Aliens vs. Predator (2010)

Plížite sa tmavou chodbou, všade tma ako v rohu a vám svieti na cestu iba malá lampička namierenej zbrane. Srdce máte kdesi v žalúdku, ale atmosféra vám nedovolí odtrhnúť sa od monitoru, až sa zrazu na vás valí horda čiernych, mrštných plazov známych ako alieni. Kto v tom momente nevypol počítač, má poriadnu guráž.

Takýto je nový Aliens vs. Predator. Svojou atmosférou pritiahne nejedného hráča, aby si aspoň vyskúšal svet, ktorý tak verne poznáme z filmovej predlohy. Úlohy, vytvoriť ďalšie sci-fi pokračovanie, sa znova ujal Rebellion pod hlavičkou spoločnosti SEGA, ktorá je tvorcom ceneného prvého dielu. Už v prvých minútach hrania zistíme, že ľudstvo si znova zavarilo na ďalší problém tým, že skúmalo predátorskú pyramídu na planéte BG-386 v kolónii Freya’s Prospect. Nikto nepočítal s tým, že sa spustí reťaz udalostí, ktoré v žiadnom prípade neprihrávajú na stranu človeka. Kráľovná votrelcov sa oslobodí, votrelci sa začnú množiť ako králiky a k tomu všetkému je vyslaný predátor, aby vyriešil situáciu a pritom pozabíjal zopár votrelcov a niečo málo mariňákov.

Hra vám tradične dáva možnosť zahrať si za každú z troch rás. Nečakajte však, že by sa všetky misie odohrávali úplne inak. Príbehy sa preplietajú a preto už budete niektoré lokácie pri druhom hraní poznať. Nebolo by však správne vyčítať hre lineárnosť, keďže je to akcia. Hra sa vám „neošúcha“ v prípade, ak si ju chcete zopakovať z iného uhla.

Samozrejme, každý predstaviteľ rasy má iné útoky, iný spôsob boja, iné výhody. Alien sa vyznačuje pohyblivosťou a účinne sa schováva v tieňoch, aby vás potom nečakane prekvapil a vy môžete hľadieť už len na jeho druhú „papuľku“ ako sa na vás radostne škľabí. Predátor je samozrejme vycvičený na lov, preto je vybavený schopnosťou maskovania a rôznymi typmi videnia. Je stvorený pre slabšie žalúdky, pretože môže nepozorovane udrieť a má rozhodne navrch. Na každej ruke je vyzbrojený drápmi a la x-men, takže môže zblízka účinne rozštvrtiť akýkoľvek objekt. Na diaľku je zase vyzbrojený plazmovou zbraňou či inými vychytávkami. Pozor, nemôžete s nimi však páliť donekonečna. Ak sa vám minie energia, musíte nájsť generátor a dobiť sa. Popri oboch lovcoch sa človek zdá ako ľahká korisť. Hráte za Zelenáča, ktorému radí panovačná ženská a varuje ho pred prípadným nebezpečenstvom. Niekedy je však dosť znervózňujúce, že vám ktosi hučí do uší (poď si to vyskúšať ty, pomyslí si nejeden hráč), keď na vás útočí horda alienov a máte dosť práce, aby ste ich postrieľali iba s pištoľou. Mnohokrát vás zaženú do kúta, či prepadnú v tmavých kútoch výskumného zariadenia alebo stanice. Celou hrou za mariňáka vás sprevádza strach a čudesné zvuky vás nútia stále sa obzerať či na vás votrelec neútočí odchrbta.

[youtube id=“nqmYGvB_dX4″ width=“600″ height=“340″ position=“center“]

Aliens vs. Predator sa môže pochváliť vynikajúcim ozvučením. Zvuky pôsobia realisticky a majú filmový nádych. Škriekanie votrelcov a pradenie predátora nenechá nikoho chladným. Čo sa týka grafického spracovania, hra nie je náročná na výkon. Napriek tomu ma grafická stránka hry prekvapila, či už ide o prostredie alebo postavy. Tvorcovia sa výborne pohrali s nasvetľovaním, leskom textúr i dynamickými tieňmi. Ak ste vlastníkmi jednej z aktuálnych ATI DX11 grafických kariet, poteší vás podpora DX11 módu. Umelá inteligencia či už vojakov a alienov je priemerná. Napríklad: hráte za predátora a ste maskovaný. Lenže ľudia sa nenechajú obalamutiť a keď sa prezradíte alebo prejdete popri nich nič vás už nezachráni pred tým, aby do vás začali páliť a majú vás na muške pokým naivne neusúdia, že nebezpečenstvo pominulo. Tímová práca však vojakom nič nehovorí, takže sú pomerne ľahkou korisťou pre aliena, o predátorovi ani nehovoriac.

Väčšinu hráčov, ktorí uprednostňujú hru za mariňáka, môže sklamať obmedzený výber zbraní, aký je im k dispozícii: pištoľ, automat, brokovnica, plameňomet a sniperka. Ani munícia sa nepovaľuje len tak naokolo, preto je treba dobre mieriť a šetriť náboje na horšie časy. Okrem toho ma zarazila početnosť útočníkov a celková náročnosť hry, ktorá nie je úmerná jej trvaniu čo sú max. 4 hodiny čistého hrania. Pôsobí to ako keby tvorcovia chceli čo do najmenšieho časového úseku narvať kvantum akcie. Ak sa vám nedarí zorientovať pri hektickej obrane proti lajne 20 alienov, môžete už len nazlostene trieskať do stola a dúfať, že na druhý deň budete mať väčšie šťastie.

Hra má samozrejme aj coop či multiplayer, kde sa nachádza sedem módov ako napríklad klasický Death Match; Infestation – začínate vo forme votrelca a ostatní sú mariňáci, pričom každý ulovený mariňák sa premení na votrelca a pomáha vám loviť ostatných; Mixed Species Death Match – obdoba zabíjania súperov, kde sa bojuje v tímoch s ľubovoľnými rasami; a iné. Coop má však svoje muchy, pretože vývojári sa nepohrali s rozmanitosťou ani počtom máp. Škoda toho, páni z Rebellionu. Väčšina multiplayerových módov by sa však mala postarať o online zábavu.

Celkovo by som podľa všetkých aspektov hodnotila hru ako mierne nadpriemernú. Zápory sa väčšinou vyvažujú kladmi a celková atmosféra sa autorom vydarila. Prostredie je pestré, prechádzate od džungle cez úzke chodby až po chrámy. Aliens vs. Predator 3 rozhodne nesklamal i keď by sa dalo pár vecí zlepšiť. Snáď sa toho bude Rebellion držať a bude po hluchom období vytvárať čoraz lepšie hry.

Klady:
výber troch rás
ozvučenie
nenáročnosť na výkon
grafika, osvetlenie a tiene
multiplayer

Zápory:
slabý zbraňový arzenál
vysoká obtiažnosť, čo spôsobuje chaos
niektorým robí problém ovládanie

Celkové hodnotenie: 85%

Online kníhkupectvo BUX.sk