Sam & Max Episode 2: Situation Comedy

Epizodický formát nie je najšťastnejšie riešenie vydávania hry. Dokázalo sa to zrušením Sin Episodes a Half Life 2 a jeho epizódy, ktoré vychádzajú raz za uhorský rok nie sú svetlým príkladom ako majú epizodické hry vyzerať. Sam & Max sú ale inou kategóriou. Po tom ako som odrovnal v prvej epizóde Brady Cultureho, pozrel som si prvých pätnásť dielov seriálu a už som sa nemohol dočkať na epizódu druhú.

Výrobca: TellTale Games
Vydávateľ: TellTale Games
Zem výroby: USA
Typ hry: adventúra
Požiadavky: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 64 MB GFX
Web: www.telltalegames.com/samandmax

Tá sa začína pár momentov po tom, ako končí tá prvá. Sam a Max sú opäť vo svojej kancelárii a nudia sa, pretože už dlho nikoho nezastrelili ani nezmlátili. Ako isto viete z prvej epizódy, za všetkým stojí ešte niekto a Brady Culture bol len nastrčená figúrka, takže príbeh pokračuje. Ako obvykle zazvoní telefón a Max sa po ňom vrhá, lenže je spacifikovaný Samom, a jeho psí kolega zdvíha telefón a od najvyššieho komisára zisťuje ich novú misiu. Moderátorka talk show Myra Stump drží svoje publikum ako rukojemníkov a je teda na dvojici bláznivých detektívov, aby prenikli do televízneho štúdia a zastavili jej plány.
Dvojicu detektívov psa Sama a králika Maxa jednoducho milujem, už len preto, že sú to absolútni psychopati a tak v tejto recenzii nemôžem byť objektívny, to nejde. Sam a Max zaručujú kvalitnú zábavu už sami o sebe, ich charaktery nemajú v hernom biznise obdoby. Dosť králičej chváli a radšej sa pozrime čo sa od prvej epizódy zmenilo.
Prostredie vašej kancelárie, Boscovho obchodu a Sybilinej pracovne zostalo takmer nezmenené. Opäť sa stretnete s potkanom Jimmym, ktorý sa pridal ku gangu Skinbodies (ako Skinheads, akurát, že na hlave chlpy má, ale na celom ostatnom tele už nie). Bosco začal používať monokel a britský prízvuk, aby každého presvedčil, že je Angličan. Takisto namontoval do obchodu bezpečnostný systém, ktorý zabraňuje ľuďom do neho vnášať veci! Chudák Bosco ale nemá nič, čo by im zabraňovalo veci z neho brať/odnášať/kradnúť. Sybil zmenila zamestnanie, lebo prišla na to, že kariéra psychologičky jej moc nevynáša a tak začala publikovať časopis Mimozemský ľúbostný trojuholník.

Druhým prostredím je samotné nahrávacie štúdio. Sam a Max sa stanú hviezdami televízie rýchlejšie ako sa ňou stal niekto zo Superstar. Zúčastnia sa natáčania relácie o varení, kde z bežných surovín pripravia výborný koláč. (bežné suroviny – pozri bizónie chipsy, chlorid sodný, kyselina sýrová, odležaná pleseň…) Potom budú súťažiacimi v hre Kto nikdy nebude milionárom, ktorú moderuje Hugh Bliss (je to blázon do umenia meditácie, v ktorom človek mení farbu), zaspievajú si v show Embarrasing Idol (niečo ako Superstar, len ide o to sa strápniť, takže v preklade Hanbastar). A ukončia to natočením vlastného sitcomu, Midtown Cowboys, tie už dnes natáča hádam každý. V štúdiu stretnete starých známych Soda Poppers, ktorí robia porotu v Embarrasing Idol, sliepku, ktorá rozpráva a je to vážený herec so zásluhami a režisérku, ktorá sa vždy dokáže záhadne teleportovať z jedného setu do druhého.
Všetky hádanky, na ktoré narazíte sú jednoduché a dajú sa zvládnuť bez problémov za predpokladu, že rozumiete dobre po anglicky. Angličtina používaná v Sam & Max je trošku zložitejšia, hlavne kvôli slangovým výrazom, preto musí dávať hráč pozor, čo sa v dialógoch hovorí a správne na to reagovať. Napríklad budete musieť skryť v byte kravu a voliť odpovede tak, aby si pán sliepka myslel, že je to francúzsky kuchár. Našťastie je to logické a už len s trochou rozumu to zvládnete.

Kvalita dabingu hercov je na ešte vyššej úrovni ako to bolo v minulom diele. Bosco a jeho britský prízvuk proste nemá chybu. Graficky si hra stále drží svoj osobitný štýl, ktorý nemožno pokladať za zastaralý či škaredý. Nedá sa povedať, že by nový Sam a Max kopíroval predchádzajúci diel. Iste, sú tu staré postavy a polka prostredia, no to skôr pôsobí príjemne familiárne ako okopírovane.
Situation Comedy je o stotinku lepšia ako jej predchodca a to hlavne vďaka novým vtipným postavám a situačnému humoru v televíznom štúdiu. Je to dokonalá paródia na televízny priemysel v súčasnosti. Sam a Max hviezdia a dokazujú, že epizodický formát ma niečo do seba. Uvidíme či si laťku kvality udrží aj ďalšia epizóda The Mob, the Mole and the Meatball. Zatiaľ držím palec hore a tie príjemné tri a pol hodiny strávené pri tejto epizóde odporúčam každému.

Plusy:
nové postavy a prostredie televízneho štúdia
Midtown Cowboys
stále rovnako dobrý humor a dialógy
pohodová a zábavná hrateľosť

Mínusy:
stále krátke, ale to sa už asi nezmení

VERDIKT: 8,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk