Need For Speed: Most Wanted

Sériu NFS snáď ani nemusím predstavovať. Určite každý z vás si zahral jednu z týchto hier, ktoré EA vydáva už 10. rok. Po dlhšom čakaní opäť prišiel nový diel, a to pod názvom Need For Speed Most Wanted, ktorý je ešte viac prepracovanejší a konečne prišli aj policajti.

Distribútor: EA
Vývoj: EA Canada
Štýl: arkáda
Rating: 3+
Platforma: PC
Lokalizácia: slovenčina (jedine www.slovenciny.com)

Autor recenzie: Prckin

História:
EA už 10. rok vydáva svoju najúspešnejšiu hru NFS. Prvé série NFS, ktoré prišli už ani nepamätám kedy, boli z hľadiska grafiky a hrateľnosti veľmi jednoduché. Revolúcia začala, keď EA vydalo NFS 5 Porsche Unleashed. Touto hrou sa začala písať slávna história NFS. Po tejto časti prišli ďalšie a ďalšie, ale žiadna neprekonala práve túto hru. Poslednými dielmi bola séria Underground 1/2, ktoré však zostali za očakávaním. Hlavne z Undergroundu 2 boli fanúšikovia NFS sklamaní, pretože hra nedosahovala veľkej kvality, hlavne pre jej zlú hrateľnosť a hra po čase začala nudiť.

Popis:
Po nekonečnom čakaní, vyšla o 2 roky ďalšia časť a to pod názvom NFS Most Wanted, ktorá je veľmi podobná svojim posledným dvom predchodcom a opäť je silne arkádová. Po 2 nekonečných rokoch hrania v tme, konečne prišlo aj závodenie cez deň. Svoje autíčko budete preháňať cez Rockpoint City. Práve toto mesto je azda najlepšie spracované ako iné v predošlých dieloch. Jednou z noviniek, ktorú som privítal, je oveľa rýchlejšie ukladanie hry. V minulých dieloch ste sa museli hnať cez celé mesto aby ste si mohli hru uložiť. Tu sa vám to však nestane. Stačí si zobraziť menu, potvrdiť položku Jump to Save a aha, ste vo svojej garáži, kde si hru už ľahko uložíte. Ušetrí vám to peknú kopu času. No nie je to super?

V predchádzajúcich dieloch bolo aj niečo ako kariéra (neviem však, či sa to dalo nazvať kariéra), ale v MW je to už kariéra v pravom slova zmysle. Máte za úlohu poraziť najlepších 15. závodníkov v meste, ktorí sú zobrazení v tzv. BlackListe (čiernom zozname). Každý pretekár má svoje foto, prezývku a poriadnu káru. Začínate od posledného pretekára a dostávate sa vyššie a vyššie. Nie je to však také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Keď chcete, aby vás pretekár vyzval, musíte mat splnené 3 podmienky, ktoré si určuje sám pretekár, ktorého sa chystáte poraziť.
1. Musíte mat odjazdený počet závodov, z ktorých ste vyšli ako víťaz,
2. takisto musíte mat nazbieraných pár bodíkov za naháňačky s policajtmi
3. a do tretice, musíte mať spravených pár špeciálnych činností (napr. okolo policajného radaru musíte preletieť čo najväčšej rýchlosti, musíte preraziť pár policajných zátarás, atď.)
Ak všetky tieto podmienky máte splnené, idete na samotného závodníka. Musíte ho poraziť v niekoľkých závodoch. Na začiatku sú závody zábavné, ale neskôr sa stanú nudnými. Stále to isté. Dokonca pribúda aj obtiažnosť a budete mať určité závody, pri ktorých budete chcieť rozbiť monitor (prosím nie!!!). Tak sa pozrime na typy závodov, kde pribudli aj 2 novinky:

