Torchlight

Mestečko Torchlight je široko-ďaleko známe svojimi hlbokými Emberovými baňami . Odkedy sa však zaplnili najrôznejšími podzemnými príšerami, baníci prišli o prácu, mestečko začalo upadať a všetci žijú v strachu a neistote o svoju budúcnosť. A presne to je šanca pre nás, starých dobrodruhov ,pekne sa nabaliť, vylepšiť si inventár novými kúskami zbraní a zbroje, rozbiť držku pár netvorom a ešte sa stať aj miestnymi hrdinami…

Výrobca: Runic Games
Distribútor: JoWood Entertainment
Dátum vydania v EU: 9. apríl 2010
Žáner: akčné RPG
ESRB rating: T (mládež 16+)
Webstránka: http://www.torchlightgame.com
Minimálne požiadavky: Windows XP alebo vyššie, x86-kompatibilný procesor 800MHz, 512MB RAM, 400MB miesta na disku, 64MB grafickú kartu kompatibilnú s DirectX

Pri príležitosti vydania oficiálnej českej lokalizácie tejto akčnej hry na hrdinov som mal možnosť vyskúšať si tento titul na ostro a musím bez okolkov povedať, že ma zaujala a po dlhom, veľmi dlhom čase som hral hru s prekladom. 🙂 Ale nebudem predbiehať…

Ako v každom správnom RPG, aj tu si na začiatku hry vyberáte hlavného hrdinu podľa svojho gusta. V Torchlight máme na výber tri postavy – Ničiteľ (potulný bojovník pomáhajúci ľuďom v núdzi), Hubiteľka (nazval by som ju ženskou Zaklínačkou, nakoľko chodí po svete a za peniaze ľudí zbavuje príšer a iných problémov) a triedu magických povolaní zastupuje Alchymista. Každá z postáv má niekoľko unikátnych schopností a odlišný spôsob boja, preto je dôležité zvoliť si už na začiatku postavu, ktorá vám vyhovuje. Príjemným prekvapením bola možnosť vybrať si zvieracieho spoločníka – mačku, alebo psa. Moja voľba pre tento deň padla na Alchymystu a cicu, z ktorej sa nakoniec vykľul dravý rys nemilosrdne trhajúci mojich nepriateľov na kusy. Ale zase predbieham… K výberu snáď už iba dodám, že ma veľmi potešili rozličné pohnútky všetkých troch hrdinov, kvôli ktorým sa ocitli v meste a rozhodli sa miestnym obyvateľom pomôcť.

Môj príchod do mestečka Torchlight, alebo ako my preložení hovoríme – Loučovice – bol tichý a nenápadný. Bez fanfár a ovácií ma privítal starý alchymysta a bez dlhých rečí mi zveril moju prvú úlohu – priniesť mu z podzemia kus netradičného emberu. Ešte skôr, ako som zamieril k vchodu do baní, ma však upútala rozčerená hladina jazierka. Stačilo mi na ňu jediný krát kliknúť a už mal môj nádejný alchymista v rukách udicu a snažil sa z vody vytiahnuť svoj prvý úlovok. Bola to ryba ako sa patrí a hoci som ešte netušil na čo slúži, bol som ňou tak nadšený že nasledujúcich 10 minút som ťahal úlovky jeden za druhým, až kým sa mi časť inventára určená na vodné živočíchy celkom nezapratala.

Loučovice
Mesto Torchlight je jediná časť v hre, kedy ste na zemskom povrchu, hoci svojou temnou atmosférou nie je o nič prítulnejšie, ako podzemné komnaty rozkladajúce sa pod ním. Okrem pobiehajúcich baníkov bez práce tu nájdeme všetko čo potrebujeme – kováča (zbrane a zbroj), čarodejku (kúzla, magické nápoje a doplnky), alchymistu (transmutácia a očarovávanie predmetov), miestneho barda a dvoch smiešnych trpaslíkov, ktorí neskôr zohrajú celkom dôležitú úlohu pri vylepšovaní vašich zbraní.

V meste sa zároveň všetko začína – stretávate sa s tajomnou čarodejkou Syl, ktorá vás prosí o pomoc pre svojho druha, ktorý sa v zápale boja vydal prenasledovať háveď z baní späť do jej podzemného brlohu. My, ako dobrosrdeční a po sláve hladní čobyhrdinovia samozrejme nedokážeme žene povedať nie a vstupujeme do podzemia…

Príbeh
Príbeh v skratke pojednáva o nákaze, ktorá postihla emberovú rudu, ktorá sa v Loučovicích ťaží a kvôli ktorej prišli poctiví baníci o prácu. Ako postupujete čoraz hlbšie do podzemia, dozvedáte sa, že nákazu má na svedomí temný démon zakliaty v srdci hory, ktorý po tisícročia čakal na svoju príležitosť znova sa vrátiť na povrch a spustošiť všetko živé. Vaša úloha je teda jasná a tak sledujete stopy majstra Alrika – starého alchymistu, ktorého jasný úsudok zahmlila démonova temná nákaza a celkom ho pretiahla na svoju stranu.

Questy
S tými si autori ťažkú hlavu nerobili. Okrem hlavných úloh sledujúcich dejovú líniu, máte k dispozícii ešte tri druhy questov. Prvým typom je séria Pro slávu a čest. Zadáva vám ju miestny mechanický bard, ktorý sa rozhodol oslavnými básňami zvečniť vaše hrdinstvá. Aby tak mohol urobiť, potrebuje aby ste zabíjali jednotlivé príšery s rôznymi menami, za čo sa vám dostane patričnej odmeny. Alchymista na okraji mesta od vás zase neustále vyžaduje, aby ste mu postupne prinášali rôzne netradičné druhy emberu, ktoré postrebuje na svoje štúdium. Tak ako bard, aj on je ochotný vám vašu námahu zaplatiť. Posledným druhom je séria, ktorú som pracovne nazval Vykrádači hrobov. Miestny fiškus totiž od vás vymámi knihu, z ktorej vždy vyčíta polohu nejakého vzácneho artefaktu, otvorí vám portál a vašou úlohou je ísť dnu, pobiť čo vám príde do cesty, nájsť artefakt a vrátiť sa späť, len aby ho dotyčný mohol ďalej predať a o zisk sa spolu s vami rozdeliť. Toľko úlohy – ako som písal v úvode – veľa sa s nimi autori nezapodievali, čo je škoda.

Herný systém, kúzla a zručnosti
Prítomnosť pánov Maxa a Ericha Schaeferovcov (spoluautori klasiky Diablo a Diablo 2) pri vývoji je neodškriepiteľná a jasná už od začiatku. Torchlight čerpá od svojich rohatých bratov všetko dobré a pridáva k tomu niečo navyše, čím posúva žáner a možnosti akčných RPG opäť niekam inam. Nemá význam popisovať systém „čo klik to sek“, hráči Diabla a podobných akčných RPG sú s ním naplno oboznámení. Výhodou je spodná lišta s kúzlami (ako vo World of Warcraft), kde si pohodlne umiestnite ikonky najpoužívanejších kúziel, ktoré v prípade potreby dokážete rýchlo a efektívne použiť. Rovnako sa tu stretávame so starým známym delením zbraní a zbroje na obyčajné, magické, unikátne a setové (kedy viac častí spoločne tvorí set a pridáva nositeľovi extra magické vlastnosti), ale aj možnosť transmutovať malé úlomky rôznych druhov emberu do väčších a tie do ešte väčších, čím znásobíte ich silu a možnosť vkladať ich do štrbín v zbroji či zbraniach.

Každý hrdina má niekoľko unikátnych a niekoľko spoločných zručností, do ktorých môžete investovať svoje bojom a plnením zadaných úloh získané bodíky. Zatiaľ čo pri rozdeľovaní bodov medzi silu, obratnosť, mágiu a obranu nie je až taká náročná úloha, pri zručnostiach je nad čím uvažovať. Milo ma prekvapila možnosť zvyšovať si bodmi šancu na nájdenie zlata, magických predmetov alebo pre vyššie získavanie skúseností a dokonca som kde-tu postrehol zručnosti podobné tým z Diabla 2. Pri mojom dobrodružstve som sa sústredil hlavne na omamnú mágiu a vyvolávanie pomocníkov, takže zatiaľ čo oni vykonávali špinavú robotu, ja som mohol v pokoji obdivovať okolie a prehrabávať sa v halde vecí, ktoré zo zabitých nepriateľov padali. A keď som zistil, že peniaze zbiera moja postavička automaticky vždy, keď sa dostane do ich blízkosti a nemusím každú chvíľu klikať na zem ako pomätený… kiežby to Schaeferovcov napadlo už pri ich prvých projektoch.

Ako som spomínal, milé domáce zvieratko sa skutočne ukázalo ako neľútostný zabiják a výraznou mierou pomáha svojmu majiteľovi v krušných chvíľach. Leveluje sa spolu s vami a čo je úplne skvelé, disponuje vlastným inventárom. Dokáže nosiť prstene a náhrdelník, dokonca sa dokáže naučiť dva kúzla a v boji ich obratne využívať! Rozsiahly inventár sa hodí, keď potrebujete uskladniť hodnotné veci, ktoré nechcete používať a vďaka jednému nenápadnému zelenému tlačidlu môžete kedykoľvek počas návštevy podzemia poslať svojho chlpatého spoločníka späť do mesta, aby všetky tie haraburdy predal a vrátil sa k vám s kopou peňazí. Pripomínalo mi to trochu jeden diel zo seriálu Komisár Rex, kedy hlavná hrdinka poslala Rexa cez pol mesta po narodeninovú tortu pre jeho pána, ale to je už iný príbeh. Za zmienku ešte stojí možnosť nakŕmiť zvieratko niektorou z množstva rýb, ktoré môžete uloviť a po jeho konzumácii sa zmení na príslušnú bytosť so všetkými jej výhodami, ale aj nevýhodami. Je rozumné mať vždy po ruke aspoň niekoľko druhov rýb a pri ťažších súperoch s rôznymi odolnosťami využiť ich slabiny vo váš prospech.

Hudba
Už prvé tóny hudobného podmazu pri vstupe do mesta vám pripomenú starý dobrý Tristram. Ak bažíte po nových veciach, možnože vám hudba nebude veľmi ladiť s kreslenou grafikou hry, ale ja ako milovník Diabla som si ju užíval plnými dúškami a pomalá, ťahavá melódia sa k strachom ochromenému mestečku dokonale hodí. Po vstupe do podzemia som ju ale vždy prehliadol, nakoľko ju prerušovali zvuky boja a výkriky skapínajúcich príšer.

Grafické spracovanie
Grafika ma spočiatku dosť vystrašila – čakal som detskú RPG verziu Warcraft 3, avšak všetka tá farebnosť a hranaté tvarovanie mi už onedlho pripadali úplne normálne a dokonca som si začal užívať okolité podzemné scenérie, tak rozdielne oproti temným prepracovaným interiérom, na ktoré som si v poslednom čase tak zvykol. Príjemná zmena. Navyše od hry s tak nízkymi nárokmi na hardvér nemôžeme očakávať realistickú grafiku á la Alan Wake.

Jedinú nevýhodu tejto grafiky vidím v tom, že pokiaľ ju uvidia deti, po krátkej chvíli sa začnú dožadovať myši, aby si tú peknú hru mohli vyskúšať tiež. Ona však nie je pekná – je temná a plná zabíjania príšer a musíte tu správne a na čas kombinovať rôzne druhy kúziel a útokov, piť magické lektvary a udržiavať nažive svojich pomocníkov – vôbec to nie je to hra pre malých. Ale vysvetlite to sedemročnému bratrancovi…

Pár slov na záver
Sám som bol na pochybách, či v tomto článku odhaliť všetky chuťovky, ktorými Torchlight disponuje, napokon som však túto myšlienku zavrhol, pretože by ste sa tak nemali na čo tešiť a čo odhaľovať. Na záver už iba zhrniem, že príbeh vás prevedie dokopy tridsiatimi piatimi podzemnými úrovňami, pričom po dohraní sa vám uvoľní vchod do kobky, ktorá je – podľa slov internetových fanúšikov hry – nekonečná. A aby ste tam nepobiehali iba tak, aj tu budete musieť (ak prijmete dané úlohy) hľadať unikátne artefakty a zabíjať vybrané príšery za odmenu. Veru, v Loučovicích sa kynožiteľ monštier ani chvíľu nenudí a oddýchnuť si môže hádam iba pri rybačke…

Plusy
+ je to ako Diablo
+ oproti iným akčným RPG má veľa zaujímavých vychytávok, na ktoré sme roky čakali
+ po dohraní príbehovej línie môžete pokračovať v hre v podstate do nekonečna
+ hudba
+ kompletná CZ lokalizácia

Mínusy
– je to ako Diablo
– malá rozmanitosť questov
– neobsahuje možnosť hry viacerých hráčov

Celkové hodnotenie: 70%
Priaznivci akčných RPG, ktorí vo svojich obľúbených hrách už poznajú každú textúru a obhrýzajú káble na myši od napätia z príchodu Diablo III, by určite nemali vynechať tento titul a spríjemniť si čakanie týmto zaujímavým kúskom. Navyše, keď už tomu môže každý perfektne rozumieť…

 

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.