UberSoldier (Shood)

Predpokladám, že mnohí z vás hru UberSoldier nepoznajú. Nečudujem sa, Vaša neznalosť má hneď niekoľko dôvodov. Tak teda, v prvom rade sa jedná o budget, čiže o hru s nižšími ambíciami a takisto s nižšou cenou, s čím súvisí aj slabá marketingová stránka hry. Nebyť demoverzie, tak o tejto hre nevie nik. Stoja za ňou vývojári z Ruského vývojárskeho štúdia Burut, ktorý sa nemajú čím chváliť, pretože ich posledná hra Kreed nebola nijak kvalitná a zábavná, práve naopak.

Autor recenzie: Shood
Výrobca: Burut
Vydavateľ: CDV
Typ hry: FPS
Min. požiadavky: 2400 MHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Dop. požiadavky: 3200 MHz, 1024 MB RAM, 256 MB GFX

Popis:
Predpokladám, že mnohí z vás hru UberSoldier nepoznajú. Nečudujem sa, Vaša neznalosť má hneď niekoľko dôvodov. Tak teda, v prvom rade sa jedná o budget, čiže o hru s nižšími ambíciami a takisto s nižšou cenou, s čím súvisí aj slabá marketingová stránka hry. Nebyť demoverzie, tak o tejto hre nevie nik. Stoja za ňou vývojári z Ruského vývojárskeho štúdia Burut, ktorý sa nemajú čím chváliť, pretože ich posledná hra Kreed nebola nijak kvalitná a zábavná, práve naopak. Čo sa teda dá čakať od ich nového projektu UberSoldier? Hlavne to, že sa bude jednať o úplne nudnú, neoriginálnu a nezábavnú hru, a ak mám pravdu povedať, niečo podobné som čakal aj ja. NIE, nič také sa nedeje, a UberSoldier vás pohltí už od začiatku a nedovolí vám oddýchnuť si, až kým nezhliadnete závarečné titulky. Ako sa to ruským vývojárom podarilo, sa dozviete z tejto recenzie.
Demo tejto hry ešte nieslo názov ÜberSoldier, v plnej verzii sa autori u s dvoma bodkami rozhodli zameniť za klasické u. Krátke posedenie s internetom vám prezradí význam názvu tejto hry. Najviac sa podobá nemeckému slovu übermensh, čo znamená akýsi nadčlovek, a zo spojením anglického slova soldier je preklad názvu hry jasný: Nadvojak. To priamo súvisí s príbehom hry. Tá vás postaví do úlohy nacistického vojaka Karla Stolza, ktorý je radový vojak jednotky operujúcej na francúzskom území. Jedného upršaného dňa roku 1944 sa spolu s jednotkou vezú na korbe nákladného auta a bavia sa o všeličom možnom, ale hlavne o páde tretej ríše.

Keď tu zrazu z ničoho nič sa vynoria ruskí vojaci, a začína sa krvavá prestrelka plná projektilov a výbuchov. V tomto zmätku narazí nákladiak vezúci aj Karla do stromu, pričom vybuchne a Karol umiera, a to ste si zaňho ani nezahrali!! Nezúfajte, ako je to u hier z nemeckého prostredia počas druhej svetovej vojny bežné, stretávame sa tu s nadprirodzenými silami, respektíve pokusmi nacistov. Generál Ernst Schafer je hlavným šéfom nadprirodzeného vývoja vecí a pre svoj projekt T-9 s krycím menom UberSoldier potrebuje pokusných králikov, pričom jedným z nich je aj Karol. Ocitáme sa v Tibete, kde by sa do Karlovho nebohého tela mal vrátiť život, pričom Karl bude poslúchať iba osobu, ktorú po jeho návrate medzi živých uvidí ako prvú. Tou osobou je odbojárka Mária, takže Karol sa pridáva k odbojárom a čaká ho strastiplná cesta za slobodou. Toľko obsah úvodného intra. Príbeh nie je nijak extra originálny, no ako kulisa k zbesilej hrateľnosti bohato postačuje.
Ako ste už iste pochopili, UberSoldier je zasadený do prostredia druhej svetovej vojny, no skrýva v sebe totálne perfektnú hrateľnosť, miestami hraničiacu so zbesilosťou, čo je na hru z tohoto prostredia viac než prekvapujúce. Ako náhle sa ocitnete na začiatku jednej z dvanástich misií a dostanete do rúk jednu z perfektne spracovaných dobových zbraní, začína sa dlhotrvajúca zábava. Neocitnete sa síce vo veľkých epických bitkách typických pre väčšinu ostatných hier situovaných do prostredia druhej svetovej vojny, práve naopak. Hra vás zavedie do úplne nových lokácií typu psychiatrická liečebňa, väzenský komplex, rozsiahle undergroundové priestory či ponorková základňa, pričom na orientáciu v týchto často spletitých priestoroch slúži malý radar v rohu obrazovky, ktorý síce je strohý, no na druhej strane veľmi informačný a užitočný. A nemyslite si, že sa týmto všetkým prekúsate sami, práve naopak. Zo začiatku takmer každej misie máte k dispozícií aspoň jedného parťáka, ktorý však časom zmizne a na všetko ste sólo. V misii, kde navštívite väzenský komplex, sú s vami dokonca desiatky pomocnikov, no tak rýchlo, ako prišli, tak rýchlo sa aj vyparia. Misie sú veľmi rôznorodé, raz ste v úzkej chodbičke či v útulnej izbičke, a náhle na to sa ocitnete na stredne velkej ulici plnej nepriateľského odporu. Nepriatelia sú pomerne inteligentní, dá sa povedať, že AI je tu na veľmi vysokej úrovni a pri likvidácii nepriateľov je do hry nutné zapojiť aj mozgové bunky, čo je veľmi dobré. Na najnižšej úrovni obtiažnosti je to ešte v pohodičke, no už pri strednej sa poriadne zapotíte, pretože nepriatelia vám zadarmo nič nedarujú. Pochvalu si zaslúži aj dĺžka hernej doby.

Pri najnižšej obtiažnosti vám prejdenie hry zaberie zhruba 15 hodín, no na strednej je to podstatne viac, okolo 20 až 25 hodín, čo je na First Person Shooter poriadne dlhá doba!! A k likvidácii vojakov a výsledkov experimentálnych experimentoch na ľuďoch máte k dispozícii poriadne nabitý arzenál. Z bežných zbraní za zmienku stoja napríklad MP40, MG42 či panzerfaust. Zaloviť v radoch nepriateľa si budete môcť aj s niekoľkými zbraňami špeciálnymi ako napríklad StG-44 či úplne maximálne skvelý plameňomet, ktorý je v hre vidieť málo, no keď sa vám dostane do rúk, neunikne ani voška. Všetky zbrane sú verne spracované a perfektne ozvučené. Navyše, UberSoldier vám ako jedna z mála hier dáva pocítiť, že v ruke držíte kus strieľajúcej hmoty, a v každom výstrele je cítiť energiu, akési uspokojenie zo streľby, no proste paráda. Hlavný hrdina však so sebou nemá ani nákladiak, ani fúrik, takže si nemyslite, že so sebou vezmete 4 pištole, 6 samopaľov, k tomu ešte desať granátov a jeden raketomet, tak to v žiadnom prípade. U seba môžete mať nôž, jednu pištoľ, samopaľ a jednu ťažkú zbraň a odstreľovačku. Je to celkom realistické a núti vás to aspoň sem-tam porozmýšľať. So zbraňami súvisí aj jeden veľmi milý herný bonus. Ak sa vám napríklad podarí zavesiť headshota, poprípade sa vám podarí niekoho zabiť nožom, v rohu obrazovky sa objaví akýsi časový limit. Ak sa vám podarí do tohoto časového limitu eliminovať určitý počet nacistov, tak sa vám natrvalo zvýši buď život, alebo výdrž špeciálneho štítu, ktorému sa podrobnejšie povenujem o malú chvíľočku. Je to skvelý nápad a podporuje to už-aj-tak-dosť-zbesilú hrateľnosť. Zastrieľať si budete môcť aj napríklad s protileteckým kanónom 80mm, ktorý je perfektne účinný nielen na vojakov. V jednej misii dokonca zasadnete za kormidlo ponorky, ktorú budete musieť ochrániť pred ostatnými loďami ( šalva torpéd ich rýchlo zaženie) a pred nemeckou leteckou jednotkou ( doporučujem protiletecký kanón va vrchu ponorky).

