Kto z vás nevidel klasiku od Umberta Eca, hororový detektívny mysteriózny historický román Meno Ruže? Ak sa niekto taký ešte nájde mal by svoju chybu rýchlo napraviť. Pre tých, ktorí už tento film alebo knihu čítali nebude hra Abbey žiadnou novinkou. Bez bázne a hany (ako sa hovorí) kopíruje Ecov príbeh a my si ho môžeme zahrať v novom médiu, počítačovej adventúre.
Výrobca: Crimson Cow
Vydávateľ: Adventure Company
Zem výroby: Nemecko
Typ hry: adventúra
Požiadavky: CPU 1,5 GHz, 512 MB RAM, 128 MB GFX
Web: www.theabbey-game.com
Majster Leonadro del Toledo a jeho mladý učeň Bruno prichádzajú do izolovaného opátstva na severe Talianska, aby tu vyšetrili smrť jedného z mníchov. Už na ceste sa ich niekto pokúsi zavaliť obrovským balvanom, no ak by sa mu to podarilo, tak by hra skončila skôr ako začala. Leonarde zachráni mladého Bruna a šťastne sa im podarí dostať do opátstva. Tu už na mnoho šťastia nenarazia, síce sa im každý snaží nahovoriť, že smrť brata Anselma bola len obyčajná nehoda, Leonardo za tým tuší nejakú čertovinu. Opát si navyše myslí, že medzi múrmi opátstva prebýva diabol a on môže za všetko to zlo. Postupne Leonarde zisťuje, že tu nejde len o smrť jedného mnícha, ale o možnú konšpiráciu. Každým dňom je viac a viac mníchov zavraždených a zdá sa, že sa všetko točí okolo tajomnej knižnice, do ktorej nechcú Leonarda a jeho učňa pustiť. A aby toho nebolo málo do všetkého sa zapletie i svätá inkvizícia.
Ecovmu románu sa Abbey podobá až veľmi okato, ale nemá kúpenú od neho licenciu, takže hoci príbeh zo začiatku vyzerá veľmi podobne, jeho konečné rozuzlenie je o dosť odlišné od knižnej predlohy, tak sa nemusíte báť, že dopredu budete vedieť čo sa stane. Na druhej strane postavy sú úplným kopírovaním toho čo ste mohli čítať v knihe alebo vidieť vo filme. Leonardo je už starší mních s bohatou minulosťou, rieši záhadu skoro ako novodobý detektív a používa na svoju dobu netradičné postupy a myšlienkové pochody hodné samotného Sherlocka. Bruno je mladý, naivný mních, ktorí síce párkrát neposlúchne svojho majstra, ale nakoniec je mu aj tak zaviazaný, že ho naučil všetko čo v živote potrebuje. Opát je klasicky tučný, s kopou prsteňov a vierou v diabla, inkvizítor neznáša Leonardo a chce ho obviniť z kacírstva a upáliť…. Na iný dej sú nalepené rovnaké postavy, čo nedodáva tvorcom hry na predstavivosti.
The Abbey je klasická adventúra a používa zavedené postupy. Hráč chodí v roli Leonarda po opátstve a zisťuje čo sa vlastne stalo. Vypočuje všetkých mníchov, zbiera predmety, kombinuje ich (našťastie tu nie sú nezmyselné kombinácie ako použi podprsenku skombinovanú s hrebeňom na opicu, ako to je v iných adventúrach) a používa na iné predmety, aby sa dostal ďalej. Logických puzzlov je v hre minimum, ak sa nemýlim, tak som narazil len na dva a nemôžem povedať, že by bola hra nejako výrazne obtiažna. Všetky hádanky sa dajú logicky vyvodiť a jediné záseky, ktoré sa vám môžu stať, že nezoberiete určitý predmet vtedy kedy máte. Príklad: Urobili ste úplne všetko čo treba v postupe do ďalšej kapitoly hry, všetky rozhovory, všetko je vyriešené a nemáte žiadnu úlohu, tak nechápete, prečo hra sa neposunie ďalej. Napríklad to je preto, že ste nezobrali lyžičku zo zeme, ktorú síce budete potrebovať až o tri kapitoly ďalej, ale ona tam proste potom nebude a vy nemáte ani šajnu, že ju potrebujete.
Ak sa vyžívate v adventúrnych rozhovoroch, tak v Abbey si ich užijete až nad hlavu. S každým mníchom môžete viesť košaté rozhovory trvajúce možno aj desiatky minút a dozviete sa podstatné i irelevantné informácie o príbehu. Príjemný a podarený dabing v rozhovoroch určite spríjemní tie desiatky minút počúvania kuchára ako sa bojí inkvizície či bľabotania starého mnícha o jeho obľúbenej kvetinke.
Určite jednou z najväčších výsad Abbey je jej grafická stránka. Animovaná grafika vyzerá skoro akoby bola ručne kreslená a pripomína tie sladké časy keď som prvýkrát hral Dragons Lair alebo Broken Sword. Pri hraní si môžete pripadať ako pri pozeraní interaktívneho kresleného filmu. Na druhú stranu takto kreslená grafika vôbec nekazí hororový a mysteriózny nádych adventúry, zvýrazňuje tmavé farby a pochmúrne zákutia. Postavy sú navyše 3D na 2,5D rozmernom pozadí. Trošku zamrzí malá variabilita prostredia, do ktorého sa v hre pozriete, väčšinu lokácií máte hneď na začiatku (opátstvo – kostol, kuchyňa, knižnica, kováreň, cintorín…) a počas hry odomknete len dve-tri nové, inak sa stále prechádzate po tom istom známom prostredí.
Celkovou dĺžkou sa Abbey radí medzi tie hry, ktoré dlhšie vydržia, ale slabšie zabavia. Myslím, že z tajomného príbehu sa dá vyťažiť viac dusivej atmosféry a všetko, čo je v Abbey použité sme už v adventúrach stokrát videli. Na tejto adventúre nie je veľa vecí, ktoré by som mohol označiť za hlavné zápory hry, no bohužiaľ sa ich ani moc nenájde, ktoré ju vyzdvihujú nad konkurenciu. Takto to je len priemerná adventúra s podobným príbehom ako Meno Ruže.
Plusy:
podarená kreslená grafika
hádanky sú logické a s trochou uvažovania sa dajú vyriešiť
uspokojivý koniec príbehu
Mínusy:
kopírovanie Eca v niektorých častiach
neoriginálne postupy
opakujúce sa prostredie
VERDIKT: 6,0/10
Tangorn
0 komentárov