Simon the Sorcerer 4: Chaos Happens

Legendárna séria adventúr o netradičnom mágovi Simonovi začala už v roku 1993 kedy vyšiel prvý diel a slávil úspech čo po ňom zopakoval v druhom diely z roku 1995 s podtitulom Lev, čarodejník a skriňa (narážka na Narniu). Úplne otrasný tretí diel Simon 3D radšej ani spomínať nebudem, fanúšikom mladého mága táto hra totálne sklamala. Licenciu na Simona odkúpila nemecká spoločnosť, ktorá o sebe tvrdí, že sú veľkými fanúšikmi Simona. Po roku vývoja anglickej verzie tu konečne máme štvrtý diel.

Výrobca: Silver Style Entertainment
Vydavateľ: Playlogic Entertainment
Zem Výroby: Nemecko
Typ Hry: Adventúra
Požiadavky: 2 Ghz, 512 MB RAM, 64 MB GFX, 2,7 GB free space
Web: www.playlogicgames.com/index.php?id=41&no_cache=1&tx_playlogic_pi1[uid]=25

Skoro každý z nás máme otravných súrodencov, ktorí mu neustále lezú na nervy, hádky sú na dennom poriadku a ani Simon to nemá iné. Pri jednej z mnohých hádok o ovládač od televízie mu brat šmarí do hlavy spomínaný ovládač, čím Simona omráči. V snu sa mu zjaví jeho priateľka Alyx a so strachom v hlase ho prosí aby prišiel do Magického kráľovstva, pretože mu hrozí veľké nebezpečenstvo a jedine on ho môže zachrániť. Simon ako správny hrdina nelení, vlezie si do svojej magickej skrine, ktorá ho v mžiku oka prenesie do inej dimenzie, v ktorej sa Magické kráľovstvo nachádza.
Aké je však Simonove prekvapenie, keď hneď ako vylezie zo skrine príde k nemu Alyx, ktorá si nielenže nepamätá, že sa mu zjavila v snoch, ale dokonca sa s ním aj rozíde. Simon síce vôbec netušil, že spolu niekedy chodili, ale i tak ho to zraní. Vyzerá to tak, že celé Magické kráľovstvo sa od jeho poslednej návštevy zmenilo a ľudia si ho už nepamätajú. Teda nie tak ako predtým, ale myslia si o ňom úplne nezmyselné veci ako že je nezištný, čistotný a to je vskutku desivé. Ako sa neskôr ukáže po Magickom kráľovstve behá ešte jeden Simon a ten je pravým opakom normálneho Simona. Je čistotný, poriadny, ochotný pomôcť, pokojný, štedrý a nemá vôbec zmysel pre humor. Simon okamžite usúdi, že tento falošný Simon musí byť skazený do morku kostí a chystá sa odhaliť jeho tajné plány.

Simon nie je žiadny trápny Harry Potter a i keď to je pubertiak ako okuliarnatý Angličan nemá problémy s Voldemortom (to skôr so strávením Swampyho bažinnej kaše) a jeho kúzelné schopnosti sú značne obmedzené. Jediná jeho kúzelná schopnosť (ak nepočítame netradičný sarkazmus a iróniu za kúzelné) je, že do svojho smiešneho klobúka mága, z ktorého sa každý obyvateľ Magického kráľovstva smeje, zmestí čokoľvek od bojového kladiva, cez obraz až po pizzu a to to dokonca všetko naraz.
Vtipných adventúr je na môj vkus veľmi málo a keď už sú vtipné tak tým trápnym spôsobom Poldy, preto vždy ocením adventúrny humor. Séria Ankh a Sam & Max sú hlavnými favoritmi a nový Simon sa k nim skvelo hodí do party. Simon si neberie servítky a svojím ironickým humorom uráža všetko od sexuálnych témat až po samého seba a nikdy si nezabudne urobiť srandu z toho otrasného 3D dielu.

Magické kráľovstvo nie je typickým fantasy rozprávkovo stredovekým mestečkom a jeho obyvatelia sú svojrázne osoby pochádzajúce z rôznych rozprávok. Zlatovláska je profesionálna zlodejka, ktorú Simon tentokrát nájde vo väzení, Červená čiapočka je drzá femistická punkerka, čo sa preháňa dookola na skateboarde, vlk starý ochľasta, Alyxin dedko Calypso je mŕtvy kúzelník s najhoršou sklerózou akú ste kedy videli, Simonov starý kamarát Swampy stále varí svoju odpornú bahennú polievku (každý sa z nej pozvracia) a horár je v skutočnosti chirurg, ktorého záľuba je lov divej zvery. Charakteristické a vtipné postavy sú zárukou, že na hru človek len tak nezabudne.
Riešenie jednotlivých úloh v Simonovi sú tiež zábavné, ale častokrát i veľmi nelogické (typické adventúrne skúšaj všetko na všetko). Nadchla ma úloha, keď som potreboval pre talianskeho kuchára dopravný prostriedok na rozvoz pizze. Hneď ma napadlo, že čórnem Červenej čiapočke sk8, ale tá si ho strážila ako oko v hlave, preto som musel zrealizovať rozprávku o Červenej čiapočke. Najskôr som presvedčil jej matku, nech ju pošle za babičkou do lesa (nadobudol som podozrenie, že jej babička zjedla Janka a Marienku v perníkovej chalúpke) a potom som presvedčil večne ožratého vlka, že jesť babičky a jej vnučky je jeho životným poslaním. Hoci sa vlkovi po dlhom dohováraní podarilo zjesť babičku tá malá červená mrcha nosila so sebou pepr sprej a jediný spôsob ako jej ho minúť bolo urážať ju a nechať ju aby mi ho vystriekala do xichtu. Po pár dávkach spreja ju nakoniec vlk zožral a ja som mal svoj skateboard.

Simon 4 je skvelým riešením pre hráčov, čo chcú s adventúrami začať, ale trápi ich neustály pixelhunting a vysoká obtiažnosť. Obom týmto veciam sa nemeckí vývojari vyvarovali a stačí stlačiť jednu klávesu a hneď sa vám zobrazia všetky aktívne predmety v lokáciii, po stlačení druhej sa zobrazia iba predmety, ktoré možno zobrať. Jednoduché a prakticky to odstraňuje pixelhunting. V menu si po prezrení detailného denníka môžete zvoliť nápovedu, ktorá vás skoro za ručičku dovedie k riešeniu úloh.
V štvrtom Simonovi sa čiastočne 3D postavičky pohybujú po 2D krajine, ktorej prostredie je doslova rozprávkové a nepamätám sa, kde som naposledy videl tak nádherne kreslené lokácie (ak nepočítam Runawayovské ručné kresby a Sokalove hry). Kráľovský hrad je ako vystrihnutý z rozprávky a les s babičkinou chalúpkou či drevorubačovým zrubom dýcha atmosférou. Len sa zastavíte a budete skúmať drobné detaily na krajinke. Škoda, že oproti prvým dvom dielom je lokácii asi len štvrtina, napriek tomu je dĺžka hry až prekvapivá a určite ju neprejdete za jeden víkend. (možno pri stálom používaní nápovedy).

Som rád, že anglický dabing je na tak vysokej úrovni, čo sa pri nemecky predabovaných hrách moc často nestáva a určite sa oplatilo čakať na hru dlhšie. Swampyho tenulinký hlások si budete pamútať dlhé mesiace po dohraní. Simonovým problémom je jeho až priveľká tuctovosť. Využíva všetky prvky adventúr a veľmi dobre, ale vlastne neprináša nič nové ani skvelé, kvôli čomu by sa hra dala označiť za favorita medzi tohtoročnými adventúrami. Je milá, neurazí, dobre sa hrá a pri hraní sa zasmejete a ak ste hrali niektorú z predchádzajúcich častí (3D nepočítam) a mladý kúzelník sa vám páčil, štvrtý diel bude pre vás ako x-tý príchod mesiáša.

Plusy:
sarkasticko-ironický Simonov humor
jedinečné postavičky obracajúce rozprávkové klišé naruby
vďaka nápovede odstraňuje mnohé adventúrne problémy
hádky s dvojníkom
prekrásne lokácie

Mínusy:
pre zarytých adventúristov príliš ľahké
lokácie sú síce pekné ale je ich málo
žiadne výrazné novinky ani prekvapenia

VERDIKT: 7,5/10

Tangorn

Online kníhkupectvo BUX.sk