Need for Speed ProStreet (Marzi)

U Need for Speed ProStreet od společnosti EAGames je jedním z největších lákadel široká nabídka licencovaných vozů od nějakého toho Golfa GTI až po italskou Pagani Zondu což je nejrychlejší sériově vyráběný vůz na světě. Takže ve hře najdete zastoupení snad každé známější značky včetně starých amerických bourácích jako je Dodge Charger a mnoho dalších.

Ceny vozidel ve hře jsou shodné s americkým trhem, ale s tuningem už tomu tak není. Taky si budete muset nakoupit vozidel více, protože potřebujete na každý druh závodu jinak nastavený vůz a než vyjedete na závodní výkend tak si vyberete která vozidla si s sebou chcete vzít. Protože kdo se aspoň trochu rozumí autům mi dá zapravdu, že nastavení vozidel na rovinku a okruh by mělo být odlišné, co se týče převodů, tlaků v pneumatikách, profilu pneumatik, měkkosti podvozku a mnoho dalšího.

Co ve vozidle nenajdete v sériové výbavě, to seženete v tuningu. V tuningu u ProStreetu už dost záleží a automobil se už podle toho opravdu chová, ne jak tomu bylo v Carbonu, ve kterém jste do auta koupili sebelepší brzdy ale vůz se choval stejně. Prostreet už je o tom vyladit auto do detailu, to znamená že například čím větší otvory ve spoilerech, tím větší přítlak, ale naopak menší rychlost. Takže budete mít před tuningem vozu 200 000 dolarů, zažerete se do tuningu a najednou kasička ukazuje posledních pár dolarů. Pro nepříznivce větších tuningu jsou připraveny balíčky, které jsou od obyčejných až po závodní díly za stovky tisíc. V tomto NFS jsme se už taky konečně dočkaly poškození automobilu, které je rozděleno od lehkého, tězkého poškození, až po totální zničení. Když už poškození, tak i opravy které nejsou v ProStreet moc nákladné což je nadruhou stranu dobře.

Hned jak zapnete hru a závod, poznáte obrovskou proměnu jízdního modelu. Který je něco mezi simulátorem a arkádou. Což je docela škoda že to EAGames nedotáhla až k simulátoru, protože když chcete zatáčku projet driftem přes ruční brzdu, tak zjistíte že mimo Drift závody je to opravdu nemožné, auta sice do smyku dostanete, ale chová se v něm úplně nesmyslně. Auta také pomaleji reagujou, ale zase je to NFS a žádné GranTurismo 5. Co se týče Drag závodu, nebo-li sprintu tak ten se EA opravdu povedl. V tomto módu se vozidla chovají tak jak mají, zajíždějí podobné časy těm reálným a pokud zvolíte nějaký americký styl tak se svezete po zadních mnohem dřív než s nějakým Německým Porschem.

V tomto, už jubilejním desátém díle, konečně neuslyšíte to trapné pískání gum při každém sebemenším zatočení, ale konečně na vás čeká pěkně zpracované pískaní gum, které se ozve až když má. Také při rozjezdu už auto nehrabe 10minut než se rozjede jak tomu bylo v Carbonu.
Graficky se ProStreet slušně povedl a je založen na povedeném enginu. Všechno je krásně zpracované, jako třeba praskliny v cestě kouř při pálení gum, rozjiždění se. Automobily jsou taky slušně propracované. Krajina propracovaná do detailu a taky potěší jak komentátor zařve do mikrofonu vaše jméno. Jediné co se dá grafice vytknout tak asi hranaté balóny nad tribunami.

Hodnocení
+Kvalitní grafika a zvuky
+Opět licencované vozy
+Celkově velký pokrok oproti předchozímu dílu
-Vysoké nároky na hardware
-Trochu nepovedený jizdní model

Závěr je takový, že pokud jste příznivci tuningu a rychlích kol tak ProStreet rozhodně doporučuji.

-Marzi

Online kníhkupectvo BUX.sk