Beyond Good & Evil

Naozaj dobré hry sa už nevyrábajú. Je to pravda. Kde sú tie, keď vychádzalo len pár hier ako Monkey Island, TES: Arena či Doom a všetko to boli pecky prvého kalibru. Teraz vidíme len plno hier, z ktorých je ťažko jedna skutočne kvalitná, skutočne originálna. Nie, v dnešných dobách, keď EA ovláda všetko tak vedie staré zavedené série a je to hrozná nuda. Len málokto sa odváži urobiť skutočne novú hru a medzi takých ľudí patrí Peter Molyneux či Michael Ancel.

Výrobca: Ubisoft
Vydávateľ: Ubisoft
Typ hry: 3rd person akčná adventúra

A práve Michael stojí za výrobou Beyond Good & Evil. Ak ste sa niekedy čudovali, čo robil, predtým ako sa pustil do Peter Jackson´s King Kong tak vytvoril tento herný skvost. BG&E vyšla v roku 2003, napriek svojím kvalitám ju mnohí hráči prehliadli, poviem vám o čo všetko prišli. Ak ste si všimli tak jediná hra, ktorej som dal celú desiatku bol Half Life 2 (Freedom Force k tomu mala blízko), ale týchto skvelých desiatkových hier je viac, len sú natoľko prevratné, že im hráči nechápu. Chcel by som občas (naozaj občas, lebo vravím, že tých je ako poctivých politikov) pripomenúť geniálnu hru s hodnotením 10/10, ktorú by ste nemali minúť. Tak späť ku BG&E.
Planétka Hyllis je pod neustálymi útokmi DomZ, nepriateľskej mimozemskej rasy. Raz sa pod jedným takýmto útokom ocitne aj sirotčinec – maják, kde býva prekrásna Jade (hlavná hrdinka), plno sirotkov a strýko Pey’j. Akonáhle sa na maják vyroja prví DomZ tak som dostal pod ovládanie Jade a pomocou jej ladných pohybov a bojovej palice vymlátil prvých alienov, ktorí chceli uniesť deti. Potom som zoskočil do dieru, čo urobili DomZ, ale tam Jade chytil prvý boss. Samozrejme prišiel na pomoc Pey’j, vymanil ma zo zovretie bossa a spoločnými silami sme ho dorazili. Po boji prišli vojaci z Alpha section a zožali slávu vraviac, že nás zachránili. Jade bola z boja taká vyčerpaná a odpadla.

Toľko úplný úvod do hry, po ktorom sa javí BG&E ako úplne obyčajná bojovka. Pozor, zdanie klame! Keď sa Jade preberie tak sa jej ozve jej virtuálny pomocník Macho (geniálny španielsky prízvuk) a oznámi jej, že prírodovedecká agentúra platí za fotky zvieracích druhov na planéte. Tu som si vyskúšal jednu z mnohých vychytávok BG&E. Behal som ako malé dieťa po majáku a jeho okolí a fotil všetko čo sa hýbalo – deti, psa, jašteričky, čajky, svätojánske mušky, strýka a za každú fotečku mi agentúra vyplatila peňažný obnos. Fotenie neprestane baviť, od začiatku do konca a komu sa podarí nájsť a odfotiť všetkých 56 druhov zvierat na planéte má veľkú pochvalu redakcie a u mňa veľké plus. Fotiť sa dajú nielen zvery, ale i kompromitujúce materiály, ale to už zabieham.
Pobehal som si po majáku, fotil, rozprával sa s deťmi, naháňal so psom, kvôli kúsku jedla (jedlo tu dopĺňa zdravie, preto je mať dobré v taške pár kusov sendviča). Nemôžem uveriť ako taká prkotina, ako naháňať sa so psom môže človeku privodiť toľko pocitu dobrej nálady, myšlienka, že BG&E spolu s fotením bude zlá hra sa dávno vytráca a začína sa rodiť v hlave šťastný pocit niečoho perfektného. Jade sama o sebe nie je otrepanou hrdinkou typu Lary Croft. Je zmätená udalosťami okolo seba, zraniteľná, bojí sa o svojich blízkych a hlavne je celá v zeleno čiernom. Má dokonca aj zelený rúž. Okrem Jade nestretnete v hernom svete lepšiu hrdinku (no nezabúdajte na April Ryan a Zoe Castillo).

