Anno 1404

Budovatelská legenda Anno se vrací v plné kráse a v plné síle. Každý z nás snil o tom, jaké by to bylo být vládcem své vlastní říše, aby jste jen Vy měli tu moc rozhodnout, jak se postaráte o poddané a jaké budete stavět katedrály, které by se vypínali k samotným nebesům.

A Anno splnilo naše sny o budování rozsáhlé říše, která přetrvá na věky. No na věky asi ne, ale to není podstatné, důležitější je zábava, kterou Anno 1404 přináší, s úchvatným propracovaným systémem, který zas celou sérii posunul dále. Anno má rozsáhlé kořeny, které nám mohou vyprávět celou historie série Anno. Ať to je Anno 1503, Anno 1701 a spousty datadisků, které vyšly, některé sice více či méně povedené, ale vždy Anno určovalo směr budovatelských her, jinými slovy je to klasika, na kterou se nezapomíná.

K Anno 1404 by se šlo postavit i slovy klasika, která má nový kabátek. Přináší nám nové a neokoukané herní principy s nádherou grafickou stránkou hry, vše doplněné novými možnosti, prostě paráda. Dlouho tu nebyla tak kvalitní budovatelská strategie, která mě tak uchvátila.

Každý z nás je zvyklý na klasický tutoriál, který je nedílnou součástí většiny budovatelských strategií. A též je většinou na nic, teď postavíme domeček, pak tohle a tohle klasické vodění za ručku, které si musíme přiznat že je nudné, to naštěstí v Anno 1404 nečekejte. Že by mě to překvapilo, no, abych řekl pravdu tak moc ne, člověk si to ani neuvědomil. Tutoriál je šikovně zakomponovaný do příběhové části Anno. V kampani si zkusíte každou civilizační část pěkně od podlahy. Vždy budete mít určité úkoly, které budete muset splnit, abyste mohli pokračovat v kampani dále. Nikdo na Vás nebude tlačit a Vy si budete moci klidně projet celou civilizační fázi. Naučíte se pěkně co a jak bez žádných průpovídek, někdo může podotknout, že nebude vědět, jaká budova slouží k čemu, ale toho se nemusíte vůbec bát. Každá budova má svůj přehled k čemu slouží nebo co vyrábí a co k tomu potřebuje. Postupem v kampani budete odměnění otvíráním nových možností řízení svého město. Než se nadějete, budete řídit několik ostrovů a dobývat orient. Nedílnou části Anno 1404 bude dobývání orientu, jenž Vám přinese nové možnosti, ať už se jedná o nové budovy, suroviny, či mnoho dalších výhod.

Anno 1404 láká ne svou hloubkou příběhové části hry, ale svojí samotnou herní stránkou, která je dokonalá, jestli to tak můžu říci. Principy hry jsou velmi intuitivní a dobře se odrážejí v hraní celé hry. Na začátku budete muset postavit přístav, abyste mohli začít na ostrově. Hra je zaměřená z velké části na kolonizování a obsazování neobydlených ostrovů. Proto se bez přístavu neobejdete, a též i bez tržiště, jenž je vaším srdcem ostrova. Zde obyvatelé budou dostávat jídlo, oblečení a vše co budou potřebovat. Každá budova má svůj význam, aby se Vám podařilo zvýšit civilizační úroveň vašich obyvatel. S každou novou úrovní přichází další budovy a požadavky obyvatelstva. Čím větší úroveň tím více věcí vaši poddaní potřebují. Už nebudou zvědaví na ty splašky, které do sebe lije chudina u přístaviště. Také budou potřebovat honosné katedrály, aby mohli vzdát čest bohu, a přeci do svatostánku nebudou chodit oblečení, jako otrhánci. Tento kolotoč začne od znova, když se míra spokojenosti a blahobytu naplní a domy postoupí výše na civilizačním žebříčku. Některé suroviny se nacházejí jen v orientu, a proto na Vás čeká objevování nových civilizací, no aspoň jedné. Ať se jedná o koření, křemen, zlato a další suroviny, bez nich se Vaše město nestane metropolí, ale zapadlou vesničkou. Ale nebojte, čím větší civilizační úroveň, tím Vám bude do kasy přibývat více peněz.

Kolonizování orientu nebude tak lehké, jak se na první pohled zdá. K orientálním budovám se budete muset časem dostat pomocí bodů cti, které jsou ve hře důležité. Za ně si budete moci koupit vylepšení svých lodí, zlepšení produkce některé suroviny na Vašem ostrově, ba i vysazení nové rostliny na ostrově, kde neroste. K budovám orientu vám pomůže přátelská listina. Ta Vám umožní kolonizovat a stavět budovy, které jsou jinak nedostupné. Jinými slovy orient otevírá nové dveře z hlediska taktizování a bez něho se Vy a vaši poddaní neobejdete. Nedílnou části hry je vaše loď, bez níž budete v širém moři Anno ztraceni. Hra je stavěná tak, abyste museli využívat ámořní obchod, či dopravu surovin z vašich ostrovů. Také se střetnete s korzáry, kteří Vám buď způsobí, nebo se pokusí způsobit velkou škodu.. Není nic horšího, než když vám potopí loď s důležitým zbožím. To se mi několikrát stalo a ztráty se přepočítávaly na tisíce zlatých. Proto dostanete možnost vyrábět malé či obrovské válečné lodě, se kterými budete moci ovládnout širé moře a dobývat již zabraná území.

Anno 1404, bude zaměřeno na objevování nových civilizací, jak už bylo zmíněno výše. Období kolem roku 1404 bylo zaměřeno na velké mořeplavce, kteří se nebáli a vyrazili na pouť tam, kam se nikdo před nimi neodvážil. A jak je známo, některým se to povedlo a přiváželi drahé látky, koření a vzácné kameny. Jak už to bývá, to vyvolalo lidskou zášť a tak vyrazili dobývat orient. To je i náplní příběhu Anno 1404, kde se vydáte zastavit křížovou výpravu proti orientu. Ale nečekejte tu žádné skutečné osobnosti, i když mají určité charakteristické vlastnosti skutečných postav. Hře se více hodí vymyšlení než pravdivý příběh, ten by mohl spíš uškodit.

Asi největší průlom ve hře je krásná grafická stránka hry. Ve hře je dokonale vymodelovaná voda, která vypadá tak, že by si člověk i rád zaplaval. Vlna za vlnou se tříští o pevninu a láme se na další malinké vlnky, jedním slovem krása. V mořích se to hemží rybami, delfíny, kosatkami, a na první pohled je jasné, že je tu živo. A to neplatí jen pro moře, pevnina je též krásně vymodelovaná. A je hezké pozorovat vaše město. Malé děti hrající si na ulici, z hospody vycházející opilce, kteří rázným krokem jdou dopředu a dozadu. Musím uznat, že vzhled hry působí dobře i na ovládání hry. Každá budova má svůj charakteristickou podobu. A nevím, kdy jsem naposledy jen koukal na hru, jak žije.

Teď se dostaneme na lámání chleba. Největším nedostatkem Anno 1404 je jeho absence multiplayeru, který by se v takovéto hře sám nabízel. To je největší škoda, protože až na pár chybek, které jsem už zapomněl, je hra dokonalá. No dobře… dokonalá ne, ale je velmi kvalitním kousekem, který nasadil všem budovatelským hrám laťku vysoko.

Online kníhkupectvo BUX.sk