Sam & Max Episode 1: Culture Shock

Je tomu viac ako desať rokov, keď sa po prvýkrát objavila dvojica Sama a Maxa. Detektívne duo zajaca a psa sa stalo najkomickejšou dvojicou herných hrdinov v dejinách hoci sa objavili len v jednej hre. Teraz sa k nám vracajú v epizodickom formáte, prvá epizóda má názov Kultúrny Šok.

Výrobca: Telltale Games
Typ hry: adventúra
Zem pôvodu: USA
Požiadavky: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Web: http://www.telltalegames.com/samandmax

Sam: Snaž sa chvíľu nehýbať, je to ťažké trafiť sa, keď sa neustále mykáš.
Max: To jablko, čo mám na hlave, je ťažké udržať. A trochu sa trasiem, keď vidím tú búchačku v tvojich rukách.
Sam: Milostivé francúzske čokoládové dezerty! Dobre vieš, že som najlepší strelec v tejto miestnosti.
Max: Len preto, že som nedostal zbrojný pas. Vraj mám silne agresívny syndróm, ktorý sa prejavuje tým, že chcem všetko naokolo rozstrieľať. Kedy už dostane nejaký prípad, Sam? Som si istý, že miestnym zločincom musí chýbať náš nedostatok citu a prebytok násilného chovania.
Sam: Dočkaj času ako jabloň jesene, Max.
(zvoní telefón)
Max: Ja, ja, ja, ja… Počkať, kde máme telefón?
Sam: Tu je nejaký lístok: Položte pred dieru v stene kus švajčiarskeho syra inak už nikdy neuvidíte váš drahý telefón nažive. S pozdravom potkan Jimmy.
Jimmy: A uistite sa, že je ten syr švajčiarsky!
Pred dvoch bláznivých hrdinov sa stavia prvá prekážka. Aby sa dozvedeli, kto im volá a prečo musia vydieračskému potkanovi zohnať švajčiarsky syr. Našťastie Max úplne náhodou kúpil ráno dvesto kilo syra (nepýtajte sa prečo, proste je to blázen!). Samovi stačí pár dobre mierených rán z revolvera a syr je pekne deravý ako pravý švajčiarsky, Jimmymu sa určite zbiehajú slinky.

Detektívom sa nepodarilo získať len telefón, ale i potkana Jimmyho. Dostal sa do Maxových rúk a ten ho podrobil vypočúvaniu. A verte mi, že Maxovi do rúk by ste nikdy nič nedali. Max je zajac, malý biely zajac s veľkou tlamou, je to brutálny sadista a perverzný blázon, má názory, za ktoré by sa každý z nás hanbil i po treťom litri slivovice. Sam je trochu rozumnejší ako jeho zajačí kolega. Vždy si zachováva chladnú hlavu a naporúdzi má vždy nejakú dobrú sarkastickú poznámku. Celú hru ovládate iba Sama, s tým, že Max slúži ako klasický side-kick, behá okolo vás, komentuje všetko čo sa deje (a je všeobecne demoličnou katastrofou pre svoje okolie)
Potkan Jimmy sa ocitá v nepríjemnej polohe dolu hlavou z okna. Sam sa nad ním nakoniec zľutuje a rozkáže Maxovi, aby ho pustil. Lenže Max akosi zabudol stiahnuť ruku späť dovnútra predtým ako Jimmyho pustil, takže potkan padá z tretieho poschodia, kde je kancelárie dvojice detektívov. (nevie niekto, či potkany dokážu prežiť pád ako mačky?)
V ulici, kde Sam a Max bývajú sa pohybujú tri podozrivé indivíduá. Jedná sa o trojicu hviezd z detskej show. Lenže sa správajú trochu zvláštne, jeden z nich nosí do Boscovho obchodu kazety, na ktorých je záhadný Brady Culture a učí ľudí „očné cvičenia“ (dobre poznáme tieto manipulátorské videá –N-E-P-O-Z-E-R-A-Ť-!), druhý sa vydáva za miestnu psychologičku a dáva tie isté kazety pacientov ako obranu pred stresom a tretí maľuje po budovách portréty Brady Cultureho. Je to len na Samovi a Maxovi, aby zistili, čo sa deje a zastavili zlomyseľné plány pána Cultureho.

Nedá sa povedať, čím sú Sam a Max takí výnimočný. Možno už len kvôli ich vlastným osobnostiam. Možno to bude perfektné a humorné dialógy v hre. Humoru a vtipu je v dnešných hrách málo a to je škoda. My sa radi smejeme. Sam a Max dajú vaším brániciam poriadne zabrať. Obaja detektívi sú vo vyšetrovaní svojrázni a často používajú násilie, či inak porušujú zákony.
Adventúru ako Sam a Max zvládnu aj úplní začiatočníci. Stačí vždy zobrať pár predmetov a použiť ich na správnom mieste. Nejde tu vôbec o nezmyselné kombinácie predmetov, či zložité hlavolamy. Hlavná je sranda. Napríklad na to, aby vás pustili do jedného divadla musíte mať potvrdenie od psychológa, že ste psychicky labilná osoba. Preto zájdete za Sybilou (ktorú ste medzitým vyslobodili zo zajatia detskej hviezdy – Max dokáže s boxovaciou rukavicou narobiť riadnu paseku) a odpovedaním na správne otázke urobíte zo seba psychopata (ešte väčšieho ako ste), takže vám vydá príslušný doklad.
Musím spomenúť ešte jednu medzihru. Je detsky jednoduchá a zábavná. Stačí si sadnúť za volant Samovho auta a rozbehnúť sa po ulici. Potom si vyhliadnuť nejakého vodiča a rozstreliť mu zadné sedadlo. Tak teraz vidíte ako si policajti zarábajú na živobytie. Najprv vám rozstrieľajú auto a potom vám dajú pokutu za to, že nie je v dostatočnom technickom stave.

Prostredie je dosť obmedzené na kanceláriu, pracovňu Sybily, Boscov obchod, ulicu a vchod do divadlo, no i na týchto pár lokáciach sa dá využiť obrovské množstvo humoru. Už len v kancelárii Max okomentuje nástenku ako – Kam inam, by sme odkladali kusy papiera, na ktoré sa už v živote nepozrieme? – Prostredie je poctivo vymodelované do posledného detailu, aby sa zvýraznilo svojrázne umelecké podanie Sama a Maxa. Grafika je animovane vynikajúca, spolu s podareným soundtrackom ide o devízy Kultúrneho Šoku.
Vyriešenie prípadu vám zaberie také pekné a hlavne zábavné tri hodinky. Nevýhoda epizodického formátu spočíva v jeho krátkosti. Môžem vás ale upokojiť, že tie tri hodinky nebudete ľutovať už len kvôli zoznámeniu so Samom a Maxom. Títo dvaja hrdinovia zďaleka nevytiahli všetky tromfy, ukážu sa opäť za pár mesiacov, kedy sa pripravte na recenziu druhej epizódy – Situačná Komédia. Sam a Max sú božsky zábavný, tak neváhajte.

Plusy:
Sam + Max = zaručená zábava
ostatné postavy – Jimmy, Sybila, Bosco…
veľa skvelých dialógov
minihra, nezvyklé grafické spracovanie

Mínusy:
krátka hracia doba

VERDIKT: 8,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk