Zombie Driver

Na prípravu tohto ľahkého drinku s príchuťou chemickej nákazy potrebujeme 2dl GTA , 1,5dl Úsvitu mŕtvych a zvyšok pol litrového skleneného pohára dolejeme extra dávkou krvi ktorá nám zostala z Carmageddon. Ingrediencie spolu poriadne premiešame, pridáme trochu PhysX a vrch ozdobíme peknou grafikou. Podávajte ľadovo vychladené.

Názov: Zombie Driver
Výrobca: EXOR Studios
Webstránka: www.zombiedriver.com
Dátum vydania: 4.12.2009
Žáner: akčná
Minimálna konfigurácia: Windows XP, 1.6 GHz Intel Pentium / AMD Athlon, 1GB RAM, 128 MB grafická karta kompatibilná s DirectX 9.0c, DirectX®: 9.0c, 500MB HDD, zvuková karta kompatibilná s DirectX 9.0c

Keď som prvý krát prečítal názov tejto hry, predstavil som si hnijúceho chlapíka v zakrvavenej košeli, ktorý brázdi ulice mesta naháňajúc svoje obete. Miesto toho ma čakalo niečo úplne iné.

Temný obrázok hlavného menu ktorý vám bez okolkov naznačí že všetko je stratené a ponurá, neveselá hudba dokážu skvelo navnadiť atmosféru, ktorá vás počas hry očakáva. Bez dlhých okolkov spustíte hru a krvavé jatky môžu začať.

Intro nie je nič moc – bez hlasov, bez slov, iba hmýriace sa obrázky vás nejasne uvedú do deja – máme tu mesto, dymiace cisterny s neznámou chemickou látkou, haldy zombií a odvážneho hrdinu ktorý si na poslednú chvíľu prestrieľa cestu nemŕtvym davom k autu, na ktorom následne uniká preč. Vitajte vo svete hry Zombie Driver.

Hra
Hra je sama o sebe v celku jednoduchá. Počas briefingu vás listom informujú o vývoji momentálnej situácie a vy ako nebojácny a jediný schopný človek zo všetkých tých čo sa stihli zachrániť, máte za úlohu na svojom vernom aute vyštartovať do zombijami zamoreného mesta a zachrániť koho sa dá. Táto rutinná misia býva spestrená bočnými dobrovoľnými úlohami či podmienkami, ako napríklad zachrániť preživších do určitého časového limitu či vyčistiť určité miesto od nemŕtvych. Odmenou sú samozrejme peniaze, nové autá a sprístupnenie vylepšení.

Pred každou hrou začínate v garáži, kde si okrem auta s ktorým pôjdete na záchrannú misiu môžete jednotlivé vozidlá vylepšovať. Nadobudnuté financie tak utratíte za zlepšenie opancierovania vozu, zvýšenie rýchlosti alebo niektorej zo štyroch zbraní – guľomet, plameňomet, raketomet alebo railgun ktorú poznáme z obľúbeného Quake 3, tu však s oveľa ničivejšími následkami na všadeprítomných mozgožrútov.

Výber vozidla je nemenej dôležitý nie len z hľadiska rôznych parametrov, vyberáte si aj podľa misie a spôsobu, akým hru hráte. Hoci začínate s obyčajným taxíkom, váš vozový park postupne nadobudne skvosty ako limuzína, policajné auto, sanitka alebo dokonca autobus, plus pokiaľ ste šikovní, môžete si sprístupniť tajné vozidlo ktoré nebudem bližšie špecifikovať. Ako som spomínal, výber auta je skutočne dôležitý – pokiaľ máte zachrániť 6 ľudí a vezmete si na to štvormiestny taxík, mali by ste si švihnúť ak sa chcete po zvyšných dvoch vrátiť skôr než ich zožerú zombie. Pokiaľ si zvolíte 6 miestnu limuzínu, rozlúčte sa s rýchlosťou športového auta a tak ďalej. Niekedy môže byť výber skutočne náročný.

Začíname hrať. Prvé tri slová ktoré vás po načítaní prvého kola napadnú sú „Grand Theft Auto“. Svoje auto totiž vidíte z vtáčej perspektívy a v podstate na nej funguje celá hra. Takže oprášte staré spomienky a hurá do toho. Očakáva vás mesto plné hladných mutantov brúsiacich si zuby ako na vás, tak na tých pár chudákov ktorí sa stihli ukryť. Už za prvou zákrutou stretávate prvú skupinu niekoľkých z nich. Noha na plyn a čoskoro po okolí lietajú kusy tiel a grandiózne krvavé fľaky dávajú už len tušiť kde nemŕtvi stáli. Zvuk pokladničnej kasy a nárast financií na vašom konte vás nenechá na pochybách že zrážať zombíkov – je DOBRÉ. Vaša cesta za záchranou mesta môže začať.

Tí druhí však taktiež nie sú bezmocní a hoci by sme od tupej hladnej masy nečakali nič viac ako tmolenie sa okolo, prvý hodený odpadkový kôš rozbíjajúci sa na našom nablýskanom taxíku nás bezpečne vyvedie z omylu. Postupom času sa k vrhačom pridávajú nakazené psy, robustní borci s dobrou výdržou a silnými päsťami, vybuchujúci sadlom prerastení goliášovia a ktovie ešte aká ďalšia háveď.

Systém hry
Systém je síce jednoduchý, ale doplnený zaujímavými vylepšeniami. Nedá mi nespomenúť kombo systém, ktorý vás odmeňuje za masovú a hlavne inteligentnú likvidáciu nahnitých. Čím viac tím lepšie tu platí niekoľko násobne a kombinácia namontovaných zbraní a zrážania je odmeňovaná naozaj štedro. Rovnako sú po celom meste rozmiestnené ikony dolárov, munície, alebo tak často hľadaná ikona opravy auta, ktorá môže bezvýchodiskovú situáciu celkom zmeniť.

Hoci kolá nie sú nijak časovo obmedzené (záchrana do určitého času je vždy len sekundárna úloha), predsa len sa musíte v niektorých prípadoch poponáhľať. Zmutovaní sú hladní, cítia že potrava je nablízku a dvere domov v ktorých sa preživší ukrývajú nevydržia naveky. Keď sú však bezpečne v kabíne vášho auta do ktorého nasadnú hneď po tom ako okolie vyčistíte od nebezpečenstva, môžete pokračovať v prehľadávaní mesta.

Grafika
Grafika je veľmi silná zložka tejto hry a veľkou mierou prispieva ku kladnému hodnoteniu. Mesto po ktorom sa preháňate sem a tam je skutočne rozľahlé, animácie plynulé a dokonca aj kamera sa až na niekoľko chybičiek správa veľmi slušne. Schátrané mesto plné hladujúcich mutantov má svoje čaro a podfarbené atmosférickou elektrickou gitarou mi zabezpečilo dlhé minúty jazdenia po okolí kedy som jednoducho musel myslieť na to, aké je to celé deprimujúce, vidieť kedysi prosperujúce mesto v troskách, zapadať prachom a hrdzou.

PhysX systém vytvorený spoločnosťou nVIDIA je v dnešnej dobe často využívaný element ktorý hre dodáva grády. Tu si ich užijete až až – okrem zombií vás čaká množstvo plotov, telefónnych búdiek, odparkovaných áut alebo drevených bední, ktoré len čakajú kedy ich rozmlátite svojim vozidlom, aby sa mohli efektne rozletieť po okolí a prispieť tak k všeobecnému nádychu dezolátnosti okolia.
Hudba
Poľsko je už dlhodobo známe svojím hudobným talentom, čo sa prejavilo aj pri tejto hre. Úspech hudby Zombie Driver-a mal dokonca za následok uvoľnenie soundtracku, ktorý je voľne stiahnuteľný z domovskej stránky hry. A pritom k tomu stačilo tak málo.

Herné režimy
Je to tu – autori mysleli na všetko a bolo im jasné že 17 rýchlych misií by nikoho dlho pri počítačoch neudržalo, preto do sveta uvoľnili hneď celú sériu návodov, ako si vytvoriť vlastný mód. Hra funguje na jednoduchom princípe preto každý zručnejší človek ovládajúci Photoshop alebo 3DMAX sa môže veselo pustiť do tvorby a potešiť tak ostatných priaznivcov tejto oddychovky.

V čase písania tejto recenzie je na oficiálnej stránke dostupný mód „Darkness“, vďaka ktorému sa celé mesto ponorí do tmy presvetlenej iba reflektormi vášho auta vrhajúce groteskné, hrôzu naháňajúce tiene na steny okolo. A už čoskoro sa môžeme tešiť na ďalšie takže určite sa pri tejto hre ešte je na čo tešiť. Pokiaľ máte radi GTA, krvavé kúpele a rýchlu jazdu v urbanistickom prostredí, určite by ste nemali nechať titul Zombie Driver bez povšimnutia.

Plusy
+ zaujímavo spracovaný námet
+ hudba
+ grafika
+ ideálna dĺžka hrania
+ možnosť tvorby vlastných režimov

Mínusy
– slabé intro
– príbeh je iba aby sa nepovedalo
– hra typu: dostaň sa živý z bodu A do bodu B a nazad

Celkové hodnotenie: 70%
Ideálna hra na nudné chvíľky, keď si chcete vychutnávať divokú jazdu rozľahlým zdevastovaným mestom, pri ktorej eliminujete masy nemŕtvych mutantov naozaj vo veľkom štýle.

 

 

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.