Keďže hlavný hrdina Karol mal už dávno voňať fialky od spodu, no túto krásnu predstavu mu ,,vedcovia“ zatrhli, a priviedli ho späť k životu, neobišlo sa to bez komplikácií, ako inak. Karol pri tomto rituáli získal do vienka nadprirodzené schopnosti, medzi ktoré patrí aj už zmieňovaný štít. Po aktivácií štítu jednou klávesou sa okolo vás vytvorí modrá pologuľa, ktorá vám neraz zachráni život. Nielenže je efektná, dokáže aj zastaviť všetky letiace guľky, či už vaše, alebo nepriateľske, pričom každá guľka ho trochu vybije. Ak máte v zásobníku ešte dostatok energie, tak môžete vystreliť všetky guľky jedným smerom a tak zlikvidovať celú nepriateľskú jednotku. Alebo môžete jednoducho prísť aj so zapnutým štítom k nepriateľovi, a guľky v pologoli ho zabijú. Nuž, nedoceniteľný pomocník. Mimochodom, energiu doňho doplníte likvidáciou nepriateľov, čo mi veľmi pripomína skvelý bullet-time z Maxa Paynea.
Na UberSoldier je však úplne najlepší štýl hrateľnosti. UberSoldier si vie udržať hráčovu pozornosť, čím to je? Tak predovšetkým tým, že všetky vyššie spomenuté veci perfektne zapadajú do veľmi stabilného celku, ktorý je skutočne veľmi podobný perfektnej hre F.E.A.R., hlavne čo sa týka zbesilého tempa hrania. Všade lietajú náboje, kopec nepriateľov a sem-tam i priateľov, samé pokrikovanie, rafinovane podstrčené výbušné sudy alebo iné vybuchujúce predmety, ktoré po spŕške nábojov vyhodia do vzduchu okolité objekty, perfektné výbuchy atď. To všetko sa začne prvou hernou minútou a neopustí to váš monitor až kým neuvidíte čiernu obrazovku s menami vývojárov. Tak toto milí hráči a milé hráčky musíte vyskúšať, teda za predpokladu, že chcete zažiť skutočnú zábavu.
UberSoldier však obsahuje jednu obrovskú a neodpustiteľnú chybu. A tou je CHÝBAJÚCI MULTIPLAYER, to snáď ani vývojári z BURTU nemôžu myslieť vážne. Keď si predstavím tú zbesilú akciu so živými hráčmi a hráčakmi, idem sa rozplývať, no táto moja predstava mi nebola splnená, škoda, obrovská škoda.

Audiovizuálne spracovanie je rozpolčené. Na jednej strane sa môže UberSoldier chváliť perfektným technickým spracovaním, no na strane druhej stoja zvuky stojace za prd. Grafická stránka hry je úžasná. Tu si vývojári dali záležať na každučkom malom detaile. Textúri majú obrovské rozlíšenie, mapy sú perfektne a do detailu spracované, postavy nádherné, výbuchy monumentálne… a to všetko v pohybe!! Ak máte úplne najviac namakaný stroj, tak si hranie budete užívať dvojnásobne, pretože grafická stránka nemá konkurenciu, teda možno áno, má, a je v takých hitoch, ako je práve F.E.A.R., a to je úžasná vizitka, čo poviete? Na druhú stranu, HW nároky sú pekelné, mne to sekalo v rozlíšení 540*438 ( tak nejako), takže kúpa nového stroja je nevyhnutnosťou. Zvuková stránka je už omnoho slabšia. Dabing je mizerný, a hudobná stopa obsahuje až jednu zvukovú linku, ktorú môžete vypnúť. A nie je nič jednoduchšie, ako pustiť si ku hraniu nejakú tvrdú muzičku, osobne odporúčam skupinu SYSTEM OF A DOWN, najlepšie albumy Steal this album a Toxicity. Tak táto hudba vám perfektne dotvorí atmosféru a ženie vás dopredu, teda za predpokladu, že si ju pustíte. Za zmienku stoja snáď zvukové efekty výbuchov a zbraní, ktoré sú celkom obstojné.
Z malého a neznámeho vajíčka sa nám vyliahlo nádherné vtáča, navyše za budgetovú cenu. Ak teda máte radi zbesilú akciu plnú perfektných zbraní, výbuchov a máte radi nadprirodzenosť, a to všetko v nádhernom grafickom kabátiku, tak u vás UberSoldier nesmie chýbať. Jednoznačne doporučujem. Hra je teda hodná: 90 %

Plusy a mínusy
+ perfektné zbrane
+ úžasný bonusový systém
+ pologuľový štít
+ zbesilá hrateľnosť
+ kopec výbuchov, projektilov a akcie v každej sekunde hrania
+ slušné misie a perfektné herné prostredie
+ nádherná grafika

 

-HW náročnosť je extrémna
– Chýbajúci multiplayer
– slabý dabing a hudba

 

Online kníhkupectvo BUX.sk