Warhammer 40 000: Dawn of War 2

Ak by ste mali vymenovať 5 najhranejších multiplayerových stratégii aké by to boli? Určite by ste si spomenuli na Starcraft (aj 11 rokov po vydaní skvelá vec), Warcraft III, potom Age of Empires 2 a 3 a konečne Warhammer 40 000: Dawn of War. Pár mesiacov po vydaním mal Dawn of War takú silnú multiplayerovú komunitu, že Relic zmenili svoje plány a namiesto jedného datadisku dali hre hneď tri datadisky a predaj stúpal do miliónov. Ďalším logickým krokom boli vytvoriť plnohodnotný druhý diel.

Warhammer 40k Dawn of War 2
Výrobca: Relic Entertainment
Vydavateľ: THQ
Zem Výroby: Kanada
Typ hry: realtime stratégia s RPG prvkami
Požiadavky: dual core 2,4 Ghz, 2 GB RAM, 256 MB GFX, 5,5 GB voľného miesta
Web: www.dawnofwar2.com

Kapitán Angelos: Ticho! Ukľudnite sa prosím vás! Toto má byť mierová konferencia.
Seržant Tarkus: Moji chlapi sú kľudný ako lístok v bezvetrí kapitán. (hovorí seržant a ukazuje na rotu Blood Ravens za svojim chrbtom) To hovorte tým beštiám aby sa ukľudnili.
Indrael: Ako sa opovažuješ nazvať najmocnejšiu rasu v galaxii, Eldarov beštiami, človek? V mene Archy zaplatíš za toto rúhanie!
Tarkus: Nemyslel som vás, ale tých zelenokožcov.
Střevohřyz: Zabijem! Rohryziem! Rozpáram! Poď si po kúsok mňa a dostaneš celý! Waaagh! (ork zahromžil päsťou)
Angelos: Sakra držte papule! (vystrelil so svojho boltera do vzduchu čím spôsobil dieru v strope a okamžité ticho) Ako všetci viete pred pár mesiacmi Blood Ravens bojovali v systéme Aurelia so Střevohřyzovým orčími hordami. To čo máte za mená, orkovia? No nič. Po pár vyhraných bojoch seržant Tarkus prišiel na to, že orkov podporujú eldari tu prítomnej čarodejnice Indrael, aby zaistili zničenie najväčšej hrozby pre nás všetkých Tyranidov. Táto mimozemská rasa putuje v gigantických úloch z planéty na planétu, kde požiera všetko živé, čím produkuje nové a nové roje týchto odporných beštií. Tyranidia žijú v rojoch a majú spoločnú kolektívnu myseľ. Nikdy sme nečelili takej hrozbe. Preto som zvolal túto konferenciu, aby sme prediskutovali ako sa s nimi vysporiadať. Spoločne.

  dawn-of-war-2-01-screen

Tarkus: Naši technici sa už o to postarali, pane. Vyvinuli sme bojovú simuláciu, v ktorej budú môcť naše vojská na vlastnej koži zažiť aké to je postaviť sa nekonečným rojom Tyranidov. Vojaci v nej môžu ovládať pár vesmírnych mariňákov v RPG/RTS stratégii. Dohromady majú vojaci pod kontrolou šesť družstiev. Komandéra s veliacimi schopnosťami a možnosťou z neho vytvoriť bijca na boj z blízka, či na diaľku, potom moje družstva, teda seržanta Tarkusa, my sme taktickí mariňáci, takže máme granáty a klasické automatické samopali, či plameňomety a môžeme používať nepremožiteľné brnenie terminátorov. Samozrejme je tu aj Cyrus a jeho prieskumné družstvo, tí sú najlepší na infiltráciu, môžu sa zamaskovať, ukladať bomby, míny a využívať sniperskú pušku. Seržant Avitus má pod palcov družstvo devastátorov s ťažkými boltermi, tak môžu pokryť oblasť nepretržitou spŕškou striel, ktorá potlačí akýkoľvek odpor a ako jediní môžu používať raketomety. Thaddeus velí útočnému družstvu, sú skvelí bojovníci na blízko s motorovými mečmi a ich jetpacky umožňujú drtivý dopad, keď dopadnú na zem, všetkých nepriateľov v okolí to vyhodí do vzduchu a omráči. Nakoniec kapitán Thule na pokraji smrti sídli v mocnom bojovom stroji Dreadnought, ktorý svojimi päsťami rozdrví každú budovu a prekážku v ceste.
Indrael: Áno, Tarkus nám poskytol niekoľko kópii tejto vojenskej simulácie a všetci velitelia jednotiek majú niekoľko slotov na vybavenie. Zbrane, brnenie, podporné predmety, lekárničky, granáty… skoro to vyzerá ako ešte jednoduchšie Diablo. Takisto sa jednotlivým družstvám zvyšuje úroveň a prerozdeľujú skúsenostné body do 4 oblastí – sila, streľba, zdravie, energia. Zvyšovaním jednotlivých atribútov získavajú družstvá nové schopnosti a kým na prvom leveli nevedia mnoho na dvadsiatom si so správnym vybavením a dobre rozdelenými skúsenostnými bodmi poradia s akoukoľvek presilou.
Angelos pozorne počúva a začína sa mu táto vojenská simulácia pozdávať.

Tarkus: Na troch planétach po štyri územia (dokopy teda dvanásť území) potom vojak v simulácii vyšle družstvo na územie, kde sa začne skutočná vojna. Väčšinou je pred neho postavená úloha zlikvidovať nepriateľského veliteľa, či zničiť všetky budovy nepriateľov a občas úbraniť dôležitú svätyňu či továreň. Je vysadení na druhom konci mapy a so svojími jednotkami sa musí prebojovať na druhý koniec ku svojmu cieľu (a ten potom zlikvidovať). Namá k dispozícii vôbec žiadne budovy, ako v prvom diely simulácie, len pár družstiev mariňákov a tí musia na túto úlohu stačiť.
Střevohřyz: Orkovia nemať túto hru radi! My išla a kričal sme waaahg! A strieľal na všecicko v okolie a hneď nás zlikvidovala. Všade krf a střeváá. Waaagh!
Tarkus: Ten zelenokožec určite skúšal taktiku nahrnúť všetky jednotky do boja a strieľať čo to dá, ale takto naša simulácia nefunguje. Každá mapa je doslova posiata prekážkami, zákopmi a budova, za ktoré sa musia jednotky kryť, aby prežili nápor nepriateľov, ktorých je zvyčajne tak 30 násobne viac. Vojak musí umiestniť družstvo devastátorov za kamenný plot odkiaľ kropia nepriateľa z bolterov, zo zabarikádovanej budovy do nich strieľa Cyrus a keď už sú potlačení a ich morálka klesla vskočí medzi nich Thaddeus a rozseká ich na kúsky. Vojak musí premýšľať strategicky a dalo by sa označiť našu simuláciu za RPG ťahovú realtime stratégiu.

Indrael: Zabudli ste povedať, že hlavnú kampaň tej vašej simulácie možno hrať iba za vesmírnych mariňákov. My by sme si tiež zaslúžili vlastnú kampaň a takisto aj orkovia. Takto musia naši vojaci bojovať ako Blood Ravens proti orkom, Tyranidom a svojim vlastným eldarov. Nehoráznosť. Šesť príbehových misii nás tiež neuspokojili. Áno, môžete namietať, že kampaň má okolo 50 misii, ale väčšinou sú to tie misie ísť z jedného rohu mapy na druhý a tam niekoho zabiť, či obraňovať svätyňu pred stále istými vlnami nájazdníkov a jedine tých šesť misii ponúka niečo viac ako hlúpu rutinu a to nestačí. Prvé hodiny si naši vojaci simuláciu pochvaľovali, ale neskôr sa začali nudiť.

 

Střevohřyz: Já mám rád zábavu. Chcem zábavu. Rozsekať, strieľať, ratatata.
Tarkus: Naši technici sa primárne nezaoberali kampaňou, tak ako tomu bolo v prvom diely simulácie, ale sústredili svoju snahu na bitky viacerých vojakov naraz. Cez službu Windows Live sa môže prepojiť až osem vojakov naraz a bojovať v jednej mape. To bolo vždy hlavným lákadlom našej simulácie, aby si vojaci vyskúšali aké to je bojovať proti živému protivníkovi. Postupne aktualizujeme výber máp na bitky viacerých vojakov a pridávame stále nové. Tu už si vojaci môžu vyskúšať nielen hru za Blood Ravens, ale dostanú pod ruky Tyranidov a môžu ovládať ich roje. Tyranidský spôsob boja je založený na desiatkach skupín malých a slabých jednotiek, ktoré s podporou silnejšich hmyzákov získavajú zabijácke schopnosti a ich ovládanie nie je jednoduché, no na bojisku spôsobia poriadny chaos.
Indrael: Eldarské vojská sú značne oslabené oproti pôvodnej simulácii. Milovala som na nej stavanie budov (ktoré tu úplne chýba a je tu len jedna hlavná budova, kde sa vyrábajú všetky jednotky a to je všetko, je to založené na jednotkách, taktike a ich vylepšeniach, nie budovách) a v hre za Eldarov sa dali budovy maskovať a skrývať, spolu s celými vojskami, čím vznikal priestor pre vynikajúce taktické formácie. Využívaním warpových pavúkov, sa dá teleportáciou spôsobiť v nepriateľských radách značné škody, ale už to nie je ono.
Střevohryz: Orkovia dobrí tak ako predtým. Máme moc veľké rezacie stroje a pokradnutí tanky a kopy šialene oddaná orkov. Všimol som, že málokto hráva orkov a zvrháva sa bitka hráčov viacerí na Tyranid proti mariňákom. My mať radšej prvú simuláciu multiplayerovú, kde sa budovy stavať. Waaagh! My chcieť budovy späť!

Tarkus: Prestaňte skuvíňať vy dvaja. Boje viacerých hráčov možno nie sú také skvelé ako v minulom diely simulácie, ale stále sú dobré a o krok pred ostatnou konkurenciou. Vynahradili sme to predsa úžastným grafickým spracovaním.
Střevohřyz: Huba mi z toho dolu padla. Waagh!
Tarkus: Tak vidíš. Prostredie je vymodelované do najmenšieho detailu, takisto ako aj jednotky a ich animácie. Netuším ako to naši technici dokázali, ale pri pohľade na boj a pohyb jednotiek im veríte každý krôčik a vyzerá to neskutočne autenticky. A keď sa rozpúta bitka. Ach joj. Všetko nádherne vybuchuje, plasmové strely lietajú z jednej strany na druhú, prostredie sa rozpadáva a ničí, dreadnought odhadzuje všetko čo mu príde do cesty, Tyranidské monštrum Karnifex trhá na kúsky nepriateľov. Skúste si pri bitke zazoomovať bližšie a uvidíte súboj jeden na jedného, keď mariňák do orka vrazí meč a z neho vytriskne krv a zašpiní zem. A aj keď nemáte najlepšie príslušenstvo na spustenie simulácie a znížite jej detaily stále to vyzerá prekrásne.
Indrael: Simulácia je preložená do češtiny, jazyka, ktorému všetci rozumieme. Dabing je stále anglický, ale všetko je kompletne otitulkované po česky. Všímala som si angličtiny a či sa s ňou české titulky zhodujú, lebo to býva problém, hlavne ak preklad robia viacerí ľudia, ktorým uniká kontext a volajú jednu vec rôznymi menami. To sa tu vďakabohu nestalo a bola som svedkom skutočne profesionálnej českej verzie. Hlavne orkské názvy sú parádne, že Střevohřyz? Prekladatelia očividne dobre vedeli čo robia. Nielen briefingy pred misiami, menu, rozhovory ale i popisky jednotlivých predmetov sú v češtine a tak anglicky nehovoriaci hráč sa nemôže stratiť.

  dawn-of-war-2-02-screen

Angelos: Ako vás tak počúvam vyzerá to tak, že táto simulácia je skvelou prípravou pre naše vojská v boji proti Tyranidom. Zabezpečím, aby sa distibuovala pomedzi všetkých našich vojakov a tí sa….
Cyrus: (pribieha na scénu a je celý zadychčaný) Kapitán…roje Tyranidov…útočia. Sú ich milióny, o pár minút dorazia k nám!
Angelos: Milostivý buď Cisár! Tarkus, okamžite pošlite subpriestorovú správu s dátami o vašej simulácii do celého Impéria! Musí sa pripraviť na to, čo sa chystá. My možno v tento deň zomrieme, ale naše poslanie bude žiť ďalej s tou simuláciou.
Tarkus: Áno, pane.
Indrael: Predtým ako zomrieme, zoberieme so sebou čo najviac tých Tyranidských bastardov.
Střevohřyz: Waaaaaaaaaaagh!!!!!!

Plusy:
skvelá detailná grafika a animácie postáv
zo začiatku dynamická a zábavná kampaň
management jednotiek, pár ich stojí proti mnohým
RPG systém, vylepšenia
český preklad

Mínusy:
kampaň iba za jednu rasu
žiadne stavanie budov, slabší multiplayer ako v prvom diely
na konci kampane stereotypné úlohy

VERDIKT: 8,0/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk