„I am a machine“, je veta, ktorá u mňa vošla do filmových dejín podobne, ako známa terminátorská replika „I’ll be back“. Obidve hlášky majú rovnakého majiteľa, aj keď pochádzajú z rozličných časových období. Pochopiteľne, že ich autorom je Arnold Schwarzenegger, momentálne pôsobiaci ako kalifornský guvernér, na ktorého presedlal z kultovej role kovového stroja z budúcnosti.
Autor recenzie: Killer69
Predpokladám, že väčšina z vás videla minimálne jeden diel z trilógie a pravdepodobne ste si nenechali ujsť tretie pokračovanie, ktoré konečne odohnalo hmlu vnášajúcu do filmu(ov) množstvo scenáristických kľučiek a nepriamych naznačení. Svojho času ma ani v najmenšom neprekvapila správa o plánovanej hre, ktorá mala korešpondovať s dejom tretieho dielu, ba práve naopak – začal som sa veľmi tešiť. Onedlho však prišlo sklamanie ohromujúcich rozmerov. Vývoj hry s názvom Terminator 3: Rise Of The Machines bol určený výhradne pre konzoly. Smútok a rozhorčenie istotne zahorel v srdci mnohých užívateľov PC, no očividne nebol ani v najmenšom platný, pretože status platforiem ostal nezmenený. Lež, na povrch vyplávala celkom nová správa: Terminator 3 na PC bude, avšak ponesie odlišný (aj keď podobný) podnázov a zároveň bude predstavovať gamesu orientovanú predovšetkým na multiplayer. Bác, beng, rrrachhh (prípadne iné komixové slovíčko). Toto bola celkom slušná rana pod pás, nehovoriac o tom, že vývoj hry distribútor zveril do rúk neznámemu maďarskému štúdiu. Tlačové správy síce nezabúdali pripomínať prítomnosť niekoľkých misií pre singleplayer, ba dokonca s dejovou líniou, no ak sa nemýlim, príliš veľkú dôveru si tým tvorcovia PC verzie nezískali. Pred istým časom sa na scéne objavilo hrateľné demo. Vývojári v deme sprístupnili možnosť odskúšať výhradne multiplayer časť a dnes už viem prečo, ako sa dočítate v časti recenzie hovoriacej o singleplayeri.
Príbeh? Dejová línia? Prepracovaná zápletka? Ani jedno, ani druhé, ani tretie.
Hádam tipujem správne, ak si myslím, že každý fanúšik Terminátorov by od hry očakával nadupaný príbeh. Najmä, keď sa T3:WOTM snaží tváriť ako dielo vychádzajúce z tretieho pokračovania filmu. Mno, dejová zápletka je nesmierne „sofistikovaná“, koniec koncov, posúďte sami: pridáte na stranu Tech-Comu alebo SkyNetu a snažíte sa dobiť základne vášho oponenta. To je všetko, dúfam, že vám to stačí a nebudete sa nad tým zbytočne rozčuľovať. Ubezpečujem vás, že som sa nad absenciou akéhokoľvek náznaku deja dostatočne nasrdil aj za stovky ďalších hráčov, takže vy to už môžete pokojne prijať iba ako smutný fakt. Preč sú veru časy geniálnej hry Terminator: Future Shock, kde hral príbeh jednu z kľúčových rolí.
Hor sa na singleplayer, chceme predsa hrať za Arnieho!
To, čo autori prezentujú v hre jedného hráča, nemožno nazvať inak, než zúfalý marketingový pokus o zalepenie hráčových očí sekundovým lepidlom. Prečo? Je to jednoduché a priehľadné ako dobre vyleštené okná na šesťdesiatom treťom poschodí mrakodrapu marketingového oddelenia firmy Atari. Skrátka, ak by náhodou niekoho až tak veľmi nelákala predstava čisto multiplayerovej hry, pre každý prípad je tu slabomyseľná atrapa singleplayera, ktorý však nespája absolútne žiadna dejová línia. A pritom podotýkam, že svojho času sa o hre šírili správy, že jednotlivé misie v hre jedného hráča budú mať hlavu, pätu a prípadne i ďalšie orgány. Kto sa na to spolieha, má smolu. Singleplayer je totiž kompletne celý tvorený mapami prevzatými z multiplayera (je ich 12), pričom každú z nich si môžete spúšťať separátne. Z toho vyplýva fakt, že o dejovej línii tu nemôže byť ani reči. Jediný rozdiel oproti multiplayeru spočíva v tom, že po vašom boku bojujú počítačom ovládaní spolubojovníci a na opačnej strane barikády detto. Proste, celé sa to len tak hmýri botmi. K tomu treba podotknúť, že boti trpia akútnym nedostatkom inteligencie, takže finesy typu krytia sa za objekty alebo skutočne užitočná podporná paľba spolubojovníkov, sú pre nich španielska dedina. Tobôž príkazy, ktoré im môžete zadávať pomocou klávesových skratiek. Pri strojoch by som ešte nad akou – takou tuposťou vedel prižmúriť oči (predsa len sú to stroje), ale bojovníci Tech-Comu sa správajú rovnako dementne. Čo teda môže človeka donútiť, aby si zahral singlepayer? Nuž, hádam prevtelenie sa do kože (a v tomto prípade hlavne kovu) samotného Arnieho a kochanie sa hláškami, ktoré aj sám nadaboval. Škoda, že takmer stále opakuje jedny a tie isté vetičky. Ruku na srdce… keby sa v hre vôbec nevyskytoval, trápilo by to niekoho? Taktiež tu existuje možnosť používať vozidlá (v prípade, že hráte za Tech-Com), presne ako pri hre viacerých hráčov. Problém je v tom, že žiadnemu spolubojovníkovi ani nenapadne nasadnúť k vám do vehikla, na to je AI príliš podpriemerná.
Celkovo teda o hre jedného hráča možno povedať, že v nej ide v podstate presne o to isté, čo pri „multihráčovi“, akurát si pred spustením levelu vždy prečítate sttrrráášne napínavý pokec týkajúci sa danej mapy. Poďme sa teda pozrieť na hru viacerých fanatikov do terminátorovského sveta, ktorá zároveň objasní pravidlá, ktoré odkukal singleplayer.
Tridsať dva maniakov v zničených uliciach L.A.?
V prvom rade je nutné spomenúť najsmutnejšiu vec, ktorá, snáď až príliš rýchlo, postihla T3:WOTM. Je ňou nulová podpora herných serverov (aspoň jeden dedicated server by určite potešil) zo strany distribútora. Neexistuje žiadny stabilný server, ktorý by sprostredkovával prepojenie hráčov. Autori sa skrátka spoľahli na služby GamespyArcade a podpore hry sa už očividne vôbec nevenujú. Je to dosť zvláštna logika, najmä keď berieme do úvahy fakt, že bola od začiatku koncipovaná v prvom rade ako online 3D akcia. Z nulovej podpory tým pádom vyplýva totálny nezáujem hráčov, nehovoriac o tom, že pôvodná verzia v sebe obsahuje chyby spôsobujúce zlú spoluprácu práve s GamespyArcade vedúcu často až k nemožnosti spojiť sa s prípadnými ďalšími hráčmi. Kód hry jednoducho nejakým záhadným spôsobom zahlcoval prenosovú kapacitu, čo malo za následok tieto odporné vedľajšie efekty. Autori teda vydali patch, ktorý mal celý problém riešiť, ale ak mám pravdu povedať, nie som si celkom istý jeho úspešnosťou. Vôbec by ma neprekvapilo, ak záplata odstránila desať problémov a ďalších dvadsať ich do hry pridala.
Najviac sa však nasmejete (od zúfalstva…) vo chvíli, keď sa budete chcieť odreagovať v súboji ľudí proti strojom a kliknete v menu hry na položku multiplayer, kde následne optimisticky otvoríte okno, kde by sa mali zobraziť všetky prebiehajúce hry. Neviem či sa mám skutočne smiať, alebo plakať, ale kedykoľvek som sa – plný nádeje a očakávania – snažil zahrať si hru s ostatnými hráčmi, bolo šťastie, ak boli vytvorené jedna alebo dve hry. Hráčov teda T3:WOTM ani v najmenšom netrápi. Napriek tomu sa mi podarilo odskúšať všetky tri multiplayer módy, ktoré tu nájdete. Prvý z nich je klasický team deathmatch, ďalej Mission mód, pri ktorom sa všetci zúčastnení snažia spoločne splniť zadefinovanú úlohu (pričom oponenti z opačnej barikády stvárajú to isté) a napokon Domination, čo nie je nič iné, ako klasické obsadzovanie základní. Ako vidíte, nič nové, nič prevratné a ešte k tomu takmer nulová prítomnosť hráčov. Bol zázrak ak sme sa pri Team DM navzájom kosili cca dvanásti hráči a vtedy hra skutočne začínala naberať celkom slušný spád. Celkovo sú však mapy určené až pre 32 hráčov, no daný počet by nikdy nemali šancu utiahnuť hry vytvorené na počítačoch konkrétnych hráčov. Darmo, bez rýchleho dedicated servera je T3:WOTM odsúdený na pomalý zánik.
Je zaujímavé, že hoci pri MP som mal opäť možnosť nasadnúť do vozidla a dúfal som, že sa ku mne pridajú spoluhráči, pretože tímovou spoluprácou by určite vznikli zaujímavé súboje, nikomu ani len nenapadlo nasadnúť. Asi nemali chuť zveriť sa do rúk „šoféra“, ktorý je zúfalý z toho, že sa mu horko-ťažko podarilo nájsť aspoň jednu prebiehajúcu hru ;).
Čo sa týka jednotiek, na strane SkyNetu môžete hrať za rôzne typy terminátorov: T900-Supply s plazmovou puškou; T900-Heavy, obrnená verzia, na výber ma silnejšiu plazmovú alebo termálnu pušku; Infiltrator, známy to zákerný stroj v podobou človeka, ktorý je zároveň rýchly a vo výbave má ľahký guľomet LSA Machinegun alebo starý dobrý rotačný guľomet Minigun; vznášadlo FK a napokon ešte pásový tank T-1. Na strane Tech-Comu pre zmenu bojujú: Hunter s klasickým útočným samopalom s granátometom (okrem toho má ešte ako špeciálnu zbraň EMP granáty); Heavy Hunter s raketometom; Scout so sniperkou a Supply s ľahkým guľometom a plastickou trhavinou. Za špeciálnu jednotku môžeme označiť samotného Arnieho, ktorý je rýchly, skáče a pokojne si poradí s ľahkým guľometom, ako i s Minigunom. Musím však podotknúť, že za Arnieho je možné hrať len v singleplayerových bojoch proti botom. K jednotlivým jednotkám si pripočítajte ešte použiteľné vozidlá. Je toho vcelku dosť, a tak je škoda, že hra zrejme čoskoro zapadne prachom, určitý potenciál v multiplayeri rozhodne má.
Grafika, zvuky, hudba a hrateľnosť. Takmer sme na ne zabudli.
Autori sa spoľahli na vlastný 3D engine, ktorý síce nespôsobí prevrat, no určite neurazí. Design levelov je ďalšia časť hry, ktorú ujovia vývojári spravili polovičato, ako celú hru. Najpôsobivejšie a najefektívnejšie sú navrhnuté post-apokalyptické mapy, zatiaľ čo napr. vojenské zariadenia a laboratória sú dosť fádne. Zničené Los Angeles pôsobí veľmi atmosféricky najmä vtedy, ak sa naň dívate napr. z pohľadu T900. Všetko je nafarbené červenou farbou, na obrazovke behajú čísla, dolu bliká nápis scanning a do toho všetkého sa ozýva vcelku efektný kovový zvuk chodidiel stroja. Celkové grafické stvárnenie je nadpriemerné, i keď predsa len neoplýva takým množstvom efektov, aby nebolo možné hru dôkladne zoptimalizovať. Na mojom stroji XP 2200+, 512 MB RAM, GF FX 5600, bežala v rozlíšení 1024x768x32 plynulo aj na najvyšších detailoch, hoci v momente, keď som napr. pri singleplayeri nastavil počet botov na plný počet, t.j. 32, objavovali sa občasné zatrhávania.
Zvuková stránka je taktiež trochu zvláštna. Časť zvukových efektov do hry skutočne sadla ako uliata, no niektoré znejú dosť zvláštne, ba priam až umelo. V prvom rade to autori prehnali s výkrikmi spoluhráčov v singleplayeri, kde stále dokola opakujú jedny a tie isté hlášky, z ktorých človeka po chvíli rozbolí hlava. Hudobný podmaz na tom nie je o moc lepšie. Ambientné skladby sa síce k hre s tak pochmúrnou tematikou a najmä značne depresívnym prostredím zničených lokácií hodia, ale v konečnom dôsledku si po dohraní hry ani nebudete pamätať, že tam nejaká hudba hrala. Keď sa teda napokon zamyslíme nad hrateľnosťou zistíme, že T3:WOTM je skôr chvíľková záležitosť, ktorá hráča zabaví zhruba na hodinu a potom si začne cédečko s hrou trieskať o hlavu. Od potencionálneho hitu je k prepadáku vždy len krôčik…
T3:WOTM sa skrátka nevydaril. Je to len akýsi nemastný – neslaný polotovar zabalený do prekrásnej krabice, z ktorej na hráča červeným očkom hľadí sám Arnie. Ide v prvom rade o krásnu ukážku výbornej marketingovej kampane (stačí si spomenúť na trailery k hre, ktoré predvádzali čosi, z čoho som v hre zazrel zhruba polovinu), tá však takmer okamžite po vypustení hry na trh praskla ako balón, a tak hráčom nezostáva nič iné, než prestať slintať nad myšlienkami o geniálnej 3D akcii zo sveta Terminátorov a radšej si opäť nostalgicky zaspomínať na nezabudnuteľnú klasiku Terminator: Future Shock. Z tematického hľadiska ostáva očividne neprekonaná.
0 komentárov