Zašiel som za strýkom a ten mi povedal, že treba opraviť vznášadlo. Pomocou jednoduchej hádanky (tých je tiež plno a milujeme ich!) som uviedol motor do behu a zašiel k profesionálom dokončiť opravy. Tu som zistil aká je to zábava preháňať sa so vznášadlom po povrchu planéty a dokonca som si zajazdil závody (od radosti som chcel výskať, toľko možností). V opravárni je taktiež možnosť kúpiť upgrady na vznášadlo ako trysky, jumper či hyperpriestorový pohon. Tieto vymoženosti sa kupujú iba za perly, ktoré padajú z bossov, vyhrávate ich pri závodoch, minihrách a iných geniálne navrhnutých akciách na planéte Hyllis.
Ozval sa mi chlapík, aby som mu odfotil jeden vzácny druh slimáka, tak som súhlasil a vypravil sa na Black Island. Cestou som obdivoval krásy Hyllis a všímal si blokády Alpha Section, ktoré zakazovali vstup do ich tovární či na iné miesta (neskôr v hre prístupné). Začal som trochu pochybovať o úmysloch týchto vojakov, ale budiš. Došiel som so strýkom na ostrov a objavil novú vychytávku, že strýko nielen pomáha v boji, ale rieši so mnou hádanky, ako otváranie dverí pomocou jeho silného úderu, ktorý Jade vystrelí do vzduchu, či jeho lietajúce topánky. V boji mu tiež môžete zadať jednoduché úlohy a tak ho ešte viac využiť vo váš prospech.
Po peknej drine sa mi podarilo odfotiť slimáčika (čo bol nakoniec poriadne tuhý boss) a chlapík mi osobne poďakoval. Vypadlo z neho, že je členom odbojovej organizácie proti Alpha section a toto bol pre mňa test a ponúka mi možnosť spolupracovať. Strýko ma nakoniec presvedčil a dohodli sme sa, že sa stretneme v meste, v bare, kde majú svoju tajnú základňu. Podozrievajú Alpha Section, že sú v spojení s DomZ a ja im to mám pomôcť vyjasniť ( ja a môj foťák).

Vypravil som sa do mesta. Okrem toho, že Alpha Section bola zas na každom kroku a monitorovala pohyb obyvateľov tak je v meste kopec obchodov so zaujímavým tovarom. Čo takto zvýšiť kapacitu života? Kúpiť si perly či jedlo? Zaobstarať si radar, ktorý ukazuje na mapke, kde sú zvieratá a perly? Alebo len tak zájsť do baru, v ktorom hrá tak geniálna hudba, že všetky soundtracky blednú. Bar je aj miesto, kde sa dajú hrať minihry a len tak kecať so štamgastami. BG&E a jeho svet obsahuje toľko možností, skrytých questov, života plných lokácii a nádherných scenérii, že nikdy nebudete chcieť Jade opustiť.
Príbeh postupom času stále viac graduje a Jade je vysielaná na nebezpečné misie do tovární Alpha section (viac neprezradím). Je plný emócii, silných momentov a zvratov, čo sa dnes nevidí skoro u žiadnej hry. Okrem Pey’ja bude Jadiním priateľom a partnerom pri misiách agent odboja Double H, ktorého sa vydá v jednej misii zachrániť. On i váš strýko sú viac ako úbohými NPC postavy a v priebehu misie vedia poradiť či sa porozprávať s porozumením.
Nedá mi nespomenúť ďaľšiu vychytávku a to sú Gyro disky, ktoré Jade získa v priebehu hry. Jedná sa o ružové disky, ktoré vystreľuje z rukavice. Tieto disky prídu vhod pri stláčaní vzdialených gombíkov, či vyradeniu agentov Alpha z boja. (priamy boj z agentov sa rovná smrť, teda dá sa to, ale musíte byť naozaj skúsený) Agentovi stačí streliť diskom do kyslíkovej nádrže na chrbte a pokiaľ mu ju niekot neopraví je vyradený z boja. Takto sa otvárajú nové možnosti a to v miestnosti v viacerými agentmi stačí jednému streliť do nádrže, počkať kým mu ju druhý pôjde opraviť, zohne sa a teda sa stáva z neho ľahký terč a potom sú obaja bezmocný a doraziť ich.

Svet Hyllis ako som už spomínal je pestrý a stále sa v ňom niečo dá robiť. Hlavne fotiť a závodiť s vznášadlami, ale i skúmať okolie, len tak sa infiltrovať do tajných základní, hladať skryté perly… Dôvod prečo tak skvelú hru skoro nikto nehral? Obyvatelie planéty nie sú len ľudia, ale i kozoidi, žralokoidi, mačkoidi, nosorožoidi a váš strýko je dokonca sviňa (nie kvôli jeho stravovacím návykom, je to jednoducho prasa). Ale nezľaknite sa, toto takisto pridáva na perfektnej atmosfére BG&E. Ak nejaký ignorant si túto hru nezahrá len kvôli tejto skutočnosti, tak si nezasluhuje vlastniť počítač, televízor, telefón, svetlá, elektrinu, teplú vodu a vôbec všetko.
Ešte sa zastavíme u súbojov, ktoré sú vždy dynamické a preplnené akciou. Jade dokáže neuveriteľné kúsky a bojovou palicou mláti okolo seba lepšie ako Ninja Korytnačky. Pri súbojoch stačí stláčať jedno tláčitko útoku, obrany a úskoku a stanete sa majstrom, ale nie len tak bezhlavo, uvážene v určitých momentoch. Pri súbojoch s viacerými nepriateľmi si užijete ako Jade plynulo prechádza zo strmhlavého útoku na jedného aliena do krásnej otočky, z ktorej rotačnej sily zaradí ranu druhému, to jednoducho musíte vidieť. A ešte súboje s bossmi, kapitola sama o sebe. Hlavná rada, bossa ide zabiť len v spolupráci s Double H, či Pey’jom, len na posledného bossa budete sami a ten súboj si zapamätáte na dlhé veky.

BG&E je portom z konzolí, ale nemusíte sa báť skazeného ovládania. Len kamera trošku zahaspruje, ale jedná sa o ojedinelé výnimky a nič vám neskazí hru. Atmosferické prostredie je vymodelované s neuveriteľným citom a dáva hráčovi pocit, že nehrá hru, ale umenie. Doslova umelecké dielo. Svet je ladený do zelenej farby a mnohých jej odťieňov a i keď sa jedná o hru z roku 2003 jej grafické spracovanie je aj na dnešné pomery úchvatné a nikdy nezostarne. Vždy to bude vyzerať perfektne. O výbornej hudbe v bare už bola reč.
Takto nejak musí vyzerať desiatková hra. Bez chýb, možno len jedna minimálna a musí obsahovať to najlepšie, čo sa dá ponúknuť, geniálny emocionálny príbeh, novinky, originalitu, dlhotrvajúcu hrateľnosť, premyslené postavy, jednoducho byť neustále šťastný, že túto hru hráte a aká je vymakaná. Každý by mal vyskúšať BG&E. Do Jade sa zamilujete a neopustíte hru až kým nepobežia záverečné titulky. Hral som trikrát a asi si to idem zase zapnúť.

Plusy:
ten skvelý príbeh
ten skvelý živý svet
tá skvelá Jade
tí skvelí Pey’j a Double H
tie skvelé minihry
(tie skvelé) závody, FOTENIE, súboje
zakrádanie sa poza agentov Alpha
originalita a ešte raz originalita

Mínusy:
prečo si myslíe že to má verdikt:

VERDIKT: 10/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk