Scarface: The World is Yours

Nepoznať kultovú legendu filmov Scarface je ako nevedieť, že už zajtra budú Vianoce (a všetci sa tešíme na darčeky). Dvadsaťpäť rokov staré dielo Olivera Stonea a Briana DePalmu je medzi fanúšikmi kvalitného filmu pojem a hlavný hrdina Tony Montana bezpochyby najcharizmatickejšia postava vo filmových dejinách. Po prerábke Godfathera do hernej podoby sa toho dočkal aj Scarface.

Výrobca: Radical Entertainment
Vydávateľ: Vivendi Games
Typ Hry: akčná
Zem výroby: Kanada
Požiadavky: CPU 3,0 GHz, 1 GB RAM, 512 MB GFX

I’m political refugee from Cuba!

Tak ako filmová licencia u Godfathera nebola vôbec primerane využitá a fanúšikovia knihy a filmu si na hru právoplatne sťažovali, tak sa priaznivci Scarface môže pohodlne usadiť za počítač a byť v siedmom nebi, ale nepredbiehajme. Už je jasné, že Scarface je o triedu alebo dve lepší ako Krstný otec. Ak sa medzi vami náhodou nájdu takí ignoranti, ktorí Tonyho nemali možnosť vidieť, je dobré si pripomenúť príbeh.
Tony Montana je politický utečenec z Kuby. Na konci sedemdesiatych rokov sa dostáva do Miami a snaží sa splniť si svoj americký sen. Vypracuje sa až na najväčšie zviera v drogovom priemysle. Tonyho nemôžete mať radi, je to drogový díler, feťák, vrah, zlodej, podvodník, špina spoločnosti, ale musíte ho rešpektovať, lebo všetko svoje bohatstvo získal z ničoho, len vďaka tvrdej práci. Má svoj vlastný svet a svoje vlastné pravidlá, ktoré platia vždy a všade. Podviesť ho je chápané ako spáchať samovraždu. Za svojim cieľom ide cez mŕtvoly, ale vraždí len keď musí (ak v hre namierite na nevinného človeka a chcete vystreliť, Tony nevystrelí s hláškou, že také svinstvo vo svojom živote nepotrebuje, darmo je to charakter, nie ako séria GTA). Ak príbeh nepoznáte úvodným introm sa vám predstavia všetky filmové postavy a príbeh Scarface. Intro je spracované tak skvele, že ho nevypnete (u iných hier mačkám všetko, Enter, Esc… len aby sa nudné intro vyplo).

You fuck with me, you fucking with the best!

Tonyho začínate ovládať tam, kde film skončil. Vrahovia, ktorých na neho poslal Alejandro Sosa, Tonyho prederavili tisíckami guliek. Lenže Tony sa v tejto verzii zachráni. Pod vašou priamou kontrolou sa mu podarí prestrieľať von zo svojej vily, aby mohol utiecť a zachrániť si holý život. Tony žije, ale všetka jeho reputácia a majetok upadli, je nič, úplná nula, je teraz iba na ňom, aby si od začiatku vybudoval svoje impérium a zabil všetkých, ktorí mu stoja v ceste. Úvod hry je výborný, adrenalínový, žiadny zdĺhavý tutoriál a hneď sa vrháme do akcie, to sa nám predsa páči.
Keď sa prvýkrát ocitnete v uliciach Miami, poviete si, že vám to pripomína GTA Vice City, tiež sa to odohráva v rovnakom prostedí, máte voľný priestor, kde si môžete robiť čo chcete a Tony tiež s obľubou nosí havajské košele. Ale podobnosť sa postupne rozchádza, lebo príbeh v Scarface je skutočne silný a točí sa len okolo osoby Tonyho Montanu.
Najskôr musí Tony získať nejaký menší obnos peňazí, aby rozbehol obchody, tie zarobí prácičkami pre gangy a čoskoro začne dílovať drogy. Zo začiatku hry budete radi, ak budete mať u seba pol kila heroínu a predáte ho za 20 000. Postupne v hre získavate stále väčšie územie, kupujete si obchody a pravidelne privážate tak 70 kg heroínu a zarábate za jednu zásielku tri až štyri milióny. Ale skôr ako sa vám na konte zobrazí sedemmiestna suma budete musieť získať viac rešpektu.

Dance, dance to the yeyo!

Dílovanie drog prebieha tak, že Tony sa dohodne s dodaváteľom, kde sa stretnú a potom s ním začne vyjednávať o cene. Vyjednávanie je zobrazené formou malej minihry, na obrazovke sa napĺňa ukazovateľ a podľa toho, kde ho zastavíte, taký bude výsledok. Ak ho zastavíte blízko hranice dostanete mnoho peňazí/drog, ale ak ďaleko od hranice, tak dodávateľ a jeho banda vytiahnú brokovnice a poď ho papať olovo. Takto prebieha aj vyjednávanie s gangami, políciou a bankérmi. Potom treba zásielku odviesť do skladiska a následnu ju rozviesť do všetkých svojich obchodov, nakoniec stačí už len ísť do banky a získané peniaze si uložiť.
Bankári si berú určitý úrok, za pranie špinavých peňazí, ale je lepšie ich mať v bezpečí v banke. Ak vás totiž zabijú, zmiznú vám všetky peniaze, ktoré ste mali u seba, to zamrzí hlavne, ak máte pri sebe šestnásť miliónov. Občas sa mi stala taká nepríjemnosť, že som sa pokúšal predať herák nejakému feťákovi, len som prepískol hranicu a týpek na mňa vytiahol AK, bol som tak blízko pri ňom, že som nestačil zareagovať a bolo po mne.

The world is yours chico, and everything in it.

V priebehu hry získate rešpekt a územie celého Miami. Za peniaze z drog si kupujete ochranku do svojich obchodov, uplácate políciu a gangy, aby vám neprehnali guľku hlavou pri prvom pohľade na vás, ale za tie malé zelené papieriky s obrázkami mŕtvych prezidentov si kupujete exotické veci. To sú zberateľské veci, umenie a iné komponenty do domu, ktoré vám zvyšujú rešpekt, luxusné autá, lode a takisto nový zamestnanci. Ak si kúpite taký Sputnik reputácia vám stúpne o milión, vaše autá a lode vám dovezie šofér na ktorékoľvek miesto na mape a ak zamestnáte takého vraha urobí za vás eliminačné misie. Nové veci nie sú len pekné, ale i praktické, avšak v strednej časti hry je to dosť zdĺhavé. Musíte získať rešpekt a to len nakupovaním vecí, aby sa vám otvorili nové misie a teda musíte rozvážať drogy stále dokola a to sa stane stereotypom.
Mierenie je zvládnuté na jednotku, rozhodnite sa, či budete klasicky mieriť myšou, alebo tlačítkom Caps Lock sa zameriate na najbližší cieľ a potom už len manuálne naštelujete či gangstra trafíte do ruky, alebo do vajec. Táto rana je obzvlášť pekne zvládnutá, dotyčný klesne bezbranne na kolená a Tony štipľavo zanadáva. Podľa toho, kde nepriateľa trafíte sa vám nabíja balls meter. Ak je plný aktivuje sa takzvaný Rage mód, v ktorom sa prepnete do pohľadu prvej osoby, mierenie je úplné automatické a každá guľka smrteľná na prvú ranu. Naviac sa vám za každého mŕtveho v Rage móde doplní zdravie, je to ako lepšia lekárnička. Proste cool a Tony v tomto móde len nadáva a nadáva. Vôbec nadávok zažijete s podania Tonyho i ostatných charakterov kopec.

Look at those pelican. Fly pelican!

Priaznivci filmu sa medzi zbraňami tešia určite na motorovú pílu. Áno, aj tá tu je a z blízka narobí poriadnu krvavú paseku. Na diaľku sú lepšie tradičné zbrane ako 9 mm pištole, uzi, SMG, bazooka, brokovnica a už spomínané a moje obľúbené AK 47. Vždy máte u seba len tri druhy zbraní, tak treba dobre uvažovať, ktorú zbraň si zoberiete.
Ako čerstvý vodič by som sa mohol sťažovať na arkádovosť jazdy v autách, ale už som si na to zvykol z GTA. Nájdete tu samozrejme všetky autá, ktoré sa v tom období preháňali po Miami, len ich mená sú skomolené. Takisto jazda v lodi je trošku z ruky, akási ťažkopádna. Lietajúcich prostriedkov si neužijete, len pár misii, kde budete z helikoptéry strielať machinegunom po úbohých nepriateľoch, po ktorých zostanú len krvavé fľaky.

Fuck Gaspar Gomez and fuck the fucking Diaz brothers!

Scarface je všeobecnosti hra pre dospelých, lebo ustrelených končatín a kaluží krvi je všade plno a k tomu každá postava v hre nadáva. Fuck, motherfucker, cocksucker, sonofabitch, shit, bullshit, bitch a rôzne odrody týchto slov budete často počuť. Keď už sme pri tých slovách, ako som spomínal licencia je urobená na jednotku z hviezdičkou a dabing je úplne skvelý. Tony má svoj nepopísateľne dokonalý kubánsky prízvuk a i ostatné postavy ako Felix, Sosa alebo Shefield sú dobre nadabované.
Tvár Al Pacina je spracovaná vierohodne a spoznáte ho na prvý pohľad. A keď sa konečne stretnete so Sosom, tiež zistíte, že sa maximálne podobá. Grafická stránka sa od roku 2004, kedy bola hra ohlásená podstatne zlepšila a užijete si všetky efekty (no nie sú to efekty novej generácie, ale na úrovni najlepšej hry z roku 2005, to je ešte úspech, elbo v prvom štádiu vyzerala hra ako na engine z 98.) Mne sa hra rozbehala na nadpriemerných nastaveniach bez jediného seknutia.
Ešte viac poteší kompletný soundtrack z filmu a pár nových skladieb. Pár znamená výber z desiatok či stoviek skladieb sedemdesiatych a osemdesiatych rokov. Môžete si namixovať vlastný set skladieb a púšťať si ich stále dokola. Odporúčam rockový mix, ktorý tam už je a valiť si po Miami v Porsche a do ucha hučia basy a elektrické gitary – to je zážitok, ešte polícia za chrbtom.
Scarface je skvelá mestská akcia, ktorá využíva licenciu naplno, hlavne po zvukovej a vizuálnej stránke si užijú fanúšikovia filmu. V strednej časti hry síce zažijete stereotyp, ale veľkolepé finále vám to vynahradí. Odporúča Fidel Castro a udeľuje 9 kúbanskych cigár z desiatich.

Plusy:
Tony Montana
nákup nových, aút, nábytku, ľudí…
vynikajúci dabing a soundtrack
zábavné a rôznorodé misie

Mínusy:
zdĺhavá stredná časť hry

VERDIKT: 8,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk