo novými postavami, na ktoré narazíme sú agent Superbowl, robotický prezident a samozrejme pán prezident Abraham Lincoln, ktorý svojou kamennou vážnosťou je hlavným ťahákom tejto epizódy. Starí známi sú podľa môjho názoru ešte lepší. Sybil stále nenašla to pravé zamestnanie a tentokrát má zoznamovaciu agentúru (no sama sa nedokáže s ním zoznámiť, chudák dievča, ešteže tu je Abe Lincoln!). Trojica Soda Poppers vstúpila do politiku a stali sa guvernérmi severnej, západnej a južnej Dakoty. Nechápem ako sa niekto ich mentality mohol stať guvernérom i keď musím uznať, že urobiť z Terminátora guvernéra Kalifornie tiež nie je najšťastnejšie riešenie. Najlepší je opäť Bosco, ktorý prešiel zmenou a maskuje sa tento krát za Vladimira Boscoviča. Ruský prízvuk je ešte geniálnejší ako predchádzajúci francúzsky a samotný Bosco pridáva hre jeden bodík navyše.

Všetko v ohľade grafiky a dabingu zostáva po starom. Sam a Max majú svoj osobitný grafický štýl, ktorý nikdy nebude zastaralý, tak ako nezostarne Dreamfall (na to nesahať, moja srdcová záležitosť). Bohužiaľ zmenami neprešla ani celková dĺžka a priemerný hráč prejde hru za tri a pol hodiny. Posledný plus, ktorý vás presvedčí si štvrtú epizódu je fakt, že je uvoľnená na stiahnutie úplne zadarmo na oficiálnej stránke výrobcu. Nič vám nebráni užiť si vynikajúcu politickú satiru.

Plusy:
ako inak Sam a Max, Bosco, Abe Lincoln
politická satira vhodná práve v dnešnú dobu
stále skvelý humor a grafika

Mínusy:
stále krátka hracia doba

VERDIKT: 8,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk