Rescue 2, počítačová hra na záchranára aj hasiča v jednom

Hra na záchranára? Svet počítačových hier nám už nejaký čas ponúka možnosti vyskúšať si viacero profesií. Samozrejme nevstupujete do hrozby a ohňa vy sám, nevystavujete vlastnú kožu všetkým situáciám, no v hernom prevedení získavate ako takú predstavu o tom, aký súvis majú jednotlivé činnosti, čo všetko s nimi môže súvisieť a pri niektorých simulátoroch má človek naozaj pocit, že chápe niečo viac. Hra na záchranára je tiež pomerne dobrá myšlienka. Ale aj dobrá hra?

Rescue 2

Začiatok hry

Rescue štartuje veľmi rýchlo. Pri meraní záťaže na počítač ide o tak malú záťaž, že bez problémov hru spojazdníte aj na slabšom staršom počítači a netreba sa báť žiadneho veľkého namáhania hardware. Štart hry môže zobraziť anglické texty, lenže hra je kompletne v poľštine aj češtine. Stačí prejsť do options a prepnúť si jazyk na svoj preferovaný. Mimo iných jazykoch nechýba ani ruština. Absolútny úvod novej hry vám prinesie rýchlu výučbu. Kliknete na svoju budovu základne a tá vám postupne zobrazí všetky podrobnosti o tom, ktorý prvok je určený pre ktorú voľbu a akú možnosť v hre. Dozviete sa tak bez veľkého vysvetľovania, ktoré tlačidlo slúži na nábor nových zamestnancov pre vašu záchranársku stanicu, kde môžete kupovať vozidlá, vylepšovať ich, ale tiež nahliadnuť na kompletný vozový park a personál. V prvý moment nie je hráčovi jasné, ako môže začať. Personál záchranárskej stanice a aj jeho výbava, je nutné kúpiť, no stav konta je nula. Ako sa teda podarí začať? Plnením niekoľkých misií dostávate od mesta peniaze. Potrebujete len myš a správne klikať.

Hranie

Prvé výukové misie a prvé klasické záchranárske misie, kde využijete, čo ste sa naučili krátko pred tým, prinášajú skúsenosti aj peniaze. Samozrejme, tie prvé skúsenosti vám prinášajú ihneď aj prvé vozidlá s personálom. V dolnom rohu sa zobrazujú akcie a príležitosti – udalosti a katastrofy, pri ktorých môžete zasahovať. Chce to myslieť na postupy a aj logiku. K požiaru nepošlete sanitku bez hasičského vozidla a k zranenej pani v bezvedomí na ceste asi ťažko pošlete hasičov. Výjazd si môžete pozrieť z hora, pri viacerých nešťastiach si musíte správne vybrať aj vzhľadom k vzdialenostiam. Vylepšovania pre svoje posádky si môžete nakupovať pomerne rýchlo, cez sekciu dostupnú v strede hore. Ovládanie od vás potrebuje výber vozidla, pokyn pre vystúpenie posádky a napojenie hadíc, či spustenie iných postupov. Hra môže byť zábavná, najmä keď sa budete snažiť zachrániť čo najviac ľudí. Dobre spravená práca prináša pozitívne hodnotenia. Zachránení ľudia vytvárajú povedomie o úspešnosti záchranárov, zlá práca naopak prináša negatívne hodnotenia a vy potrebujete hlavne to dobré.

Rescue 2

Ovládanie a vzhľad

Myšou sa postaráte o kompletné ovládanie. Pri pohľade na mapku pri prejazde záchranných zložiek využijete aj šípky na posúvanie mapky. Tí, čo majú radi rýchlejšie ovládanie, použijú na klávesnici jednotlivé písmenká. Každé tlačidlo, funkcia, predmet a prvok ovládania nesú nejaké písmenko. Ovládanie sa dá zrýchliť práve voľbou týchto písmen na klávesnici. Konkrétna voľba klikaná myšou mne osobne nie vždy vzala voľbu na prvý krát. Chce to získať prax v označovaní a ovládaní. Každý hráč si nájde svoj spôsob ovládania. Dá sa vyberať medzi jednotlivými stanicami, ktoré neskôr pribúdajú. V nich sa dá priamo vyberať aj konkrétne vozidlo. Na mapke sa dá vyberať priamo miesto, ktoré má značku. Pri náhľade vašej stanice máte možnosť si pozrieť jednotlivých zamestnancov na rôznych miestach. Je možné im dať vlastné prezývky, sledovať ich vlastnosti a to, v čom vynikajú. Tiež je možné jednotlivých zamestnancov vyhodiť, napríklad ak robia problémy ich charakterové vlastnosti.
Pri zásahu je dobré premýšľať a využívať nástroje. Hasenie požiaru nemusí byť vždy jednoduché. Niekedy si žiada vypnutie poistiek a zaistenie miesta, čo nie je v podstate nijako komplikované a ide skôr o postupy, ktoré sa podobajú k realite. Treba to však brať s rezervou. Kontrolu nad akciou máte z hora, postavy požiarnikov sú veľmi malé a auto zásahovej jednotky má pri takomto pohľade naozaj malé rozmery. Vidíte však rozsiahlu plochu a celé dejisko.

Rescue 2

Zábava pre kohokoľvek

Hra nie je nijako extrémne komplikovaná. Možno ak na prvý pohľad. No osvojí si každý jeden hráč všetko potrebné už v priebehu prvých hier. Hra môže pobaviť najmä mužské pohlavie, čím nechcem nič tvrdiť o tom, že nezabaví aj dievčatá. Simulátory tohto typu neoplývajú výnimočnou grafikou, skôr jednoduchou. Nejde o náročnú hru, je rýchla, priama, nečakáte v podstate na nič. Hra Rescue 2: Mesto v plameňoch je pokračovaním úspešného titulu Rescue 2013. Dodávateľom je Comgad.cz

Online kníhkupectvo BUX.sk
Šéfredaktor Slovenciny.com, portálu s prekladmi do počítačových hier fungujúceho od roku 2004. Autor prekladov počítačových hier sérií Need for speed, Grand Theft Auto, Call of Duty, Age of Empires III a ďalších.