Spider-Man 3 (PC verzia)

Film tretieho Spidermana už videl snáď celý svet a mal celkom veľký úspech i keď som od toho čakal trochu viac. Už vyšlo veľa hier, ktoré boli spracované podľa filmu a veru sa herná verzia často zle dopadla a zahanbila film. Čerstvým príkladom sú Piráti z Karibiku, ktorý dopadli totálnou katastrofou ako aj Superman Returns. Ale taký Riddick bol úspešný na filmovom plátne tak aj na našich PC. Herný Spiderman žiaľ nemal úspech žiadny, no jedine nás naučil, aby sme ho neznášali, najmä na PC ale ani konzolová verzia nebola nič…

Vývojár: Treyarch
Vydavateľ: Activision
Distribúcia v SK: CD Projekt Platformy: PC, PlayStation 2, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo DS, PlayStation Portable, Nintendo Wii, Nintendo DS
Žáner: Akcie
Lokalizácia: Anglický jazyk
Vydanie hry: 4.5.2007
Podobné hry: Spider-Man 2: The Game, Ultimate Spider-Man
Oficiálny web: http://www.sm3thegame.com/
Slovenský web: nie je
Autor recenzie: Hracho Martin

Film tretieho Spidermana už videl snáď celý svet a mal celkom veľký úspech i keď som od toho čakal trochu viac. Už vyšlo veľa hier, ktoré boli spracované podľa filmu a veru sa herná verzia často zle dopadla a zahanbila film. Čerstvým príkladom sú Piráti z Karibiku, ktorý dopadli totálnou katastrofou ako aj Superman Returns. Ale taký Riddick bol úspešný na filmovom plátne tak aj na našich PC. Herný Spiderman žiaľ nemal úspech žiadny, no jedine nás naučil, aby sme ho neznášali, najmä na PC ale ani konzolová verzia nebola nič extra. Chcete vedieť ako dopadol tretí diel na platforme PC ? Ďalší hrozný diel ? Odpoveď na tieto otázky sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Urýchlení začiatok
Všetko sa začína dosť neprakticky. Žiadne hlavné menu, kde sa nadstavuje grafika, zvuk, ovládanie a pod. Hneď začína hra povinným tutoriálom(teda prvou misiou) a musím povedať, že takúto funkciu k smrti nenanášam, lebo hra veľmi sekala keď som si nemohol v menu nadstaviť detaily grafiky a násilne je človek hodení rovno do hry. Tutoriál nie je nijak zložitý, ale keď neviete aspoň niečo anglicky tak budete pár minút stratený, lebo komentátor hry Bruce Campbell vám bude hovoriť čo treba kedy urobiť. V tutoriáli sa naučíte všetky základné pohyb ako pohyb, skoky, bitie protivníka, zastavenie bomby. Po skončení tutoriálu začína film hmm pardon hra. Intro navodí naozaj filmovú atmosféru a uvidíte v ňom všetky hlavné postavy, ktoré vystupovali v treťom diely filmu a aj pár nových problémov. Tutoriál, ale ešte pokračuje a v tomto sa naučíte ako rýchlo prechádzať mestom New York. Áno uhádli ste pavučinami. Ak si myslíte si, že je všetko predom dané tak sa mýlite. Tretí diel nie žiadnou lineárnou akciou. Nečakajte žiadne cesty z miesta do miesta B a plno scriptov okolo. Našťastie je tomu presne naopak. Ocitáte sa v meste New York a je len a len na vás kam sa vydáte čo je PC platforme rozhodne veľký pokrok. Nepočítajte s takou veľkou rozlohou ako v GTA: San Andreas. Nebojte sa nestratíte sa vďaka 3D mape, kde je vyznačená Spidermanova poloha, vedľajšie misie a body kde začínajú príbehové misie a aj aký stupeň zločinnosti je v každej časti mesta. Vo vedľajších misiách zbierate rôzne odznaky, pomáhate policajtom chytiť zločincov, alebo sa zúčastníte závodov, v ktorých budete preskakovať farebnými kruhmi vo vzduchu, zachraňujete ľudí, zastavujete bomby a podobne. Vedľajšie misie som zo začiatku ignoroval, ale po čase ma začali baviť a to najmä pomáhať polícií. Oni väčšinou prenasledujú protivníka v aute a aby ste presne vedeli, kde sa protivník nachádza tak stačí aktivovať Spidermanov šiesty zmysel a nebezpečenstvo je vyznačené červene tak sa nebojte, že vám protivník utečie. Zastavenie protivníka prchajúceho v aute sa mi páčilo. Najprv skočíte na auto a z okna na vás bude útočiť jeden parchant, ktorého zmlátite a potom poškodíte motor vozidla, alebo vytrhnete jedny dvere. Pri takejto zastavení auta si prsty unavíte, lebo budete musieť rýchlo stláčať ľavé tlačidlo myší a klávesu E. Verte mi že to nie je nič jednoduché a zo začiatku to nebude žiadna sranda, ale naučíte sa to. Ale najviac času strávite plnením hlavných úloh.

