Wolfenstein (2009)

Kde bolo, tam bolo, v dobách dávnych vznikla raz hra s názvom Wolfenstein 3D a ako to už vo svete hier býva, tak kde bolo, tam bolo a je to dnes. Celých sedemnásť rokov plus niečo k tomu, a presne 6 dní od oficiálneho vydania najnovšieho pokračovania Wolfenstein.

Kde bolo, tam bolo, v dobách dávnych vznikla raz hra s názvom Wolfenstein 3D a ako to už vo svete hier býva, tak kde bolo, tam bolo a je to dnes. Celých sedemnásť rokov plus niečo k tomu, a presne 6 dní od oficiálneho vydania najnovšieho pokračovania Wolfenstein.

Tak ako v tom prvom, tak aj v tomto diely sa ocitnete v koži amerického agenta Williama Blazkowicza, všade známeho ako B.J. Blazkowicz. Vašou úlohou bude ako obyčajne zničiť tajné plány nemeckých nacistov. Hľadiac na nebezpečenstvo vám nebude robiť najmenší problém vystrieľať pár stoviek nepriateľov. Stredobodom vašich misií bude mesto Isenstadt a jeho blízke okolie.

Aby ste na to neboli sami, budú vám pomáhať tri odboje. Na začiatku to bude Black Market a neskôr sa stretnete s priateľmi z Kreisau Circle a Golden Dawn. Pomáhať síce budú iba ak v tom, že vám budú zadávať úlohy a tak 80% hry bude čisto na vás. Ale aby neboli naši priatelia takí zlí, sem tam pomôžu s prepravou. Taktiež si môžete v Black Market vylepšovať zbrane a aj sily talizmanu, samozrejme za peniaze. Tie budete získavať vašou šikovnosťou a bystrozrakosťou vo forme nejakého mešca pohodeného na zemi, či ukrytou zlatou nugetou v debne. Tiež sú tam tomes, predmety väčšinou skryté v stene a uvidíte ich najlepšie v dimenzii, kde sú zvýraznené červenou farbou.

Hlavnou úlohou v tomto diely bude zničiť tzv. dimenziu čierneho slnka. To sa vám podarí pomocou špeciálneho talizmanu, ktorý získate na začiatku hry. Postupne budete získavať špeciálne kryštáli, ktoré majú jedinečné schopnosti. Na začiatku bude vašou úlohou získať zelený kryštál. S jeho pomocou aktivujete na talizmane prechod do dimenzie. To vám umožní prechádzať stenami, označenými logom čierneho slnka. Ďalším bude žltý kryštál. Jeho funkciou je spomaľovanie času. Pri aktivácii sa tiež z neho dostane energia, ktorá rozmetie to, čo je pri vás. Potom nasleduje modrý. S ním aktivujete štít. Dobrá pomôcka, ak máte okolo seba veľmi veľa nepriateľov. Nakoniec ostáva už len červený. Hoci je posledný, budete ho používať pravdepodobne najčastejšie. Zvyšuje totiž silu vašich zbraní a náboje prejdú aj energetickým poľom z čierneho slnka používaným zväčša ako ochranné štíty a tiež nebudete musieť vystrieľať more nábojov do supervojakov. Pri aktivácii žltého, modrého a červeného kryštálu sa automaticky aktivuje aj dimenzia. Používanie talizmanu je však obmedzené jeho výdržou, ktorá sa dá vylepšiť. No pri použití viacerých síl sa energia míňa rýchlejšie.

V hre sa tiež nachádzajú predmety nazývané Intel (skr. Intelligence). Sú to správy z projektov, ktoré sú niekomu adresované a vy budete vedieť čoraz viac o tomto projekte. Za projektom stojí generál Victor Zetta a niekto, kto si hovorí Deatshead. Generál bude vašim prvým cieľom. S Deatshead sa stretnete až na konci spolu s jeho synom Hanzom, ktorého uvidíte počas hry. Ten bude vašou poslednou úlohou.

Herné menu obsahuje celkovo päť oblastí. Prvou z nich je mapa. Tá sa zväčšuje postupom vo vašich misiách. Nasledujú objectives, kde nájdete vaše ciele úloh. Ďalej tu je Intel, kde nájdete všetky zozbierané správy v daných úlohách. Upgrade zobrazuje vylepšenie vašich zbraní a ich čiastku potrebnú k zakúpení. Na záver ostáva už len statistic. Tam nájdete podrobné informácie o tom, ako ďaleko ste, váš odohratý čas, získané zlato, tomes, Intel, tiež počet zabitých vojakov či už ste ich zastrelili, upálili, alebo zasiahli zbraňou generujúcou elektrický prúd. Taktiež aj vašu najpoužívanejšiu zbraň a silu talizmanu.

Takže k hre by som povedal asi len toľko, že je výborne spracovaná či už rozsiahlym mestom alebo slušným arzenálom zbraní a fakt, že hra je koncipovaná podľa reálneho podkladu o výskumoch nacistov z čias Adolfa Hitlera, o čiernom slnku. V hre bola použitá grafická technológia, ktorá pracuje omnoho lepšie s novým HardWare- om. Len ma mrzí, že hra je trošku krátka a pri mojich necelých ôsmych herných hodinách si toho človek zasa až tak moc neužije. Tiež mi to niekedy pripomínalo Call of Duty. Takisto musím uznať, ako vyriešili beh postavy, pri ktorom sa nakláňate zo strany na stranu a nie len rovno bez mihnutia obrazu. Hra tiež obsahuje multiplayer, ale k tomu som sa zatiaľ nedostal.

Online kníhkupectvo BUX.sk