Syberia 3 je jednou z najčerstvejších herných noviniek. V rámci herných adventúr je Syberia sama o sebe pomerne známy pojem. Azda ani nie je hráč adventúr, ktorý by s touto hrou neprišiel do styku. Syberia, napriek matúcemu ypsilonu, odohráva sa v zasneženej krajine. Syberia 3 je jednou z najčerstvejších herných noviniek. V rámci herných adventúr je Syberia sama o sebe pomerne známy pojem. Azda ani nie je hráč adventúr, ktorý by s touto hrou neprišiel do styku.
Na jej inštaláciu je nutných 40 GB miesta, takže je určite vhodné prečistiť si poriadne harddisk, no ľutovať určite nebude čo. Bývalá právnička Kate Walker sa v hernej podobe po trinástich rokoch vracia v novej Syberii. Jej príbeh je pokračovaním toho, čo si pamätáme a poznáme z dielov I a II. Hlavná hrdinka sa prebúdza po tom, čo ju premrznutú na kosť a v bezvedomí našli kočovní Yokolovia. Už pri novej hry je možné vybrať režim. Buď priama hra a riešenia, alebo širší príbeh a dialógy. Kate sa prebudí v podivnom sanatóriu, v ktorom sa zoznámi so základmi ovládania hry. Škriatok menom Kurk je celkom prvý, kto sa s vami pustí do reči a bude tak zdrojom niektorých odpovedí pre zmetenú Kate. Pri dialógoch máte ako hráč možnosť niekoľkých odpovedí, ako už býva zvykom, ovplyvňujú to, čo urobí, alebo povie oslovená postava, alebo sa nepodstatnými témami vôbec nemusíte zaťažovať (na druhej strane ale ujde niečo z príbehu).
Veľmi skoro hráč zistí, že jeho postava je v miestnosti zamknutá a cesta von vedie cez hádanku. Objekty s ktorým môžete niečo urobiť, alebo ich aktivovať, zobrazujú iné možnosti a ikony okolo seba a niektoré je možné obzrieť si z viacerých strán. Práve vtedy sa dá objaviť cesta ďalej. Uchopiť a vziať sa dá nejeden predmet, rovnako tak ho použiť, alebo vybrať z inventára. Oproti predošlým dielom sa nekladie taký dôraz na skladanie predmetov do výroby iného. Teraz postačí menej dielov, no je nutný aj priestor, aby bolo možné niečo vytvoriť. Niektoré takéto činnosti majú svoju vlastnú sekvenciu, vizuálny pohyb, ktorý nie je celkom pod vašou kontrolou a má byť skôr zážitkovým prvkom. Pri niektorých je nutná trpezlivosť a vynaliezavosť. Práve tým je hra zábavná, že hráčovi ponúkne dostatočne veľké zapojenie rozumu. Mimo celé prechádzanie hrou má význam aj príbeh samotný. žijete ten Katein, osamotenej ženy v neznámom svete, ktorý pôsobí zvláštne. Stále neviete, či sú postavy dobré, alebo zlé, alebo majú škaredú tvár z iného dôvodu.
Predmety môžu mať svoju funkciu, alebo použitie. Kate je neustále v pohybe. Hľadá predmety, cestu von a popri tom sa poprehrabuje v šuflíkoch, skriniach, stoloch či policiach. Zastaviť jej pohyb môže len bezradnosť. Skrátka moment, keď neviete akoďalej a to len preto, že vám nenapadlo niečo vyskúšať. Preto je fajn, že nepoužiteľný predmet z inventára samotná Kate ohodnotí ako pre danú vec nepoužiteľný, takže hráč nemusí lámať hlavu, ako čo použiť a či vôbec danú vec použiť.
Hra mala údajne finančné problémy a tak sa ju nepodarilo dokončiť s excelentnou grafikou. Neviem, nemám pocit, že by hra mala príšernú grafiku. Určite lepšiu, ako predošlé diely, no možno nie špičkovú pre súčasné stroje. Nakoniec je to dobré. Nelíši sa tak hra od predošlých dielov nijako razantne a hlavne hra neodpísala majiteľov slabších počítačov. V tomto prípade si tvorcovia dali záležať skôr na príbehu v ktorom hlavná hrdinka rieši najmä svoju budúcnosť. Mimo sanatórium sa totiž dostáva aj mimo do sveta tam vonku, ktorý z časti zničil atómový výbuch. Do podzemia, aj sveta zničeného nad ním. Hra má jednoduchšiu grafiku, určite. Nepôsobí nijako odpudivo a je skôr herná tak, ako je bežná hráčska generácia zvyknutá. Pre herný zážitok celkom postačujúca. Viacero videosekvencií dopĺňa vlastný herný ovládateľný dej. Vizuálne zaujímavá bude návšteva medzi Yokolmi. Neobyčajní škriatkovia predstavujú viacero zaujímavých kultúrnych prvkov, pri ktorých sa tvorcovia mohli vyhrať, pretože sa nemuseli pridržiavať jasných pravidiel niečoho z reálneho sveta. Štipka Indiánov, Eskimákov, si celkom nových prvkov s novými zvieracími druhmi z nich robia zdroj ďalších technológií a predmetov, pri ktorých si nemusíte byť vždy istí tým, čo majú predstavovať.
Kate, občasne s rysmi Kim Kardashian, objavuje celé rozľahlé prostredie sanatória, jeho chodby, rôzne priestory a ľudí. Hra sa nezbavila svojho ovládania, aj keď s určitými úpravami. Nejde o postavu, ktorej vidíte chrbát. V malých miestnostiach je to adventúrsky boj, na väčšom priestore je pohyblivá a postavu sleduje z niektorej zo strán. Kamera sa mení aj podľa toho, pri čom sa Kate nachádza. Ako hráč, ktorý hru otvoril, hrá a prechádza zatiaľ v tomto štádiu nepoznám cieľ a konečný záver, no už teraz je pútavou. Ožíva niečo, na čo si spomeniem z minulosti. Pre mladších hráčov, ktorí nemajú skúsenosti s predošlými Syberia dielmi, môže ísť o nepoznaný žáner. Najmä adventúry majú svoju cieľovku medzi trpezlivými a hĺbajejšími hráčmi, ktorí sú dnes prevažne dospelými. Je hrou pre verných pôvodných hráčov, ktorí v prvých dvoch dieloch riešili minulosť a teraz príde narad prítomnosť a budúcnosť.
Na oživenie deja je vhodné siahnuť po starých dieloch a pre nových hráčov je rovnaké odporúčanie tým najvhodnejším. Potešujúce pri rozsiahlych textoch, aké v hre sú, je, že hra má v PS4 a PC verzii české titulky s anglickým dabingom.
Distribútorom hry Syberia 3 je Comgad.cz
0 komentárov