Okrem protivníkov z filmu nakopete zadok aj tým z komixu
V treťom diely filmu musí Spider-man bojovať proti trom nepriateľom a nejaký ten čas aj sám so sebou. S jeho láskou Mary-Jane mu to prestane fungovať a to kvôli mimozemskému symbiontu, ktorý mu zväčší jeho pavúčie schopnosti a oblek bude mať celý čierny a veru v ňom vyzerá oveľa lepšie. Petrov kamarát Harry Osborn si dal ako jeho otec do seba experimentálnu látku, ktorá mu zmenila jeho fyzické a psychické schopnosti a tak vznikol Green Goblin(Harry Osborn), ktorý sa chce Spidermanovi pomstiť lebo si je istý, že jeho otca mu zabil on. Ďalej je tu zločinec Flint Marko, ktorý sa nešťastnou náhodou dostal do vedeckého laboratória vpadol rovno do miestnosti, kde prebiehal pokus a premenil sa na piesok a vznikol Sandman, ktorý kradne nejaký ten milión na liečbu jeho dcéry, ale peniaze treba získať poctivou prácou. Nakoniec je tu najväčší rival pavúčieho muža a to Venom, ktorého hostiteľom je Eddie Brock a tým, že pred Brockom mal symbionta na sebe Spider-man tak Ediie vie všetky tajomstvá Spider-mana. Už z tohto vyplýva, že to v hre nebudete mať ľahké, ale s pár príbehových línií je veľmi málo a tak autori vložili ešte pár záporňákov z komixovej predlohy a tak narazíte na Apocalypsu, Arsenic Candy, Dragon Tail, násilný gang Apocalypsa či Lizarda. Dokonca narazíte aj na šéfa podsvetia – Kingpina a to ma veľmi potešilo, lebo vždy som túžil mu nakopať zadok. Herná doba sa môže vyšplhať kľudne aj na takých 30 hodín, hlavne kvôli niektorým frustrujúcim momentom, ale zabavíte sa.

Pred pavučinou niet úniku
Súboje s nepriateľmi sú naozaj veľmi zábavné. Spider-man vie dosť brutálne kombá a jedného protivníka dokáže zlikvidovať behom troch sekúnd. Ťažko povedať, či sú súboje jednoduché, zo začiatku to bude ťažké lebo sa budete musieť naučiť pár pohybov a ono to potom pôjde samo. Nemusíte sa učiť útoky spamäti, jednoducho stláčajte všetko čo vám príde do ruky a po chvíli máte po probléme. V každej misií väčšinou mlátite a je to naozaj zábavné. Klávesov E si pritiahnete nepriateľa k sebe a potom ho domlátite, alebo ho vyhodíte do vzduchu a skočíte za ním a dokončíte to. Dosť ma prekvapil zakomponovaný bullet-time, ale bez neho to vlastne ani nejde. Keď sa vás chystá protivník nejako zraniť tak stačí stlačiť klávesu Q a aktivuje sa spomalenie času a pavúčí muž sa sám vyhne útoku a potom ho dorazíte, ale treba si dávať pozor, lebo spomalenie je obmedzené, ale za pár sekúnd sa opäť dobije. Čo sa týka umelej inteligencie tak je na nízkej úrovní, alebo vysokej ? No Spiderman-man nie je obyčajný človek a že by ho dorazili obyčajný pankáči tak to by bolo na smiech. Zato bossovia to už je iné kafé. Každý z bossov má inú taktiku, ale má aj svoje slabé miesto. Opäť stačí spomaliť čas a vy sa pozeráte na krásnu animáciu a potom uberiete trochu čiary života nepriateľovi. Po vyprázdnení bossov healthmetru to ešte nekončí, ešte je potrebná poriadna príučka. Ako ? Rýchlym stláčaním predurčených kláves, podobne ako v Tomb Raider Legend alebo God of War. Je úžasné sa pozerať ako Spiderman buchá Kingpina hlava ne hlava a nakoniec ho vyhodí z okna, ale stačí jedna chyba a musíte daný proces zopakovať znovu a tým sa stáva táto činnosť otravná, niekedy sa dané klávesy objavia príliš neskoro a tak ostáva len možnosť pokus omyl, ale to len ojedinele. V čiernom obleku sú súboje o niečo jednoduchšie a zábavnejšie. Každým úderom sa nášmu hrdinovi zvyšuje adrenalín a brutálnosť a keď je plná tak klávesov CAPSLOCK je na chvíľu úder veľmi účinný. V boji so Sandmanom bude pod našou kontrolou Harry a frustráciám sa nevyhnete kvôli zle zadaním checkpointom. Predstavte si, že po minutí Sandmanovho života musíte rýchlo stláčať dané klávesy a keď sa pomýlite tak opakujete celý proces až kým sa vám neminie váš život a keď sa tak stane tak je opäť potrebné zastaviť Sandmana a opakovať tento proces päťkrát po sebe nie je žiadna sláva. Okrem zabíjania protivníkov si užijete aj časové misie, najmä u zločinov, ktorí milujú bomby, ktoré likvidujete rýchlym stláčaním predurčených kláves, ale tu už to nie je také frustrujúce, ale napínavé. Zrejme to vyzerá, že hre príliš krivdím hlavne u súbojoch, ale zato môže herná kamera, ktorú nebudete mať v láske od začiatku. Ovládanie sa prekvapujúco podarilo vďaka spolupráci klávesnice a myši, ale dobrý kazí tá kamera, predstavte si, že prenasledujete nejakého zločinca a zrazu sa kamera prehodí do zlého uhlu a kým sa spamätá musíte daný proces opakovať.

