Prvý Crysis bol pre hardware môjho počítača šokom. Chudák sa hrozne zapotil kým dokázal rozbehnúť Crysis na nízke detaily s nejakým tým efektom. Stále som mal pocit, že prichádzam o tú nádhernú grafiku so všetkými pozlátkami. Teraz, môj nový, dalo by sa povedať že herný noťas stojí pred výzvou s názvom Crysis Warhead. Obával som sa tohto monštra, no nakoniec som ho udolal a spustil na detaily s high.
Výrobca: Crytek
Vydavateľ: EA
Zem výroby: Maďarsko
Typ hry: FPS
Požiadavky: CPU Quad Core 2 Ghz, 2 GB RAM, 512 MB GFX, 12 GB HDD
Web: www.crysiswarhead.ea.com
Opúšťame Nomáda, ktorý na druhom konci ostrova robí svoje skopičiny ( v hniezde votrelcov poletuje v bezgravitačných tuneloch…) a zmocníme sa ovládania iného z vojakov špeciálnych jednotiek, Psycha. Warhead nie je pokračovaním deja jednotky, len akousi paralelnou dejovou línou. Udalosti odohrávajúce sa v Crysis prebiehajú niekde na druhom konci ostrova a Psycho zatiaľ dostane inú misiu, zabezpečiť kontajner, ktorý Korejci prevážajú, za žiadnu cenu nedovoliť, aby sa tento kontajner dostal na miesto určenie, lebo je v ňom mimozemská kráľovná (alebo čo, to sa asi dozvieme až keď príde Crysis 2, lebo nikto v celej hre nemá potrebu vysvetliť prečo mimozemšťania prišli a ako to, že si chcú z planéty urobiť obrovský nanuk). Okolo tohto kontajnera sa točí prakticky všetkých 7 misií tohto stand-alone datadisku. Warhead nepovažujem za pokračovanie a následne svoje tvrdenie aj obhájim.
Povedzme si to na rovinu. Crytek vedie vyrábať technicky dokonalé hry, ktoré spustiť v plných detailoch je dar z nebies, alebo veľmi, VEĽMI drahý dar v podobe počítača z NASA. Warhead, rovnako ako jej predchodca vyzerá po technickej stránke jednoducho úchvatne a niekedy sa len čudujete ako mohli Crytek napchať taký obrovský kus úžasnej spracovanej džungle na jednu mapu bez jediného loadingu a všetko to funguje na 100 %. Fyzika, grafika, tiene, farby pralesa, možnosť ho celý rozstrieľať na triesky, áno všetko to tu je a je to zvládnuté perfektne. Na druhú stranu si nemyslím, že reálne vyzerajúca grafika je vždy plus, v hre ako Crysis určite hej, ale ak budeme stále pokračovať týmto smerom a nakoniec sa hry nebudú dať rozoznať od reality už to prestane byť umenie. Technicky dokonalá grafika ešte nie je krásna a umelecká, umenie je urobiť grafiku ako v Beyond Good and Evil, kde celá hra je vlastne umenie, ale to som odbočil. Crytek môžu kľudne robiť technologické demá ako demonštrácie čo sa na PC dá vytvoriť, ale zakomponovať do toho hru sa im už nedarí. Nedokážu podať príbeh tak strhujúco, výpravne a ešte aj zamotane tak ako to dokážu Valve či Bioware.
Prečo je teda Warhead len datadisk? Nevidím žiadnu pokrokovú zmenu v grafike k porovnám obrázky z prvého dielu s Warhead, čo môže byť v poriadku, lebo ako hovorím, svet nie len o grafike. No nachádza sa v tom istom prostredí, s tými istými zbraňami, v tom istom nanobleku, proti tým istým nepriateľom v tých istých reáliach, designu a vlastne aj príbehu. Musím povedať že aj na datadisk ponúka toho Warhead veľmi málo nového, dopredu poviem že jediná novinka čo sa zbraní týka je granátomet, bum, koniec všetko a vy milovníci zbraní, ktorí spíte s 9mm Barettou pod vankúšom si môžete nechať zájsť slinky na desiatky nových kusov do zbierky.Keď tak nad tým rozmýšľam, v poslednej dobe vychádza tak veľa spin-offov, prequelov, sequelov, standalone a prídavkov, že už ani je možné jednoznačne odlíšiť datadisk od regulérneho pokračovania. A keďže viem, že má vyjsť Crysis 2, Warhead je datadisk a hotovo, koniec debaty.
Je veľmi ťažké napísať niečo nové o hre, ktorá tu bola vlastne už v minulosti len nemala podtitul Warhead, je to pôvodný Crysis s málo pridaním obsahom. Na slovenčinách nemáme recenziu na Crysis, takže aspoň v krátkosti: Ste vojak špeciálnych jednotiek na ostrove v Tichomorí, kde havaroval veľký asteroid, z ktorého začali vyliezať emzáci. To chce využiť nielen vaša matička USA, ale i Severná Kórea pána Kimčongila a tak stojíte proti presile emzákov a Kórejcov v super realisticko-technologicky vyrobenej džungli. Neberte ma zle, nechcem znieť ako profesor rozprávajúci nezaujímavo a sucho zábavné fakty, Warhead je slušná zábava hrať. A to aj vďaka nanoobleku, ktorý proti takejto presile poskytuje značné výhody. Klasický mód Max-armor zvyšuje vašu obranu a nepriateľa sa riadne potrápia kým vás zabijú. Behom sekundy sa dá prepnúť potom do ďalšieho zo štyroch módov, max-strength dodáva vašim pažiam silu mastodonta a môžete ťažké sudy na desiatky metrov akoby to boli len malé kamienky a skákať do nebeských výšin. Max-speed z vás urobí Speedy Gonzalesa a Cloak vás na krátku dobu zneviditeľný.
Každá úroveň (okrem dvoch) sú úplne otvorené a je len na hráčovej predstavivosti ako danú úlohu splní a ako sa k nej dostane. Máte napadnúť nepriateľskú základňu na druhej strane zátoky? Môžete pomaly preplávať na druhý koniec, vyliezť z vody a nič netušiacich vojakov pekne po jednom odpraviť kombináciou cloak mód + zbraň s tlmičom. Môžete si ukradnúť tank a pekne všetkých vybombardovať, alebo naskočiť do džípu, rozbehnúť sa plnou rýchlosťou preraziť stráž pred bránou, vyskočiť a zlikvidovať auto výbuchom, ktorý zabije ďalších vojakov. Alebo len tak prísť a jednoducho všetkých vystrieľať s tým čo máte po ruke, alebo vyliezť na neďaleký kopček a zopár z nich predtým počastovať headshotom zo sniperky. Skutočne si môžete urobiť v otvorenom leveli čo chcete a Warhead nie je lineárna koridorová strieľačka. Toto spolu s parádnou technickou stránkou, možnosťami nanoobleku a zábavnou hrateľnosťou sú hlavnými lákadlami Warhead.
Crysis Warhead je hra pre vás, ak ste milovali prvý diel a dáte čokoľvek za to, aby ste sa do tej nádhernej džungle mohli zase vrátiť, tentoraz v koži Psycha (Angličan s dokonalým prízvukom, tak ako všetkci Angličania a sorry Amerikáni, no proste ľudia z britských ostrovov vždy budú znieť lepšie). Ak vás Crysis nebavil Warhead vás baviť isto nebude, lebo ponúka vlastne to isté, nič nevylepšil ani nezhoršil a to je i dôvod prečo ťažko priláka nových hráčov. Zábavná nelineárna FPS, ktorá ale pôsobí ako nastavovaná kaša a nemôžem sa ubrániť pocitu, že by som chcel čosi viac.
Plusy:
otvorené levely si môžete hrať ako len chcete
stále technicky dokonale zvládnuté, grafika prekonáva všetko ostatné
adrenalínové momenty, je to slušná zábava hrať
Mínusy: absolútne nič nové okrem novej dejovej línie, ktorá je slabá
aj tak sa mi to nepodarilo rozbehať na plné detaily
7 levelov prejdete približne za 6 hodín
VERDIKT: 7/10
Tangorn
0 komentárov