The Sims 3: Ambitions

Ďalším z datadiskov, ktoré sa patrí predstaviť všetkým milovníkom Simíkov je Ambitions, ktorý získal preklad Povolání snů – Povolanie snov. Opäť si budete môcť bohatým obsahom zväčšiť možnosti svojej pôvodnej hry. Tak ako ste si v základnej hry mohli len okrajovo zarábať peniažky v práci, môžete aj tentoraz.

Tentoraz však aj uvidíte svoje postavy priamo pri činnosti, budete môcť zdokonaľovať, vylepšovať a navrhovať. Kým sa hra nainštalovala ubehla len minútka. Necelých 3 GB veľký obsah môže mnohé ukrývať, tak som pred spustením bol celkom zvedavý, čo že objavím. Pri inštalácii datadisku The Sims 3 Ambitions sa využil konečne aj EA Downloader. Jednoduchá aplikácia funkciou podobnou ako je známy Steam mi umožnila si hru stiahnuť priamo do počítača. A následne hru nainštalovať. V tom prípade treba rátať s naozaj väčším priestorom na disku. Nič menej dnešný klasický priemer už s tým naozaj problém mať nebude.

Pre povolanie snov platí rovnaká nárokovosť na hardware ako na základnej hre. Grafika umožňuje totožné nastavenia grafiky a samozrejme, vaša postavička zostáva tou, ktorou bola počas normálneho života, teda počas hrania základnej hry The Sims 3. Inštaláciou viacerých datadiskov si z hry robíte bohatú ponuku rôznych doplnkov až by sa zdalo že ich kombinácia vie byť nezdravá. Nuž ale dosť bolo úvah a kecov, hra je nainštalovaná a spustená. Čo upúta ako prvé?

Hra hneď po spustení ponúka možnosť uloženia doterajšej hry. To pre prípad, aby ste si nepremazali niektoré kroky, ktoré nastanú v najbližšej chvíli. Zobrazí sa vám správa, že neďaleko vášho bydliska sú voľné parcely. Na tie môžete umiestniť niekoľko obchodov, ktoré sa na nich môžu objaviť. Keďže je hra premyslená a viem, že by prípadné zlé rozhodnutie mohlo uškodiť mojej postavičke, riešim skládku zámerne mimo mesta. Ani nemusím písať, že pri umiestnení skládky do obytnej štvrte by viacerí krčili nos a mali zlé nálady. Teda aspoň by som to čakal. Blízko domu Simíčky dávam kozmetický salóna zmiešaný obchod. Trochu ma zaskočilo dlhšie ukladanie po každom umiestnení každej budovy. Mesto sa stalo o niečo bohatšie. Pridali sa nové firmy, hasičský zbor s dobrým prístupom na cestu a spomínaná skládka ďalej od mesta. Pri nej vám svieti možnosť, že na nej môžu simíkovia nájsť množstvo vecí, ktoré iní už nepotrebujú a vám sa môžu hodiť. Tak uvidíme, čo si tam neskôr nájdem. Na prvý pohľad by sa zdalo, že výzorovo už nič nepribudlo, ale predsa množstvo noviniek. Najmä ak máte peniaze navyše a už ste pred tým v základnej hre niečo poinvestovali a predali, teraz si môžete dovoliť kúpiť ešte nejaké vylepšenia, ktoré poslúžia k pohodliu aj zdokonaleniu možností vášho sim-života. Takmer hneď na začiatku si moja postavička zažiadala práčku. K nej pribudlo ešte niekoľko ďalších vymožeností, sušiak, vešiak, čistá bielizeň, sušička (pri nej už nepotrebujete bielizeň vynášať na dvor a sušiť na sušiaku vonku) ale napríklad aj kôš na špinavú bielizeň. Aj keď noviniek by sme našli viacero, toto sú také zásadné, ktoré u mňa museli byť prvoradé. Tvrdohlavá simíčka si žiadala a aj som musel splniť. Novinkami však sú aj rôzne kusy nábytku a o po opatchovaní základnej hry by ste mali mať aj mierne zmeny v ponuke vyskakovacích bublín a ich vzhľadu. Práčku však považujte za nie veľmi dôležitú súčasť života. Špinavú bielizeň porozhadzovanú po vyzlečení po zemi spálne nájdete len ak práčku máte, ak nie, ani nebude čo prať a hre to nevadí.

Idem makať
Policajná stanica ponúka prácu detektíva. Celkom mi práca vyhovuje, bežne fungujete vo svojom živote, jete, spíte, venujete sa koníčkom a občas zazvoní mobil, že sa stala nejaká krádež, alebo si ma skrátka pre nejaký dôvod žiadajú. Vlastne kedykoľvek sa môže niečo prihodiť a na to tu budem ja. Niektoré prípady sú naozaj zábavné. Z počiatku máte možnosť spoznať, kde máte ísť, za kým a koho vypočuť. Sledovať môžete niekoľko miest. Aj to sledovanie vyzerá zábavne. Dva kríky v rukách, akože krovie. Kiež by s nimi toľko nemáchala postava, mohli by byť nenápadnejšie. Zábavné sú aj výsluchy ľudí. Jeden prípad je keď si malý chlapec zo mňa uťahoval, nalákal ma k policajtovi, ktorému bolo treba dať úplatok. A keď už sa zdalo, že je prípad vyriešený, nič nebolo vyriešené. Len naplánované ako zo mňa dostať prachy. Nuž ale pri výsluchoch môžete pritvrdiť, alebo ísť nežne. Na každého bude platiť niečo iné. Takže istotne bezhlavo klikať sa neopláca, treba aj voliť správne možnosti. Miestami hra bude pripomínať RPG, a to nie len v úlohe detektíva ale aj v iných profesiách.


Popri policajnej práci sa dá zarábať ešte mnohými inými spôsobmi. Ale to už isto mnohí poznajú, ryby nalovené v jazere sa dajú predávať v obchodoch. Schopnosti rybárčenia sa zdokonaľujú nie len čítaním kníh ale aj samozrejme praktickou praxou. Občas je zábavné sledovať tie aktuálne túžby a sny, ktoré pri rybárčení môžu byť zaujímavé počtom požadovaných rýb konrétnej váhy a druhu, pre zisk odmeny. Môžem oberať hrozno, rajčiny, zemiaky, rôzne plodiny. Vo všetkom sa dá zdokonaľovať. Môžete predať aj vlastné obrazy, čo je vecou už základnej hry, nič menej datadisk Povolanie snov prináša viacero drobností a vylepšení v rámci možností práce, zdokonaľovania a pritom nebrzdí vlastnosti iných datadiskov. Nuž ale vráťme sa k povolaniam zahrnutým v hre Povolanie snov.
Niekedy máte celkom neprehľadné, kde sa dá zamestnať a čo robiť. Tak ako doteraz, aj teraz je možné kliknutím na podnik alebo prevádzku využiť ponuku zamestnania. Môžete byť šialeným vedcom v laboratóriu, ktorý sa venuje výrobe prístrojov, alebo lekárom. Aj keď skúsil som prácu sestričky, nemáte dohľad do nemocnice. Môžete však ošetrovať iných, čo vie byť fajn. Ak sa vám zachcelo pomáhať svojmu okoliu ešte inak ako chytaním zločincov a liečiteľstvom, sú tu hasiči. Počas pracovnej doby si vás môžu zavolať k požiaru, k záchrane ľudí aj neľudí… Zamestnanie hasiča sa dokonca javí ako najpohodlnejšie, na centrále chladnička, hracia konzola, posilňovňa, kuchyňa aj spálňa. Na čo vôbec chodiť domov? Najmite si upratovačku, ktorá občas skontroluje dom a môžete byť telom aj dušou požiarnik zavretý celý týždeň v práci. Teda môžete ako môžete, samozrejme.


…nuž a ak vás omrzia zamestnania, ktoré sú bežné v našom klasickom živote, potom sa zahrajte na Ghostbusters, a teda krotiteľov duchov. Nemusíte sa zmáčať od slizu a meravieť od strachu, váš simík je predsa profesionál a vie sa ubrániť. Takéhoto pracovníka krotiteľa duchov si na počudovanie v malom mestečku zavolajú rodiny alebo miesta viac než len niekedy. Vašou úlohou bude duchov likvidovať, viac menej však jednoducho s pár klikmi, takže nič komplikované a časovo zdĺhavé na klikanie vás nečaká. Duchov potom môžete predávať vedeckému laboratóriu na pokusy. Majú rôzne hodnoty a môže ísť celkom o dobrý biznis, ak ich máte na predaj naozaj veľa. Rovnako tak aj pri iných činnostiach, ostatne ako v celom The Sims 3 nemáte nič priveľmi zložité, pokiaľ svoju postavičku poznáte a hráte s chuťou a v pohode.


Svoje okolie môžete meniť. Pribudlo mu niečo rozlohy, nová pláž a o niečo viac budov. Ak sa zamestnáte ako architekt, môžete začať malými zákazkami v meste. Človek si vás môže zavolať na prestavbu domu, na návrh interiéru, získať pritom môžete obmedzené prostriedky, alebo tučné konto, kde dom zákazníkovi pretvoríte podľa svojej chuti. Samozrejme zákazník vám do toho môže kecať, alebo stanoviť podmienky toho, čo doma chce. Nesplníte ich, zákazník bude nespokojný. Na počudovanie však v jednom mojom prípade sa zákazník potešil mojej iniciatíve zmeniť pôvodné plány podľa seba. Iným sa však vaša práca unikajúca predstave pána domáceho páčiť už nemusí. Nepochybujem, že mnohé ženy siahnu po práci stylistu v kaderníckom a tetovacom salóne. Aj tam sa dajú robiť s ľuďmi divy. A tých môžete zámerne hnevať a baviť sa na tom, prípadne im reálne pomáhať docieliť ich vytúžený vzhľad.


the-sims-3-ambitions-screen-02


Plusy +

– viacero zamestnaní, ktoré sú premyslené, a v každom je možné sa zdokonaľovať a rozvíjať
– naplno funguje využívanie obsahu všetkých datadiskov a vlastností pôvodnej postavy pred inštaláciou Povolania snov.
– Ste neustále medzi ľuďmi a zažívate príhody zábavné, aj keď po čase jednotvárne
– Hra pridáva aj niekoľko detailov, možností stavby, doplnkov a podobne


Mínusy –

– v hre sa ťažko zameriava na jedno zamestnanie, pozornosť odláka vždy nejaká iná zaujímavosť a pritom všetkom sa zdá, akoby simík nič iné nerobil len pracoval. Ale o tom to je, byť zameraný tentoraz viac na prácu a činnosť. V základnej hre stačilo zájsť do práce a po pár hodinách vyjsť, zároveň mať nastavené, či sa treba šéfovi vtierať do zadku alebo sa zamerať na zavádzanie noviniek… samozrejme záležiac od druhu práce. Tu však je už nutné venovať viac pozornosti tomu, čo postavička robí. Sme totiž v datadisku Povolanie snov. Takže ide o zaberák na čas. Najmä ak sa vám nedarí dosiahnuť jeden cieľ a ten váš simík už chce spať, jesť aj sa umyť, musíte vec (pokiaľ to je možné) odložiť na inokedy.

Hodnotenie: 92%

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.