Next gen technológia ?
Hra beží na Ubreal Engine tretej generácie od ktorého každý čaká zázraky. Čo si všimnete ihneď, že model spidermana obsahuje veľa polygónov, aby nás celý čas náš hrdina fascinoval. Ostatné veci už nie sú také detailné a žiaden super next gen sa nekoná, ale treba brať do úvahy, že mesto New York je naozaj vierohodne spracované a na minimálnych detailoch je hra umelá. Bol som presvedčený, že kvôli grafike dám 20% hre dolu, ale po dokúpení ešte jednej GB Ramky som si už mohol dovoliť zapnúť všetky detaily na maximum, kde už je vidieť pekný odraz slnka od vody a aj od mrakodrapov. Chodci na ulici nemajú extra model ako Spiderman, ale najviac času budete tráviť šplhaním po budovách a tak na tento zápor pomaly zabudnete, ale na seknutia ani tak nie. HW nároky sú podľa mňa až príliš vysoké čo je škoda.

Minimálna konfigurácia:
-Microsft Windows 2000/XP/Vista
-Pentium 4 2.8 Ghz alebo AMD Athlon 2800+
-1024 Ram pre XP a 1536 Ram pre Vistu
-6 GB voľného miesta na HDD
-100% Directx 9.0 + 16 bitová zvuková karta
-Podporované grafické karty:
– NVIDIA Geforce 7300 GT s 256 MB
– Ati Radeon X1300 s 256 MB

Zvuk hry je kvalitný a poteší aj čierny humor, ktorý hre len pridáva body. Hudba nie je extrémne originálna, ale výborne dokresľuje atmosféru filmu a zaznie v správnych momentoch, len v niektorých častiach mesta je hromové ticho, ktoré mohla naradiť nejaká tá melódia.

Opäť slzy pre plač ?
Spider-man je detailnejší rýchlejší a zábavnejší tak slzy skrývať nebudete. Tretí diel je úspešný hlavne kvôli chytľavému príbehu prelínajúcemu sa s filmovým a nekonečnou slobodou. Nie je síce využitá najlepšia grafická technológia, ale prostredie je farebné a vierohodný New York poteší každého. Ovládanie vyšlo skoro na jedničku, ale dobrý dojem kaz herná kamera a niektoré určené sekvencie sa mohol Spiderman vyšplhať na 90%, lebo hra ma naozaj bavila a odpustil so jej aj niektoré chybičky krásy, ale HW náročnosť to opäť znížila. Konečne to nášmu pavúčiemu hrdinovi vyšlo vďaka chytľavej hrateľnosti.

+ Sloboda pohybu
+ Vierohodný New York
+ Príbeh + herná doba
+ Zábavné misie
+ Klávesnica + myš (správna kombinácia)
+ Spider-man + čierny oblek
+ Mlátenie protivníkov
+ Pekne farebná grafika (nemá sa za čo hanbiť)
+ Čierny humor
-HW náročnosť
– Kamera nevie čo robí
– Predom určené sekvencie

Hodnotenie: 84%

Online kníhkupectvo BUX.sk