SPRINT – To isté ako v Underground. Máte vyznačenú trasu a cieľ a musíte byť prvý.
OKRUHY(Circle) – Opäť nezmenené. Máte určený počet kôl a musíte vyhrať.
DRAG – Rovina, kde je manuálna prevodovka. Takisto je vašou úlohou používať smerové šípky na zmenu smeru vozidla. Auto sa drží v jazdnej stope samé
LAP KNOCKOUT – Jazdíte pár kôl a vždy posledný odpadne, teda každým kolom je vás o jedného menej. Kto zostane vyhrá.
SPEEDTRAP – Tu je prvá novinka. Máte určenú trasu závodu a po celej dĺžke trate sú rozmiestnené policajné radary. Vašou úlohou je okolo nich preletieť v čo najväčšej rýchlosti. Jednotlivé rýchlosti sa vám spočítavajú a kto má najväčší súčet vyhráva.
TOOLBOOTH – ďalšia novinka. Tieto závody sa nachádzajú iba na diaľnici, kde vyberajú poplatok. Prídete k stanovišti, odkiaľ vyrazíte a musíte sa dostať k ďalšiemu v stanovenom čase. Ak to stihnete, pridá sa vám pár sekúnd a hor sa na ďalšie stanovište. Takisto máte vyznačenú trasu a cieľ. Ak to stihnete k poslednému stanovištu, vyhráte, inak po uplynutí časomiery idete od začiatku.

Najväčšou chybou, ktorú som si myslel, že EA odstráni, je trasa závodov, ktorá je ohraničená priesvitnou stenou so šípkami, ktoré vám ukazujú smer závodu. Veľmi často sa mi totiž stalo, že som vyšiel z tunelu, oslepila ma žiara a napasoval som to rovno do steny. Na viac hra využíva HDR efekty (lepšie narábanie so svetlom), ktoré však EA použila aj na svoj asfalt a to bola chyba! Asfalt sa dokonca leskne viac ako v U2 a častokrát nič nevidíte, hlavne keď vychádzate z tunelu. Jednou peknou novinkou je, že po každom víťazstve nad jedným členom BlackListu sa vám objaví 6 otáznikov. Obsah troch poznáte, ale obsah 3 ďalších nepoznáte. Na výber máte 2 otázniky. Pri troche šťastia si vyberiete ten, v ktorom sa skrýva súperovo auto. Každé jedno auto pretekárov z BlackListu je poriadne vytuningované a každé je niečím výnimočné. Ak sa vám ho nepodarí získať nezúfajte. Zbehnite so svojím autom do obchodu so súčiastkami, alebo špeciálnymi dielmi a tuningujte jedna radosť. (Všetky obchody sú také isté ako v Underground 2.) Tuning je podobný ako v sérii Underground. Aj tu si musíte svojho miláčika vylepšiť aby ste mali na lepšieho súpera, takže tuning je povinný aj pre toho, kto ho nechce.
V hre máte na výber z 31 áut. Samozrejme dostupné sú až v priebehu hry. Tu je presný zoznam áut, v akom poradí sa vám postupne v priebehu hry odomkýnajú:

ZOZNAM ÁUT V NFS MW:
Lexus – IS 300
Fiat – Punto
Chevrolet – Cobalt
Wolkswagen – Golf GTI
Audi – TT 3.2 Quattro
Audi – A3 3.2 Quattro
Mitshubishi – Eclipse
Audi – A4 3.2 FSI Quattro
Toyota – Supra
Renault – Clio v6
Mazda – RX-8
Cadillac – CTS
Ford – Mustang GT
Mitshubishi – Lancer Evolution VIII
Mercedes-Benz – SL 500
Pontiac – GTO
Vauxall – Monaro VXR
Porsche – Cayman S
Subaru – Impreza WRX STI
Mazda – RX-7
Mercedes-Benz – CLK 500
Lotus – ELISE
Aston Martin – DB-9
Porsche – 911 Carrera S
Dodge – Viper SRT 10
Lamborghini – Gallardo
Porsche – 911 turbo S
Chevrolet – Corvette C6
Lamborghini – Muciélago
Ford – FORD GT
Mercedes-Benz – SLR McLaren
Porsche – Carrera GT

A konečne som pri nich, POLICAJTI. Po trochu nudných predošlých sériách, kde o policajtoch nebolo ani počuť, prichádzajú teraz, aby dohliadali na poriadok v meste, a aby vám čo najviac znepríjemnili závodenie.
Kľudne sa preháňate po meste v 150 km/h rýchlosti a zrazu to príde. Obraz zmodrá, zozoomuje sa a policajti sa pustia za vami. Vašou jedinou úlohou je nenechať sa chytiť. Ak máte úroveň hľadanosti 1 (ten malý ohník s číslom v ľavom rohu monitora), hliadke sa rýchlo stratíte, ale čím viac škody napáchate a čím viac budete policajtov provokovať, tým váš stupeň hľadanosti bude rásť a verte mi, ale pri takej 4 úrovni, to už nie je žiadna sranda. Tá sa aj končí, keď v spätnom zrkadle uvidíte asi 10 policajných áut. Vždy sa vás snažia zatlačiť čo naviac k okraju cesty a keď sa im to na pár sekúnd podarí, už vám nepomôže nič. Okamžite vás obkľúčia a znemožnia vám akýkoľvek pohyb. Najlepšie je, že pár nárazmi do policajného auta mu nasadíte KO. Pri nižšej hľadanosti zničíte poliacajtov veľmi jednoducho, stačí jeden poriadny náraz, ale pri vyšších úrovniach je to ťažšie, ba priam až nemožné . Ak už hodne dlhú dobu utekáte policajtov, začnú robiť zátarasy, začnú na cesty umiestňovať tzv. „ježkov“, ba dokonca nad vami začne lietať vrtuľník.
Avšak aj policajtom sa dá utiecť, hlavne pri nižších úrovniach hľadanosti, Ak im budete chcieť zmiznúť, iba sa niekam zapatrošte, alebo stačí stratiť policajtov z dohľadu a nabehne vám CoolDown mód. Je to modrá čiara, ktorá sa pomaly zaplňuje a ak sa zaplní celá, máte vyhrané, policajti vás prestanú sledovať a vy máte zasa na chvíľu pokoj. Opäť je tu však háčik. Pri 1 úrovni hľadanosti je CoolDown zaplnený za pár sekúnd, ale pri takej 4 úrovni, sa čiara zapĺňa celú večnosť, navyše vás nemôže zbadať žiadna hliadka, lebo sa začne všetko od znovu. Je tu však aj spôsob, ako rýchlosť napĺňania CollDownu urýchliť. Stačí, ak prídete na miesto, ktoré je na mape označené modrým krúžkom a aha, CollDown je plný za chvíľu.
Nedá mi spomenúť aj pasce, ktorými môžete zničiť pár policajných áut. Na mape sú označené červeným krúžkom. Sú to špeciálne miesta, kde na policajtov čaká nejaká nástraha.. Väčšinou výbuch benzínky, pád vodárne, alebo časti domu, atď. Každú nástrahu aktivujete, ak cez ňu prejdete, avšak pozor, musíte vystihnúť čas, inak nástraha nezasiahne cieľ. Ak sa všetko podarí, vy si vychutnajte krátku animáciu a hor sa na ničenie ďalších pol. áut.

Poslednou časťou je grafika, ktorá je dosť prepracovaná. Všetko vyzerá dosť realisticky (možno iba tie jednotvaré budovy sú trochu nudné). Jedna závažná chyba tu predsa je. A tou sú autá, ktoré jazdia voľne po meste. V celom priebehu hry sa vám preháňajú pred očami tie isté autá, ktoré menia iba farby, ale aj tých tam veľa nie je. Tu by som čakal od EA trochu viac fantázie, ktorá však neprišla. Ďalšou vecou , ktorú by som nechválil je HDR asfaltu. Nepríjemne sa vám od neho odráža svetlo a to dokonca aj vtedy, ak prší (Nemalo by byť vtedy zamračené?).Rovnako ako v U2, ani tu nechýba rozmazávanie obrazu pri väčšej rýchlosti. Práve tento doplnok sa mi páči a navodí vám pocit rýchlosti, avšak aj tu to trochu prehnali. Asi pri 200 km/h nevidíte skoro nič.

Čo dodať záverom? NFS Most Wanted si u mňa získalo rovných 90% a to svedčí o tom, že to nie je žiadny prepadák., práve naopak. Je to hra, ktorá by vám nemala utiecť, takže sa do nej zakúsnite a ste najlepší jazdec v meste. Až na pár chýb, ktorá však nijako nevplývajú na kvalitu tejto hry, je to skutočne super hra a je skutočne reálne spracovaná, takže kto ju ešte nehral, vrelo odporúčam. Veľa šťastia pri hraní.

PLUSY (+) 
– Grafika
– Návrat polície
– Hrateľnosť
– Mesto Rockport
– Audio efekty

MÍNUSY (-)
– odraz asfaltu
– po chvíli nudné

Online kníhkupectvo BUX.sk
Na portáli Slovenciny.com pôsobí od roku 2010. Okrem administrácie portálu sa vo voľnom čase snaží prekladať hry do slovenčiny. Medzi obľúbené štýly hier partria RPG, FPS, survival horory a stratégie.