Tropico 3

Niekde uprostred Karibiku sa nachádza malý ostrovný štátik, kde vlastniť počítač je najväčšia spoločenská výhoda, banány sa používajú ako univerzálne platidlo a ten kto vychodil strednú školu je považovaný za najinteligentnejšieho vzdelanca. Tento malebný tropický kúsok zeme má pod palcom jediná mocná a vážená osoba – El Presidente.

Výrobca: Haemimont Games
Vydavateľ: Kalypso Media
Zam výroby: Bulharsko
Typ hry: Budovateľská stratégia
Požiadavky: 2,4 GHz Dual Core, 2 GB RAM, 512 MB GFX
Web: www.tropico3.com

Gomez: Buenos Aaires, El Presidente.
El Presidente: Commesta Gomez, čo máš pre mňa nové?
Gomez: Presidente, nesiem vám tú novú hru ako ste chceli. Vyrobili ju nejaký európsky barbari a vraj zobrazuje majestát vašej prezidentskej moci a múdrosti, ako nikdy predtým.
EP: Čo už nejaký Európania môžu vedieť o živote na isla?
G: V mnohých magazínoch tú hru chvália do nebies.
EP: Tak ju nainštaluj do jediného computadoru na ostrove. To by tak bolo aby ľudia ešte mali počítače. Majú pracovať na poliach a pestovať papáju a tabák, nie hrať sa za počítačmi, to by nám ešte chýbalo.
G: Prečo si nenainštalujete sám?
EP: Mám ti pripomenúť, Goméz, čo sa stalo s mojím posledným poradcom, keď si dovolil odporovať mi?
G: Ale veď ste povedali, že tie aligátory ste dali z bazéna odstrániť.
EP: Nahradil som ich žralokmi.
G: Glg. (po pár minútach) Hotovo El Presidente, môžete to vyskúšať.

EP: De ordágo, tak ukáž. Ohó, pekné menu. Beží tu na pozadí ozbrojený prevrat. Pamätáš, Goméz? To boli krásne časy. Tak čo si vyberieme? Tréning? Ja som predsa El Presidente, mňa nebude nikto nič učiť. Čo tu ešte máme? Voľnú hru, to si môžeme stavať čo chceme, koľko chcete, kde chceme, nejaké tie scenáre…noo…mňa najviac baví kampaň, dosiahnuť nejaké vytýčené ciele – ako vo voľbách, keď som sľúbil, že postavím katedrálu, tak som dal zbúrať kostol a potom chudáci dva roky čakali kým sa postaví katedrála. To bola sranda.
G: Ehm, pri odbojoch vaši muži zastrelili päť ľudí.
EP: Veď sme ich rodinám potom zaplatili odškodné.
G: Trs banánov.
EP: Aspoň mali čo jesť a nikto si nesťažoval.
G: Lebo prvého čo si prišiel sťažovať ste láskyplne poslali vykúpať sa do bazéna.
EP: Už ma nechaj Gomez, sústredím sa na hru. Hm, exportovať na západ 8 000 jednotiek poľnohospodárskych produktov. Ide sa stavať, Goméz. Najskôr nejaké domčeky, aby mali kde ľudia bývať, ale zas nie príliš predražené, nech si nezvykajú na luxus. A teraz nájsť vhodné miesto s úrodnou pôdou, kde sa bude rodiť veľa banánov a papájí. Počuj, nehral som toto už niekedy?

G: Mali ste tu prvú verziu tejto hry, ktorá sa vám neskutočne páčila a pri jej hraní ste skoro premeškali voľby, pri druhej verzií ste ma poverili aby som poslal výrobcom otrávenú kávu.
EP: To o tých pirátoch bola strašná hlúposť.
G: No a toto je už tretí diel Tropica.
EP: Preto sa mi to zdá povedomé. Veď ten systém je úplne rovnaký ako v prvom diely. Všetky stavby, voľby, ekonómia, management. No úplne congénere. Cez kopírák. No zas toto je krajšie, úplne mi to pripomína naše teplé tropické počasie. Zelené džunle, slnečné pláže, azúrové more, tá grafika ma uchvátila, Goméz. A pozri sa na všetky tie detaily budov, môžem si zazoomovať úplne blízko a vidieť čo moji obyvatelia robia, sledovať kolobeh života, ako chodia do krčmy, na farmy, do kostola. Je to impresión artistio, no ako sa to povie?
G: Umelecký zážitok.

EP: Presne. No tá podobnosť s prvým dielom je drzosť. Na druhú stranu som tú hru mal rád a už dlho som ju nehral, takto mám možnosť sa vrátiť do tých starých časov v premakanej grafike. Dobre, že sme si „požičali“ tento najnovší computador od našich amerických amigos. Zaujímavé ako tu je všetko prepojené, musím sa starať o základné potraviny a tak stavať ranče a farmy a samozrejme domy, v ktorých budú ľudia bývať, ale to im nestačí. Iste mohol by som zavolať ejército, aby ich všetkých postrieľali, ale kto by potom robil na farmách? Treba zaobstarať kostoly pre veriacich, nejakú tú zábavu v podobe barov a krčiem, nemocnicu a políciu, aby bolo postarané o zdravie a kriminálnikov. Farmy samostatné nestačia pokryť moje míňanie (samozrejme si niečo odložím na moje súkromné švajčiarske konto) a preto treba rozšíriť aj priemysel a začať vyrábať naše preslávené cigary a rum. S postupným vývinom potrebujem v meste intelektuálov, lebo nik iný nevie riadiť elektráreň, tak ich zavolám zo zahraničia, no tí majú iné potreby ako obyčajní robotníci. Preto potrebujú vysoké školy, múzeá, luxusné apartmány.
G: Presidente, pozrite sa, koľko je tu rôznych ľudí. Intelektuáli sú len začiatok. Veriaci sa starajú o kostoly a katedrály, nacionalisti chcú aby ste obmedzili prístup imigrantov, militaristi chcú vojenské základne a viac vojakov. Enviromentalisti chcú menšie znečistenie, kapitalisti viac obchodu a slobody, komunisti naopak všetko zoštátniť a zamerať sa na priemysel…
EP: A preto sa v tomto chaose národnostom vyzná iba El Presidente. Musíš balancovať na hrane a snažiť sa uspokojiť všetkých občanov, inak ťa pri budúcich voľbách nezvolia a vieš čo sa stane potom Goméz?
G: Pôjdete do dôchodku?
EP: Zavolám armádu, voľby zfiksľujem, odpor potlačím a zostanem El Presidente, no veľa ľudí príde o život a ja ich mám celkom rád.
G: Vážne?

  tropico-3.screen-01

EP: Áno a ani jednému z našich partnerov USA a USSR by sa niečo také nepáčilo. Musíme si s nimi udržiavať dobré vzťahy a potom nám s radosťou poskytnú podporu vo forme technológie a peňazí. Aj v tejto hre je to ako v skutočnosti, predtým ako sa vráti loď s paniazmi z exportu sme v mínuse, potom zinkasujem peniaze z predaného tovaru, rýchlo dám postaviť nové veci a zas sa dostanem do mínusu. Musíš byť šikovný ekonomický a politický génius, aby si sa udržal v tejto hre, nie je to nič jednoduché a preto sa ty nikdy nestaneš El Presidente.
G: Prečo mi stále pripomínate, že som nedokončil základnú školu?
EP: Lebo ma to baví. Á pozri, na isla mi prichádzajú ardarse bulto dinero, chodiace balíky peňazí, turisti. To je úplne iná kategória a o tých sa treba starať rozdielne ako o obyvateľov. Pre tých treba drahé hotely, obchody so suvenírmi, falošné historické pamiatky, striptízové bary, kasína a iné hlúposti, čo majú tí zazobaní Američania radi. Musím z nich vyťažiť aj posledný cent, na mojom švajčiarskom konte je iba pár miliónov dolárov.

G: Vidím, že vás to baví, El Presidente. Už to hráte niekoľko hodina a neviete sa od toho odtrhnúť.
EP: Veľmi, všetky tie rozhodnutia, riešenie ekonomických otázok na isla, diablo ber to, že sa to tak veľmi podobá na prvý diel, ten bol skvelý a aj toto je skvelé. Za ten čas čo som dohral Penumbru tu som dokončil len dve misie a to som mal ešte zrýchlený čas. Tropico 3 mi vydrží na hrozne dlho. Ak by som nehral prvý diel, tak by som sa v tom systéme ťažšie orientoval, ešte dobre, že tu je český preklad. Kompletne všetky texty sú preložené a tak sa určite hráči z bývalého Československa nestratia.
G: My hovoríme ale po španielsky.
EP: Ty si taký ignorant. Dôležité je, že preklad je zmáknutý divinamente a nie sú v ňom žiadne hlúpe preklepy a nezmysly.

G: Ako poviete, El Presidente. Takže s hrou ste spokojný?
EP: Nadmieru spokojný Gomez, stará dobrá hrateľnosť v novom 3D graficky krásnom spracovaní. Cítim sa akoby som bol na tom ostrove, dokonca cítim ten svieži morský vánok.
G: Mám zavrieť okno?
EP: To bola metafora, idiot. Goméz, choď do toho Bulharska a priveď mi všetkých tých ľudí, čo pracovali na tejto hre, odteraz budú pracovať pre mňa.
G: Čo im mám povedať ?
EP: Sľúb im nadštandartné pracovné podmienky, vysoký plat, luxusné ubytovanie, všetko čo chcú počuť. Potom ich samozrejme ubytujeme v chatrči pod kopcom a budeme im platiť banánmi a rybami, no to už nemusia vedieť. A keby náhodou protestovali, vykúpeme ich v bazéne.

 

Plusy:
systém volieb a rôznych skupín ľudí, musíte dbať a myslieť na každého
z ostrovného štátika sa dá urobiť kapitalistická veľmoc či socialistická republika
skvelý systém z jednotky zostal zachovaný + pár malých detailov k dobru
3D spracovanie ostrova, malebná grafika
dlhotrvajúca hrateľnosť, El Presidente
zrozumiteľný český preklad

Mínusy:
až príliš kopíruje prvý diel
komplexnosť systému, kde skoro všetko od všetkého závisí môže sviatočných hráčov odrádzať

VERDIKT:8,5/10

Tangorn

Naetoo k recenzii ešte dodáva svoju verziu:

Obaja sme mali možnosť hrať túto skvelú hru. Áno, musím povedať skvelú. Atmosféra Karibského ostrova a kubánskeho závanu je v tejto hre v poriadnej miere, až sa pomaly cítite byť súčasťou takejto oblasti. V prípade, že ste zaťažený na exotiku, trochu históriu a ste mierne zaťažený práve na strategické hry, toto je to pravé orechové na vyriadenie sa.

  tropico-3.screen-02

Grafika:
Grafická stránka hry je príjemná, a vzhľadom k tomu, že ide o strategickú hru, kde spravujete celý ostrov od A po Z, máte možnosť si priblížiť hracie pole až tak, že vidíte detaily na palmách, rastliny, textúry na ceste a rôzne iné detaily na dvoroch chatrč a podobne. Po grafickej stránke nemám čo zazlievať tejto hre.

Zvuk:
Salsa Cubana, a ešte raz Salsa cubana. Aspoň tak som si pripadal, hudba do tanca salsy, skrátka latino hudba po celú dobu hrania. Občas stíchne a občas sa z ničoho nič z ticha vynorí nová skladba. Do hry to ale sedí. Zrejme pri inej hre by mi to vadilo, tu však nejako očakávam, že mi pesničku niekto zapne po nejakej dobe ticha. Sme predsa v krajine, kde netreba príliš protestovať. Množstvo zvukov spojených s prevádzkou budov je taktiež fajn. Občas ma pri hraní prekvapí nejaká hláška turistu či obyvateľa keď na neho kliknem. Najmä to čo povie.

Jazyk:
Na Slovensku je k dispozícií česká verzia s anglickým dabingom. Titulky sú komplet v celej hre v profesionálnom preklade. Hrá sa do dobre. Najmä menej zdatným v angličtine pomôže množstvo veľkých textov napríklad v hlásení, čo sa na ostrove deje, alebo nejaké odporúčania od poradcov. Krízové hlášky ale aj návrhy ďalšieho zachovania sa v hre. Hra obsahuje veľké množstvo textu, ktorý sa medzi sebou kombinuje a preklad je teda spravený naozaj dobre aj vzhľadom k tomuto.

Hrateľnosť:
Ja osobne nemám rád nikdy žiadne kamery v hrách, pokiaľ je pri hraní nutné s nimi manipulovať. Tu sa dá manipulovať s myškou aj klávesnicou. Ak však vyberiete budovu pre stavbu a plocha pod ňou vám mení farbu od zelenej po červenú (podľa možnosti lokality, či je vhodná na stavbu alebo nie) a chcete lepší náhľad na mape, točením kolieska nedocielite oddialenie či priblíženie mapy ale otáčanie konkrétnej stavby. Je to dobrá finta, lepšie ako vyberať polohu budovy automaticky, len práve tu sa mi podarilo občas zanadávať, že sa mapa neposúva… Aha, sakra, ja držím malú sochu, že idem stavať…. preto to nejde. Výber stavieb sa vyvolá ľahko, netreba klikať na nejakú malú ikonu v ovládacom panely pri mape, stačí druhým tlačidlom kliknúť hocikde na ostrov. Ponuka možných budov sa občas v hre doplní o ďalšie možné. Architektúra každej z nich je skvelá, ako stále hovorím, tak trochu kubánska (nezabúdajme ale, že v Karibiku okrem Haiti a Bahám, Barbadosu je ešte viac než 50 svetoznámych ostrovov a potom aj takých, čo vám už názvy povedia menej).

  tropico-3.screen-03

Život na ostrove:
Je na vás, či sa rozhodnete uprednostniť priemysel alebo turistický ruch. Priemysel bude do krajiny prinášať nové peniaze ale aj pomocné sily. Turistický ruch zas bude prinášať klientov, bude treba vystavať hotely, plážové kluby, miesta na občerstvenie, a nejaké atrakcie. Hrať však môžete za obe možné smery. Možnosť sa nevyberá v hre, vyberáte si ju sami počas hrania, ako sa vám chce a na čo má ostrov predpoklady. Pri mojich skúsenostiach sa však hodí, ak sa venujete turizmu. Či už turistov privážate pomocou letiska alebo turistického prístavu, vždy budú dostatočne oživovať ostrov.
Ľudom, miestnym, sa staráte o mesto (polícia, garáže, stavebný úrad, väznica atď), o bývanie (chatrče, panelové domy, rodinné domy) ale aj o vzdelanie. Na jednotlivých budovách je často možnosť zmeniť zameranie. Prípadne tvrdosť podmienok. Samozrejme je možné nastaviť plat a aj nájom na jednotlivých budovách. Veľká výhoda pre tých, čo radi čachrujú s platmi a nakoniec v čase krízy potrebujú hromadne meniť, je možnosť plošne nastaviť výplaty v krajine. Ostrov sa môže uberať aj smerom pučí, revolty a aj preto je potom vhodné mať armádu a väznicu. Problémy hrozia v čase nespokojnosti. Ale netrápme ľudí na ostrove a povedzme ešte niečo o nich.
Po kliknutí na človeka vidíte kam ide, čo si myslí a ako sa cíti. Aj podľa toho zistíte, či je hladný a či vôbec má možnosť jedlo nakúpiť. A ak aj má jedlo všade okolo seba a nekúpi si ho, sledujte, či ste náhodou nenastavili ceny v obchodoch na pomery amerických turistov. Po kliknutí na budovu sa vám šípkami označia na hracom poli osoby, ktoré v budove pracujú, tie taktiež môžete aj prepustiť. Je pekné sledovať myšlienky chudobných amerických turistov, ktorí prichádzajú na ostrov.
Vaša krajina, ostrovný štát, má možnosť spolupracovať s USA a ZSSR. Od nich môže získavať aj finančnú pomoc. Sami svoj zisk ale zvyšujete výrobou cigár, šperkov, pálenicou rumu, či vylepšovaním týchto podnikov na drahší a kvalitnejší tovar.

Môj verdikt:
Súhlas s konečným číslom Tangorna predomnou. Príjemná je atmosféra, zvuk, grafika, premyslenosť hry a najmä myšlienka. Zasadenie hry práve do prostredia, kde sa dejú mnohé praktiky známe z histórie pri čítaní príbehov z karibských krajín, niečo o živote, o tom, ako vôbec môže takáto krajina rásť a prosperovať, či stratiť slobodu a zažiť aké to je žiť v režime. V hernom režime (politickom) to nie je také tvrdé ako v skutočnosti v niektorých oblastiach bývalo, avšak ak vás bavia hry a aj história týchto oblastí, je to priam povinnosť. Tropico 3 je premyslená hra, ktorá má čo ponúknuť hráčovi strategického žánru ale nemôže nudiť aj „nováčika v obore“. Dokázal by som o hre písať dlhšie, ale to by som možno ubral z prekvapenia pre tých, čo sa prekvapiť chcú a vedia, že je to hra pre nich. Ja mám túto hru rád. Chvíle, keď musím čakať na ilegálnych prisťahovalcov, alebo odborníkov zo zahraničia, aby obsadili chýbajúce pracovné miesta, sa dajú skrátiť zrýchlením. Peniažky sa dajú zarobiť prácou a fantáziu si môžete vybúriť pri stavbách na pláži, v palmových hájoch… hmmm… a to slnko… až závidím tým turistom, čo pobehujú po pláži.

– Naetoo

 

 

Online kníhkupectvo BUX.sk