Cold Fear

PC survival hororov je hriešne málo, a keď náhodou nemáte Suffering, či sa nehodláte mučiť hrou Bloodline, dobre padne aj tento hroror menom Cold Fear.

Výrobca: Darkwoods
Vydávateľ: Ubisoft
Požiadavky: CPU 2,5 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Web: www.coldfeargame.com

Na zaoceánskej ruskej lodi sa deje niečo veeľmi divného, preto je na palubu vyslaný tím FBI. Kedže po FBI agentoch zostali na lodi iba krvavé franforce, vláda zháňa niekoho iného a náhodou je poblizku hlavný hrdina Tom Hansen, z pobrežnej polície a jeho kolegovia. Zavolajú ich teda do akcie. Kolegov stretáva ten istý osud ako agentov FBI a jediný živý je Tom. Na ňom ostáva, aby vyriašil záhadu.
Hneď na začiatku autory spojili prvé dve pravidlá o spolubojovníkoch v akčních béčkových hrách. Prvé – aby sme nemuseli dávať spolubojovníkom umelú inteligenciu, musia na začiatku hry všetci umrieť. Druhé – smrťou spolubojovníka získava hrdina dôvod na pomstu a týmto vyriešime, prečo vlastne ide do tej tmavej smrteľne strašidelnej lode. (Tretie – ak tam už musí byť spolubojovník, tak to bude riadne vyvinutá ženská, aby sa mali hráči na čo pozerať). Čiže príbeh je klasický béčkový.

Celý herný čas sa bude Tom pohybovať po lodi, či už na palube či v podpalubí. Prostredie je jednoznačne skvelé a to hlavne (či vlastne len) paluba lode. Vlny obmývajú zábradlie, v diaľke šľahajú blesky a hromy a hrdina si musí udržovať rovnováhu, aby nevletel do rozbúreného mora. Celé to prebieha vo forme malej minihry. Prostredie bolo vlastne hlavným lákadlom Cold Fear a preto sa odlišuje od ostatných hier tohto typu.
Akčná časť hry je spracovaná na výbornú, čo platí hlavne o nepriateľoch, zombiach… Sem tam vás dokážu poriadne vystrašiť. Jedná sa o pravý survival horor, pretože nábojov do zbraní (pištol, samopaľ, granátomet, plameňomet…) je pekelne málo a častokrát uvítate možnosť príšere radšej rozmliaždiť hlavu ako si míňat drahé náboje. Nejaká príšerka síce vyzerá skoro ako headcrab z Halfu, ale to nemôžem mať za zlé, však aj headcrab je inšpirovaný alienom. Boj o prežitie budete v pekelnej atmosfére doslova prežívať tak silno, až to miestami pripomína Silent Hill.

Problémom je celková herná náplň, ktorá sa skladá z – vojdi do miestnosti, zabi každého, zober kartu či kľúč k dverám arob to isté. A stále dokola behám po lodi či vrtnej stanici, zbieram karty a strieľam. Aj keď je atmosféra a akcia super, nemôžem sa vyhnúť nutkaniu poslať autorov do prdele, pretože takýmto herným systémom potvrdzujú myšlienky dospelých osôb o nás hráčoch. To zanmená, že sme úplne dementní, že stále robíme tú istú sprostosť a ešte nás to aj baví, týmto si ma inak skvelý Cold Fear príliš nezískal.
Kedže Cold Fear pôvodne vyšiel na konzole, nevyhol som sa zo začiatku obavám z konverzie. Tá dopadla na prekvapenie vynikajúco. Myšou sa dá strielaž bez problémom, kamera neblbne ako v iných prerábkach ovládanie nie je vôbec problém. Grafické stvárnenie si berie to najlepšie, čo môže prostredie ponúknuť a prevádza hráčom skutočné morské búrky, kolísanie lode pri nápore morských vĺn, rozbúrenú hladinu a vysoko polygónové postavy nepriateľov. Problémom je, že Cold Fear sa nesnažil preraziť výraznými zmenami oproti survivalom či akciam a skôr sa ich snažil spojiť dohromady. Pre niekoho to ôže byť plus, pre niekoho mínus.

 

cold-fear-pc-screen

Celkovo má z Cold Fear zmiešané dojmy. Na jednej strane stojí nezvyčajné prostredie, výborná konverzia a napínavá akcia, na strane druhej sa ocitajú preflákaný príbeh a stereotypná herná náplň (povedal by som, že až dementná). Nazoj záleží od nálady v ktorej si Cold Fear spustíte. Podľa toho sa vám zapáči, či nie.

Plusy:
nezvyčajné prostredie lode na rozbúrenom mori
grafika a bezproblémové ovládanie
boj o prežitie a pekne spracovaní nepriatelia

Mínusy:
autory sa radšej mali rozhodnúť, či idú robiť survival alebo akciu
príbeh je úplne o ničom
herná náplň je stále tá istá

VERDIKT: 6,6/10

Online kníhkupectvo BUX.sk