The Hunter: Call of the Wild – zahrajte sa na poľovníka

Herná novinka The Hunter: Call of the Wild je v mnohých smeroch vylepšenou pôvodnou hrou The Hunter z roku 2009. Presnejšie je celkom inou hrou, než ktorákoľvek doteraz, ktorá sa zahrávala s tematikou lovu zvierat v lese. Klasická poľovnícka strieľačka mala doteraz vždy len fádne rozmery. Umelo pohybujúce sa zvery, niekoľko herných techník ako sa k zvery dostať a neprirodzene plno príležitostí na graficky neatraktívnom mieste. Časy sa ale menia, mení sa aj výkon našich počítačov a tak vývojári prišli s niečím, čo ak neodrovná mašinu, potom poteší oko aj chúťky hráča.

Hra na poľovníka v The Hunter: Call of the Wild

Na to, aby ste patrili do cieľovej skupiny hráčov podobných hier je nutné trochu pozabudnúť na milé tváre nemé, huňaté, milučké a vžiť sa do úlohy nemilosrdného predátora – človeka. Vy ste poľovníkom, ktorý reálne neusmrtí žiadne zviera v skutočnom lese a tak si to vyskúšate aspoň vo svete virtuálnom. Hra ponúkne vždy základný typ strelnej zbrane – pušky, taktiež ručnej zbrane a ak budete poslúchať, aj luk so šípmi. Každá zo zbraní pri jej používaní a dobrom používaní zarába body. Tieto body sa dajú následne použiť pri odomknutí lepších zbraní. Rozdielna je presnosť, doba nabíjania, a aj niekoľko ďalších vlastností. Nakupujú sa ja náboje, čiže hra nie je o bezhlavom strieľaní. Teda, za predpokladu, že to s ňou myslíte vážne.

Potulky lesom

… tak znie jedna kniha. Aj vy sa budete túlať a bude toho ešte veľa, čo budete robiť. Na to, aby ste mali možnosť stretnúť sa s nejakým tým obyvateľom lesa, potrebujete ho vystopovať, alebo aspoň sledovať okolie okolo seba. Nie vždy sa podarí nájsť stopy, trus, nejaké miesto po ležaní. Skrátka občas zver ide priamo oproti, fúka dobrý protivietor a je na vás, ako sa s touto situáciou vysporiadate. Zbraň a jej približovadlo sa pohybuje tak ako sa ruka bežného poľovníka hýbe, keď sa pridlho hľadí a zbraň nie je ukotvená. Aj streľba nakoniec má rovnaké podmienky, ako v reálnom svete. Poradniť zviera znamená stratiť body, stratiť dôveru lesa, ale aj vyprovokovať zviera k rôznym reakciám. Poraniť medveďa, alebo srnca nie je dobrý nápad ani v hre. A že sa toho dá pomerne veľa uloviť, je jasné každému už z úvodného loga hry. Medvede, divé prasatá, vysoká zver, líšky, vlci, zajace, drobná lesná zver. Každá v rôznych hodnotách odmien a možných XP ohodnotení. Každý zásah úspešný, či čiastočne úspešný, je bodovaný. Pri príchode k úlovku sa vám zobrazí snímka zasiahnutého orgánu a tela zvieraťa. Trochu morbídne, ale blízke realite. Keď už ste sa na to dali, potom prečo nie?

The hunter: Call of the WIld

Je to ale zvláštne. Postrieľaní vojaci v Call of Duty, rozstrieľané hlavy vo Far Cry a žiadne emócie. Zasiahnuté zviera v tejto hre vám môže prísť ľúto. Možno je to tým, že som otec a na zajačikov a medvedíkov som sa ešte pred pár hodinami pozeral na postieľke malého syna. Áno, možno to bude tým. Nuž ale to, čo musí uchvátiť určite, to je grafická stránka hry.

The hunter: Call of the WIld

Grafika je zážitkom

Autori si dali záležať, Vytvorili dielo, ktoré pracuje s jesenným počasím, západom slnka, farebnosťou lesa v tomto období, navôkol sa hýbu stromy, tráva, jednotlivé steblá. Dá sa v nej ležať, poskytuje tak úkryt, aký od nej očakávate a vyžadujete. Aj iné miesta ponúknu úkryt. Zver je krásna a aj sa reálne podobá na to, čo má stvárňovať. Je tak ďaleko pred inými hrami, ktoré sa hrajú s prírodou a jej živými obyvateľmi. Samozrejme, nejaké malé odskoky na grafike v prípade beta verzie možno boli, ale celkový dojem bol nepochybne skvelý. Záťaž je to na počítač poriadna, čiže ak mimo všetky iné hry vyťahujete detaily naplno, potešia aj v tejto hre.

The hunter: Call of the WIld

Mimochodom, v plnej českej textovej verzii The Hunter: Call of the Wild distribuuje COMGAD.cz

Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.